Agencja Turystyczna Zawadzkie niewypłacalna. Za granicą około 150 osób

Z kraju

tvn24 Agencja Turystyczna Zawadzkie działająca w Opolu, poinformowała o bankructwie

Kolejny touroperator w ciągu ostatnich dni znalazł się w kłopotach. Agencja Turystyczna Zawadzkie działająca w Opolu, poinformowała na swojej stronie internetowej, że od dziś "w związku z utratą płynności finansowej zmuszona jest do zaprzestania realizowania jak i dalszej sprzedaży oferty turystycznej". Opolski urząd marszałkowski rozpoczął starania o zapewnienie klientom biura bezpiecznego powrotu do kraju.

Agencja to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działająca w Opolu przy ul. Reymonta. Informując o utracie płynności finansowej równocześnie agencja odsyła do urzędu marszałkowskiego. "We wszystkich sprawach związanych z niezrealizowanymi umowami o świadczenie usług turystycznych, powrotami do kraju, należy kontaktować z Departamentem Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Opolu" - czytamy.

Ponad setka

W wydanym po południu komunikacie Urząd Marszałkowski informuje: "Dnia 1 września 2015 r. Marszałek Województwa Opolskiego został poinformowany przez właściciela Agencji Turystycznej ZAWADZKIE, że nie jest on w stanie wywiązać się z umów o świadczenie usług turystycznych zawartych z klientami Agencji" - czytamy. "Z przekazanych przez Biuro informacji wynika, że obecnie za granicą przebywa około 150 osób - turyści przebywają w Grecji, Włoszech, Chorwacji, Hiszpanii i Bułgarii. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i służbami dyplomatycznymi rozpoczął starania o zapewnienie klientom biura bezpiecznego powrotu do kraju. Na stronie MSZ turyści mogą znaleźć telefony komórkowe do konsulów z kraju, w którym przebywają" - głosi komunikat. Dodatkowo klienci biura, którzy jeszcze nie skontaktowali się z konsulatami mogą uzyskać informacje pod numerem telefonów dyżurnych: • Bułgaria - Sofia tel. +359 884 688 510, • Grecja - Ateny tel. +30 69 36 55 46 29, • Chorwacja - Zagrzeb tel. + 38 51 48 99 444 • Hiszpania - Barcelona tel. +34 60 7735 740, • Włochy - Rzym tel. +39 335 599 5212, Klienci biura mogą uzyskać informacje pod numerami telefonów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego w Departamencie Kultury, Sportu i Turystyki w Opolu: tel. +48 77 44 26 330, tel. kom. +48 785 320 494 i +48 603 809 922.

Do ostatniej chwili?

Na profilu agencji na Facebooku ostatnie oferty reklamowane były zaledwie tydzień temu. Jak czytamy, firma istnieje na rynku usług turystycznych od 1989 roku. Początkowo jej działalność polegała na pośrednictwie w sprzedaży biletów autokarowych i imprez turystycznych. Z czasem biuro podjęło działalność przewoźnika i touroperatora. "Obecnie przedsiębiorstwo oferuje wczasy zagraniczne w oparciu o tabor autokarowy klasy LUX. Propozycje wyjazdów, organizowanych przez firmę, znaleźć można w wydawanym co roku katalogu, jak również na stronach internetowych oraz w systemach rezerwacyjnych. Agencja Turystyczna "Zawadzkie" oferuje pobyty wypoczynkowe z dojazdem autokarem w Hiszpanii, Włoszech, Grecji, Bułgarii oraz Chorwacji, wycieczki objazdowe do Grecji i Włoch oraz wypoczynek z dojazdem własnym do Włoch. Firma organizuje także przejazdy na imprezy sportowe. Wysoka jakość usług, profesjonalna i wykwalifikowana kadra oraz wiarygodność potwierdzona wieloletnim doświadczeniem w branży to niewątpliwe atuty firmy, a zadowolenie klientów - jej wizytówka" - czytamy.

Seria bankructw

W miniony weekend utratę płynności finansowej ogłosiło biuro Alfa Star. Dzień wcześniej o niewypłacalności poinformowało biuro podróży Intertour z Krakowa.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o usługach turystycznych organizator lub pośrednik turystyczny musi posiadać na wypadek swojej niewypłacalności zabezpieczenie finansowe w formie m.in. umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. W sytuacji upadku biura podróży procedura wygląda tak, że marszałek województwa uruchamia jego gwarancję ubezpieczeniową. Z tych pieniędzy opłaca koszty powrotu klientów biura do Polski, a także zaspokajane są z nich roszczenia tych osób, które zapłaciły za wycieczkę, ale nie zdążyły na nią pojechać.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24