Kaczyński zapowiada dużą podwyżkę 500 plus. Podaje kwotę

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Kaczyński o podwyżce 500 plus
Kaczyński o podwyżce 500 plusTVN24
wideo 2/6
TVN24Kaczyński o podwyżce 500 plus

500 plus w górę. Od stycznia 2024 roku świadczenie na dziecko 500 plus ma zostać podwyższone do 800 złotych - wynika z zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Świadczenie nie było podwyższane od 2016 roku, kiedy program Rodzina 500 plus uruchomiono. Prezes PiS zapowiedział też zniesienie opłat za korzystanie z autostrad.

500 plus ma zmienić się w 800 plus

Podczas konwencji programowej partii prezes PiS zapowiedział, że od nowego roku świadczenie wychowawcze 500 plus zostanie podniesione do 800 zł.

- Od nowego roku program 500 plus to będzie ciągle nazwa, jak sądzę, pamiętana, ale suma będzie już inna. To będzie 800 plus - poinformował Kaczyński. Dodał, że będzie to kontynuacja i rozwijanie świadczeń skierowanych do rodzin.

Świadczenie 500 plus nie było waloryzowane od kwietnia 2016 roku, kiedy program Rodzina 500 plus wystartował. Jak wyliczała w sobotę ekonomistka Alicja Defratyka, ze względu na wysoką inflację 500 plus jest obecnie warte 343 zł w cenach z 2016 roku.

Zniesienie opłat za autostrady

Prezes PiS zapowiedział też zniesienie opłat za korzystanie z autostrad zarządzanych przez państwo, a w 2024 r. za autostrady prywatne lub zarządzane przez takie firmy.

- Jest kwestia, trochę mniejszej wagi, ale dla bardzo wielu ludzi dolegliwa, dla właścicieli samochodów, którzy jeżdżą po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jeżeli chodzi o opłaty państwowe to, jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie my to zniesiemy - powiedział Kaczyński.

- Jeżeli chodzi o sytuację, gdzie autostrady są prywatne albo przynajmniej są w dzierżawie, (...) to tam obiecujemy, że w ciągu kolejnego roku to załatwimy - dodał.

Bezpłatne leki

Kolejna obietnica to bezpłatne leki od 65. roku życia i także bezpłatne leki dla dzieci młodzieży do 18. roku życia.

- Bezpłatne leki od 65. roku życia w bardzo krótkim czasie, oczywiście to wymaga pewnych rozwiązań prawnych i budżetowych, ale sądzę, że można też powiedzieć, że nowy rok to będzie początek tej sytuacji, ale także bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży do 18. roku życia - mówił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński: musimy stworzyć podstawy do wielkiego inwestowania

W przemówieniu zamykającym dwudniową konwencję "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości” Kaczyński stwierdził również, że gospodarka nadal musi rozwijać się dążąc ku poziomowi najzamożniejszych państw. Podkreślił przy tym, że rząd PiS wykorzystał już część zasobów uzyskanych m.in. z uszczelnieniem systemu podatkowego.

- Musimy przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby nasza gospodarka zaczęła się bardziej niż dotychczas rozwijać w oparciu o postęp technologiczny. Postęp, który przynosi dzisiejsza niezwykle rozwinięta technika. Ta technika jest dziś w Polsce. Bo mamy tutaj wiele osiągnieć i musimy do nich sięgać - stwierdził. Jak dodał, należy także korzystać z osiągnieć zagranicznych. - Musimy stworzyć tutaj podstawy do wielkiego inwestowania. I stąd ta propozycja, by powstała tutaj jedna wielka strefa ekonomiczna dla inwestycji zagranicznych, żeby Polska była taką strefą. To jest coś, co powinno nam (...) pomagać w dalszym rozwoju - powiedział Kaczyński.

Rewitalizacja zabytków

Prezes PiS stwierdził także, że "musimy starać się stworzyć perspektywę wielkiej rewitalizacji polskich zabytków, a także całych miast".

- Kultura, która jest elementem budowania i umacniania siły duchowej społeczeństwa, jak i kultury, która będzie miała charakter w jakiejś przynajmniej mierze internacjonalny, która będzie funkcjonowała szerzej niż tylko w Polsce, to nasze bardzo wielkie zadanie – mówił Kaczyński . - Zadaniem jest także odbudowa tego wszystkiego, co utraciliśmy w kolejnych wojnach – mówił.

Wyraził przekonanie, że "kiedyś Polska powinna wyglądać tak, jakby tego wszystkiego nie było". - Zaczyna nas stać, żeby podjąć odbudowę tego wszystkiego, co żeśmy w tej naszej historii stracili – ocenił. - Polska jest piękna, ale może być jeszcze piękniejsza – dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości