700 plus zamiast 500 plus. Ile mogą kosztować nowe obietnice?

Źródło:
Fakt, TVN24 Biznes
Marlena Maląg o 500 plus (wypowiedź z 3 lutego 2022)
Marlena Maląg o 500 plus (wypowiedź z 3 lutego 2022)Radio ZET
wideo 2/7
Marlena Maląg o 500 plus (wypowiedź z 3 lutego 2022)Radio ZET

Według doniesień medialnych podczas sobotniej konwencji PiS mogą zostać zapowiedziane zmiany w 500 plus. Świadczenie ma zostać zwiększone do 700 złotych. - Roczny koszt podniesienia tego świadczenia o 200 złotych to niecałe 16 miliardów złotych - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes ekonomista i analityk gospodarczy Rafał Mundry. Zdaniem eksperta wydatek ten "jest do udźwignięcia" dla państwa. - Pojawiają się jednak pytania, czy to słuszny moment ze względu na inflację i czy to da nam coś, jeżeli chodzi o demografię - podkreśla.

Jak pisze "Fakt" podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości ma paść szereg zapowiedzi. Przedłużenie działania tarczy antyinflacyjnej, wsparcie dla osób ogrzewających dom węglem, a nawet dłuższych urlopów.

Co może obiecać PiS?

Jednak najwięcej emocji wzbudza ewentualna podwyżka świadczenia 500 plus. – W tym roku nie wchodzi takie rozwiązanie w grę. W budżecie na ten cel nie będzie pieniędzy – mówi "Faktowi" jeden z polityków PiS. – Jeśli już, można spodziewać się zapowiedzi, że świadczenie zostanie podniesione, ale dopiero w przyszłym roku – dodaje nasz rozmówca.

"500 plus nie było waloryzowane od 2016 r. czyli od początku wprowadzenia programu. Obecnie jest warte 371 zł. Waloryzacja 500 plus o 40 proc. oznaczałaby podwyżkę świadczenia aż do 700 zł na każde dziecko do 18. roku życia" - pisze "Fakt".

"Rzecznik rządu Piotr Müller już wspomniał, że obniżka podatków zawarta w tarczy zostanie przedłużona. Wszystko wskazuje na to, że niższy VAT na żywność, paliwo, energię elektryczną i gaz będzie obowiązywać do końca tego roku. To uspokoi obawy, że w sierpniu – kiedy ekonomiści spodziewają się najwyższej inflacji – ceny zwłaszcza żywności i paliw z powodu powrotu do wyższych stawek VAT dodatkowo wystrzelą. Możliwe, że tarcza zostanie zmodyfikowana" - czytamy.

Niedawno prezydent podpisał nowelę ustawy o VAT wydłużającą pierwszą tarczę antyinflacyjną do 31 lipca, czyli do czasu, kiedy obowiązuje tarcza 2.0 obniżająca m.in. VAT na żywność.

Zapowiedzi mogą też dotyczyć dwóch podwyżek płacy minimalnej w 2023 roku. "Te będą konieczne, bo prognozowana na przyszły rok inflacja jest wyższa niż 5 proc." - zauważa "Fakt".

Propozycje mogą dotyczyć również wypłaty czternastych emerytur. "Na półmetku są prace nad ustawą, która zakłada wypłatę czternastych emerytur w tym roku. Obecnie zajmują się nią senatorowie. Szef rządu już złożył seniorom obietnicę, że chciałby by taka pomoc została wprowadzona na stałe" - przypomina dziennik.

"Wiele zmian szykuje się dla rodziców i tym prawdopodobnie PiS także będzie chciało się pochwalić. Chodzi o planowane zmiany w Kodeksie pracy – wprowadzenie specjalnych 9-tygodniowych urlopów ojcowskich oraz dodatkowych 7 dni urlopu – 5 dni w formie urlopu wypoczynkowego raz 2 dni zwolnienia od pracy z powodu siły wyższej. Prace nad zmianami w kodeksie pracy już w rządzie są dopinane, wkrótce musi zająć się nimi Sejm. Zmiany w Kodeksie dostosowują prawo do unijnych dyrektyw i powinny wejść w życie na początku sierpnia" - podaje "Fakt".

Gazeta wspomina też, że w rządzie trwają "prace nad programem osłonowym dla osób ogrzewających swoje domy węglem". "Będzie też mowa o pomocy dla kredytobiorców – czyli o wakacjach kredytowych i dopłatach do rat dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej" - informuje dziennik.

Czytaj więcej: "Węgiel płynie do Polski". Minister klimatu: zapełniliśmy lukę

700 plus zamiast 500 plus. Ile to będzie kosztować?

O sens podwyższenia świadczenia 500 plus zapytaliśmy ekonomistę Rafała Mundrego. - Roczny koszt podniesienia tego świadczenia o 200 złotych to niecałe 16 mld złotych - mówi. Ekspert przypomina, że cały budżet opiewa na około 500 mld złotych.

- To nie jakiś wielki koszt, który nie jest do udźwignięcia. Aczkolwiek jest to dodatkowy wydatek dla budżetu, który będzie musiał być pokryty przez nas. Pojawiają się pytania, czy to słuszny moment ze względu na inflację i czy to da nam coś, jeżeli chodzi o demografię - podkreśla Rafał Mundry.

Zwraca uwagę, że świadczenie 500 plus było wprowadzane, aby poprawić sytuację demograficzną Polski.

- Okazuje się, że tak naprawdę wprowadzenie w 2019 roku świadczenia również od pierwszego dziecka nie jest de facto zachętą. 500 plus obecnie nie spełnia ani założeń polityki społecznej, ani demograficznej. Jest to niestety element polityki wyborczej - mówi.

- Ta waloryzacja ma sens, tylko nie w takim szerokim zakresie. Powinno się np. zwaloryzować to świadczenie tylko najbiedniejszym, wprowadzić kryterium dochodowe lub zróżnicować wysokość świadczenia w zależności od liczby posiadanych dzieci - twierdzi ekonomista. - W 2016 roku pensja minimalna wynosiła około 2000 tysięcy złotych, teraz jest to około 3000 tysięcy. Stanowiło to znaczącą część budżetu domowego, więc był to porządny impuls - mówi. - Demografia jest poważnym problemem, aczkolwiek nie namacalnym, więc wielu polityków ją ignoruje. Za kilka lat to się zacznie mścić - zaznacza.

- Wprowadzenie 700 plus nie jest też elementem polityki antyinflacyjnej. Czy jest to więc dobry moment na indeksację? Nie. Takie rzeczy trzeba było w ustawie zawrzeć od samego początku i nie byłoby dyskusji, że może to podbić inflację - podsumowuje ekspert.

Inflacja w PolscePAP

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: Fakt, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP