Nowy dreamliner wylądował w Polsce

Z kraju

Ekspert o liczbie pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczychTVN24 BiS
wideo 2/7

Najnowszy Boeing 787-9 Dreamliner w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT przyleciał w środę na warszawskie Lotnisko Chopina prosto z fabryki Boeinga w Everett w USA - poinformowała spółka. To trzynasty dreamliner we flocie LOT-u.

- Przylot kolejnego dreamlinera umożliwi spółce uruchomienie kolejnych połączeń w tym m.in. do Miami, którego inauguracja odbędzie się 1 czerwca tego roku - powiedział rzecznik spółki Adrian Kubicki.

Parametry nowego dreamlinera

Boeing 787-9 Dreamliner może zabrać na pokład 294 pasażerów: 24 w klasie biznes, 21 w premium economy i 249 w klasie ekonomicznej. Jego mniejsza wersja, czyli B787-8, na pokład zabiera 252 pasażerów. LOT ma osiem dreamlinerów B787-8.

Nowsza wersja ma prawie 63 metry długości, czyli jest o ponad sześć metrów dłuższy od B787-8 używanych przez LOT. Zasięg nowego dreamlinera w wersji dla LOT-u to ponad 13 350 km, o ok. 700 km więcej niż B787-8.

Do końca roku spółka spodziewa się odebrać jeszcze dwa B787-9. W sumie LOT będzie miał 15 dreamlinerów w swojej flocie.

Największe linie w Polsce

Największym przewoźnikiem pod względem liczby przewiezionych pasażerów wciąż jest Ryanair, który w ubiegłym roku w polskich portach lotniczych obsłużył 11,6 miliona pasażerów.

Na drugim miejscu w tej kategorii znalazły się PLL LOT - 10,5 miliona pasażerów. Różnica między narodowym przewoźnikiem a Ryanairem zmniejszyła się z 2,5 miliona do ok. 1 miliona pasażerów.

Na trzecim miejscu sklasyfikowano węgierski Wizz Air - 8,7 miliona pasażerów. Za podium znalazła się zaś niemiecka Lufthansa - 2,3 miliona pasażerów.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebok/LOT Polish Airlines