Z kraju

Te miasta będą miały nowe drogi. Dzięki gigantycznemu wsparciu z Brukseli

Z kraju

Andrzej Adamczyk o koszcie budowy autostrad w Polsce
Andrzej Adamczyk o koszcie budowy autostrad w PolsceTVN24 BiS
wideo 2/11

Dziewięć miast - Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław - otrzyma 1,2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 inwestycji, które poprawią infrastrukturę drogową - poinformował wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Projekty będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" (POIiŚ). Wartość 10 inwestycji to 1,5 mld zł. Wsparcie z Unii Europejskiej wyniesie 1,2 mld zł i może pokryć do 85 proc. kosztów całkowitych - powiedział w czwartek wiceminister. Kwieciński podkreślił, że dzięki temu w POIiŚ będzie realizowanych 26 inwestycji w miastach na prawach powiatu o wartości 4,4 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to 3,34 mld zł. Projekty w tych miastach uzyskały wymagane minimum punktowe podczas oceny wniosków konkursowych, ale nie wystarczyło już dla nich pieniędzy. - Dlatego jako Ministerstwo Rozwoju zdecydowaliśmy się wygospodarować dodatkowe środki na wszystkie projekty (...), które uzyskały pozytywną ocenę komisji konkursowej - powiedział. Dodał, że resort uznał, iż dla kraju ważne jest, by tych 10 inwestycji otrzymało wsparcie. Wskazał, że w najbliższym czasie możliwe będzie podpisanie umów o dofinansowanie inwestycji z miastami, których dotyczą inwestycje.

Te dziewięć miast otrzyma 1,2 mld zł dofinansowania z UE

Jakie projekty?

Szczegóły dotyczące projektów przedstawił wiceminister rozwoju Witold Słowik. W Bielsku-Białej - jak mówił - przewidziano rozbudowę drogi krajowej nr 52 między ul. Krakowską a ul. Żywiecką. Wartość inwestycji to 151,3 mln zł, w tym dofinansowanie z UE - 126,1 mln zł. W Poznaniu będzie realizowana poprawa warunków komunikacyjnych w ciągu drogi krajowej nr 92. Całkowita wartość projektu to 241,8 mln zł, a dofinansowanie z UE - 121,7 mln zł. W Katowicach - wskazał Słowik - przewidziano dwie inwestycje. Jedna to rozbudowa drogi krajowej nr 81 od węzła autostrady A4 z DK86 do budowanego węzła z ul. Armii Krajowej (etap I). Wartość projektu to 400 mln zł, dofinansowanie z UE - 338,3 mln zł. Druga inwestycja to rozbudowa drogi krajowej nr 81 od węzła autostrady A4 z DK 86 do budowanego węzła z ul. Armii Krajowej (etap IV, rozbudowa DK81 na odcinku ul. Kościuszki z budową węzła Armii Krajowej). Wartość całkowita - 132,8 mln zł, a dofinansowanie z UE - 111,4 mln zł. W Gdańsku powstanie wiadukt Biskupia Górka - poinformował wiceminister. Koszt projektu to 138,5 mln zł, dofinansowanie z UE - 117,7 mln zł W Toruniu przebudowany zostanie układ drogowy przy pl. bp. Chrapka. Wartość inwestycji sięga 26,3 mln zł, w tym dofinansowanie z UE - 22,2 mln zł. W Koninie rozbudowane będzie skrzyżowanie ul. Warszawskiej z ul. Kolską. Całkowita wartość projektu to 56,4 mln zł, w tym dofinansowanie z UE - 47,8 mln zł W Szczecinie przebudowane zostaną ciągi komunikacyjne drogi krajowej nr 31 (rozbudowa skrzyżowania ul. Floriana Krygiera z ul. Granitową z odcinkiem drogi w kierunku autostrady A6). Wartość całkowita projektu 85,6 mln zł, dofinansowanie z UE sięga 72,8 mln zł. W Piotrkowie Trybunalskim wsparcie otrzyma rozbudowa Ronda Sulejowskiego z przebudową przyległych ulic. Wartość całkowita projektu - 4,7 mln zł, w tym dofinansowanie z UE - 3,7 mln zł. We Wrocławiu zaś dojdzie do budowy Osi Zachodniej w ciągu drogi krajowej nr 94. Wartość projektu to 296,6 mln zł, w tym dofinansowanie z UE - 233,4 mln zł - przekazał wiceminister Słowik. "Infrastruktura i Środowisko" to największy program operacyjny Unii Europejskiej. Przewiduje 27,5 mld euro wsparcia na transport, energetykę, ochronę środowiska, kulturę i ochronę zdrowia w Polsce.

Polskie autostrady w budowie. Kiedy sieć będzie gotowa?

Polskie autostrady w budowie. Kiedy sieć będzie gotowa?
Polskie autostrady w budowie. Kiedy sieć będzie gotowa? TVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości