12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dzieci. Projekt trafił do konsultacji

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny
Maląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechnyRadiowa Jedynka
wideo 2/7
Radiowa JedynkaMaląg o 500 plus: będzie realizowany jako program powszechny

12 tysięcy złotych na drugie i kolejne dzieci - czyli program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - będzie kosztował budżet państwa w 2022 roku 3,15 miliarda złotych. Natomiast w ciągu dziesięciu lat będzie to 30,4 miliarda złotych - wynika z wyliczeń przedstawionych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Projekt ustawy dotyczący uruchomienia programu trafił właśnie do konsultacji.

12 tysięcy złotych na dziecko - zasady

Jak wynika z komunikatu resortu rodziny i polityki społecznej, dodatkowe środki w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą przysługiwać na każde drugie i kolejne dzieci w rodzinie w wieku od 12 do 36 miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tysięcy złotych na dziecko. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz koszty jego obsługi będą finansowane z budżetu państwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Przysługująca kwota świadczenia będzie wypłacana w miesięcznych ratach. Miesięczna wysokość świadczenia będzie wynosić 500 zł przez 2 lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

Świadczenie przysługiwać będzie bez względu na dochód.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. MRiPS szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.

Jak złożymy wniosek o 12 tys. złotych na dziecko?

Realizacją Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, czyli prowadzeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia i jego wypłatą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o 12 tys. złotych i załączniki do wniosku będą składane wyłącznie w postaci elektronicznej, za pomocą tych samych systemów teleinformatycznych, co wnioski o świadczenie Dobry start i 500 plus, czyli: portal Emp@tia, PUE ZUS i bankowość elektroniczna.

12 tysięcy na dziecko - nowe świadczenie

– Jednym z rozwiązań zaproponowanych w Polskim Ładzie jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli nowe świadczenie dla rodziców dzieci w wieku pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia – w sumie 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko. Wiemy, że dostęp do opieki nad maluchem jest kwestią niezwykle ważną dla rodziców. W ten sposób odpowiadamy na realne potrzeby rodzin, również rodzin adopcyjnych – wskazuje, cytowana w komunikacie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje ministerstwo, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie stanowił dodatkowy instrument wsparcia ułatwiający łączenie rodzicielstwa z pracą zawodową. Będzie także kolejnym czynnikiem prowadzącym do redukcji ubóstwa rodzin z dziećmi.

WIĘCEJ O 12 TYS. ZŁ NA DZIECKO >>>

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości