TVN24 Biznes | Z kraju

12 tysięcy złotych na dziecko. Ministerstwo podaje termin

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Marlena Maląg o Rodzinnym Kapitale OpiekuńczymTVN24
wideo 2/7
TVN24Marlena Maląg o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dzieci, czyli Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - to jeden z elementów ogłoszonego przez rząd Polskiego Ładu. Przepisy w tej sprawie mają wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku - poinformował resort rodziny i polityki społecznej. Ministerstwo szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej poinformowało, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Rodzice podejmą decyzję, czy chcą wypłacać środki przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata.

- To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę - powiedziała minister Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - kiedy przepisy wejdą w życie?

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. MRiPS szacuje, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Wnioski rozpatrywać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmie się również wypłatą świadczeń.

Szefowa MRiPS podczas środowego pikniku "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy" w Kaliszu zaznaczyła, że Polska skutecznie realizuje politykę prorodzinną, w której rodzina jest w centrum życia i centrum uwagi.

- Ostatnie pięć lat to dobry czas dla polskich rodzin. Polski Ład dał nam kolejne rozwiązania, takie jak Strategia Demograficzna 2040, pokazując instrumenty, które są potrzebne przede wszystkim, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci - powiedziała minister Maląg. Jak oświadczyła, "tę politykę będziemy skutecznie realizować".

Minister Maląg podkreśliła ponadto, że rodzinny kapitał opiekuńczy już staje się faktem. - Po kilku miesiącach od zapowiadania ustawa będzie konsultowana i procedowana. To kolejne miliardy złotych, które trafią do polskich rodzin. To jest inwestycja w rodzinę, która stanowi fundament silnego państwa. Rodzina to tak naprawdę polska racja stanu - zaznaczyła minister. 

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock