Agencja Rozwoju Przemysłu chce przejąć spółkę Skarbu Państwa - Fabrykę Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie. Taką informację podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Z informacji zamieszczonej na stronie UOKiK wynika, że planowana koncentracja polega na przejęciu przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP), spółkę Skarbu Państwa, kontroli nad Fabryką Przewodów Energetycznych z siedzibą w Będzinie (FPE). Obecnie jedynym udziałowcem w FPE jest Skarb Państwa.
Fabryka Przewodów Energetycznych (FPE) - jak przekazano - jest producentem przewodów miedzianych i aluminiowych na rynku krajowym i nie wchodzi obecnie w skład żadnej grupy kapitałowej.
We wrześniu 2024 r. ówczesny prezes ARP Michał Dąbrowski pytany przez PAP o przyszłość Fabryki Przewodów Energetycznych Będzin przyznał, że w ostatnich latach "fabryka ta mocno podupadła". Podkreślił, że znaczenie FPE Będzin w portfelu ARP zostanie "bardzo wzmocnione" i dodał, że fabryka ma istotne znaczenie w związku z transformacją energetyczną.
Działalność ARP
Agencja Rozwoju Przemysłu wspiera rozwój polskich firm finansując inwestycje i pomagając w procesach restrukturyzacyjnych. ARP ma aktywa w 76 spółkach, z tego w 51 z nich – pakiety większościowe (spółki te wchodzą w skład Grupy ARP). Główne branże, w których działają spółki z Grupy ARP, to: stoczniowa, kolejowa, metalowa, wydobywcza, odlewnicza, opakowaniowa, tekstylna, turystyczna, modernizacji i budowy maszyn. ARP sprawuje także nadzór nad 89 spółkami z udziałem Skarbu Państwa.
ARP zarządza też dwiema Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi w południowo-wschodniej Polsce (Mielec i Tarnobrzeg), jest właścicielem zespołów zamkowo-parkowych w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie (zarządza nimi Fundacja Pro Arte et Historia). W ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju ARP współpracuje z polskimi instytucjami wspierającymi rozwój przedsiębiorstw.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google