Z kraju

Z kraju

Odszkodowanie za głos?

Ugoda z PZU za półtora miliona złotych - to możliwe. Przynajmniej w przypadku byłej minister pracy. Według Gazety Wyborczej, na taką ugodę z małżeństwem Kalatów zgodził się ówczesny prezes PZU Jaromir Netzel. A zgodził się miesiąc po zatwierdzeniu go na prezesa przez Komisję Nadzoru Finansowego. O wyniku przesądził głos... Anny Kalaty. Czy Netzel odpłacił za Kalacie za poparcie - to między innymi teraz bada KNF

Filar Emerytalny.

Trzeci filar filarem systemu emerytalnego na razie nie jest. Potwierdza to Komisja Nadzoru Finansowego, która zbadała sytuację trzeciego filaru w ubiegłym roku.

Korzystajmy z zaległych urlopów

Na urlop - marsz. Pracownikom zostało półtora miesiąca na wykorzystanie zaległego urlopu z ubiegłego roku. Państwowa Inspekcja Pracy podkreśla, że pracodawca nie może nam odmówić wolnych dni, jeśli o to wystąpimy.

Renta zamiast emerytur?

Renta rodzinna zamiast emerytur małżeńskich? Takie rozwiązanie zaproponowała w czwartek minister pracy, Jolanta Fedak. Z tą propozycją nie zgadza się Platforma Obywatelska.

Będzie podwyżka gazu?

Gaz może być droższy nawet o 20-25%. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo lada dzień zawnioskuje o zgodę na tak drastyczną podwyżkę.

Zamieszanie ws. emerytur

Emerytura z gwarantowanym okresem wypłaty i emerytura małżeńska trafiły do kosza. Zamiast tego rząd proponuje jeden rodzaj emerytury, który daje wszystkim szansę na wyższe wypłaty.

Poseł Janusz Palikot ujarzmia przepisy

Już za trzy miesiące Polska stanie się dla przedsiębiorców przyjaznym państwem. Tak przynajmniej uważa Janusz Palikot, przewodniczący sejmowej komisji Przyjazne Państwo i zapowiada, że na początku maja wejdą w życie pierwsze zmiany prawne, likwidujące niektóre absurdy biurokratyczne. Dzisiaj komisja podsumowała pierwsze tygodnie swojej działalności.

3GSM - co planuje Ericsson?

W potężnym kompleksie targowym "Tierra de Barcelona" odbył się światowy kongres telekomunikacji mobilnej. To właśnie w tej hali zgromadzili się najwięksi producenci telefonów komórkowych. Coraz częściej mówi się tu o współpracy komórkowych gigantów niż o rywalizacji i to właśnie Ci najwięksi producenci zadają sobie wspólnie pytanie, jakie nowe standardy czekają nas w telefonii komórkowej w ciągu najbliższych kilku lat. Zobaczmy co na ten temat miał do powiedzenia Carl Svanberg prezes Ericssona.

Bankomatowe oszustwo

Uderzenie bankomatowych złodziei. Pieniądze zniknęły z kont co najmniej kilkudziesięciu osób, które wypłacały pieniądze w bankomacie na rogu ulic Grójeckiej i Banacha na warszawskiej Ochocie. Na maszynie były zainstalowane skanery, kopiujące dane z pasków magnetycznych i kamery, rejestrujące wpisywane numery PIN. Złodzieje wykorzystali te dane we Włoszech.

Limity CO2

Czy rząd przestraszył się kolejnych podwyżek cen energii? Rozdzielając limity emisji dwutlenku węgla, jakie przyznała nam Komisja Europejska, wprowadzono taki podział, który faworyzuje zakłady energetyczne względem innych branż przemysłowych. Okazuje się jednak, że to może nie wystarczyć i kolejnych podwyżek cen prądu i tak nie unikniemy.

Wybierasz się na emeryturę - poczekaj do marca.

Jeśli ktoś zaczeka i złoży wniosek po marcu, jego świadczenie będzie się znacząco różniło od świadczeń wyliczanych w lutym. GUS właśnie wyliczył, że od marca kwota bazowa - która jest podstawą do wyliczania emerytur - wzrośnie aż o ponad 215 złotych.

Kongres 3GSM w Barcelonie: Google w komórce

Pierwsza prezentacja systemu Android brytyjskiej firmy Arm. System powstały we współpracy wielu firm z Google'm pozwala na dostęp do przeglądarki przez telefon. Można np. obejrzeć plany miast, także polskich. Relacja Marka Klapy ze Światowego Kongresu Komunikacji Mobilnej w Barcelonie.

Kongres 3GSM w Barcelonie: komórki przyszłości

Super szybkie komórki, telefon informujący o nastroju i miejscu pobytu znajomych, współpracująca z telewizorem gra na telefon komórkowy - czyli technologiczne nowinki prosto z Barcelony. Światowy Kongres Komunikacji Mobilnej specjalnie dla TVN CNBC Biznes w relacji Marka Klapy

Gazprom grozi Ukrainie

Śnieg, mróz - a kurek z gazem zakręcony. Przed taką perspektywą znowu staje Ukraina - a co za tym idzie Polska. Główny dostawca gazu w Polsce może tylko liczyć, że taka wizja się nie spełni. O perspektywach konfliktu gazowego mówi w swoim materiale reporter TVN CNBC Biznes Cezary Królak.

Kłopoty klientów banku Pekao S.A.

Niekończące się kłopoty mają klienci banku BPH, przenoszeni do Pekao SA. Tym razem jeden z klientów zalogował się do bankowości internetowej i okazało się, że jego konta nie ma. Zostało przeniesione do Pekao SA, tylko że klient nic o tym nie wiedział. To zresztą nie jedyne kłopoty jakie dziś miał bank PEKAO SA. Ktoś obrabował jeden z oddziałów. O tym w swoim materiale mówił reporter TVN CNBC Wojciech Kowalik.

Polacy kupili w ubiegłym roku ponad 290 tysięcy nowych samochodów

Ostra walka o klientów rozpoczęta. Producenci nowych samochodów zabiegają o kupujących. Jedni z upustami wyprzedają jeszcze modele z zeszłego roku a Toyota dołącza to tych, który tną ceny aut właśnie wyprodukowanych. O tym w swoim materiale mówił reporter TVN CNBC Biznes, Patrycjusz Wyżga.

Rodzina też ubezpieczona

Odszkodowanie z OC ma być wypłacane dla wszystkich poszkodowanych współwłaścicieli samochodu: małżonka kierowcy, jego dzieci, rodzeństwa, rodziców, a także wspólnika w spółce cywilnej, do której należy auto. To wczorajsza uchwała sędziów Sądu Najwyższego w odpowiedzi na interwencję rzecznika ubezpieczonych.

Portret polskiego dłużnika

Polacy chętnie się zadłużają, za to mniej lubią spłacanie pożyczek. Tak wynika z badań pracowni Millward Brown SMG/KRC dla firmy windykacyjnej Kruk. Obraz statystycznego polskiego dłużnika - a jest nim przeważnie mężczyzna w średnim wieku - rysuje Wojciech Kowalik.

Strajk na lotnisku

Miał być dwugodzinny strajk personelu pokładowego, ale godzina dziesiąta na warszawskim Okęciu minęła spokojnie, a samoloty odlatywały zgodnie z planem.

Wizyta premiera Donalda Tuska w Moskwie

Wymiana handlowa z Rosją, mimo politycznych napięć, jest i tak dużo lepsza niż osiem lat temu. Świadczy o tym ogólny wzrost eksportu polskich towarów z Rosji.

Podniebny strajk

Uwaga pasażerowie LOT-u - w piątek będą kolejne opóźnienia w kursowaniu samolotów. Po wczorajszym porannym strajku personelu naziemnego na lotnisku Okęcie - na jutro strajk zapowiadają stewardessy, które domagają się podwyżek.

Deweloper kontra Warszawa

W tym pojedynku firma deweloperska Barc domaga się od urzędu miasta blisko 15 milionów złotych odszkodowania za bardzo długi okres oczekiwania na wydanie pozwoleń na budowę jednego z osiedli. Według Barc, miasto zwlekało z decyzją przez 516 dni! Ratusz odpowiada, że postępowanie trwało znacznie krócej i już się zakończyło, a deweloper po części sam sobie jest winien, bo dostarczył niekompletne dokumenty.

Portret własny Palikota

Lider lubelskiej Platformy Obywatelskiej, szef komisji sejmowej "Przyjazne Państwo", Janusz Palikot miesiącami nie odprowadzał obowiązkowych składek ubezpieczeniowych za pracowników. Według "Rzeczpospolitej" ma on wobec ZUSu długi na ponad 11 tysięcy złotych.

Biznesowi wstęp wzbroniony

Zakaz wstępu organizacjom biznesowym na posiedzenie Komisji Gospodarki wydał jej przewodniczący, Wojciech Jasiński z PiS-u. Akurat dzisiaj komisja miała skasować ustawę o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Zamiast ustawy - skasowała przedsiębiorców, którzy skarżyli ją m.in. do Trybunału Konstytucyjnego...

Kolejna podwyżka prądu?

Prąd znów ma być droższy i to o jedną czwartą. Takie podwyżki przewidują eksperci i dystrybutorzy energii elektrycznej. Hurtowe ceny prądu rosną w szybkim tempie, bo elektrownie boją się przekroczenia limitów emisji dwutlenku węgla. Na razie najwięksi gracze na rynku energii zapewniają, że nie zmniejszyli produkcji. Dostawcy muszą jednak płacić za prąd dużo więcej niż jeszcze w grudniu.

Paraliż na Okęciu

Strajk obsługi naziemnej na warszawskim lotnisku Okęcie. Pracownicy Lot Ground Services zawiesili pracę na dwie godziny. W efekcie pięć lotów zostało odwołanych, a 21 opóźnionych.

Rewolucja w portfelu

Zamiast drobniaków w kieszeni czy karty płatniczej w portfelu - telefon komórkowy, który przykładamy do specjalnego czytnika. Czy taka rewolucja w naszych portfelach już od dziś może stać się faktem?

Drogiemu gazowi Szczecin mówi "nie"

Wysokim rachunkom za gaz głośne "nie" powiedzieli mieszkańcy Szczecina. Wszystko dlatego, że choć zima jest łagodna, to wyjątkowo sroga okazała się miejscowa gazownia, która nagle zaczęła liczyć sobie wyjątkowo drogo za swoje usługi. Historia, która może się zdarzyć w każdym mieście, dziwi tym bardziej, że trudno ją wyjaśnić w racjonalny sposób.

Nowi kandydaci na wiceprezesów NBP

Profesor Witold Koziński kandydatem na nowego wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. To drugi po Piotrze Wiesiołku przyszły zastępca Sławomira Skrzypka. Obaj kandydaci czekają teraz na zgodę premiera Donalda Tuska. Zmianę wiceprezesów wymusiły styczniowe rezygnacje wiceprezesów NBP - Krzysztofa Rybińskiego i Jerzego Pruskiego.