Oto najbogatsi Polacy. Dziewiętnastu debiutantów w rankingu

Jakubas: pieniądze nie czynią człowieka szczęśliwymTVN24 BiS
wideo 2/3

369 milionów złotych, czyli o 40 milionów złotych więcej niż przed rokiem, trzeba było mieć, żeby zadebiutować na tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków "Wprost". Drugi rok z rzędu tytuł najbogatszego Polaka przypadł Michałowi Sołowowowi - czytamy w poniedziałkowym wydaniu tygodnika.

"Cała setka uzbierała około 153 miliardów złotych majątku, czyli o 10 miliardów złotych więcej niż rok temu. Lokalnie to rekordowa kwota, ale globalnie 100 najbogatszych Polaków ma w sumie zaledwie jedną trzecią tego, co jeden Amerykanin Jeff Bezos, czyli najbogatszy człowiek na Ziemi" - czytamy w poniedziałkowym "Wprost".

Lista najbogatszych Polaków

"Drugi rok z rzędu tytuł najbogatszego Polaka przypadł Michałowi Sołowowowi (12,1 miliarda złotych), pierwszemu przemysłowcowi III RP. Kontrolowany przez niego chemiczny Synthos, producent podłóg Barlinek czy armatury łazienkowej Cersanit, przynoszą co roku setki milionów złotych zysku" - pisze tygodnik. Tytuł wicelidera od lat dzierży Zygmunt Solorz (10,1 miliarda złotych). Ex aequo na trzecim miejscu wylądowali po raz drugi Dominika Kulczyk (7 miliardów złotych) i Sebastian Kulczyk (7 miliardów złotych) - czytamy. "Pod koniec czerwca ubiegłego roku doszło do ostatecznego podziału spadku po zmarłym w 2015 roku Janie Kulczyku. Jego dzieci, Dominika i Sebastian, odziedziczyli wspólnie (m.in.) ponad 10 miliardów złotych gotówki pochodzącej ze sprzedaży akcji globalnego koncernu piwowarskiego SABMiller" - czytamy we "Wprost". Tygodnik wskazuje, że na tegorocznej liście jest sporo niespodzianek. Największą z nich - jak czytamy - jest dramatyczny spadek Leszka Czarneckiego, który w zeszłym roku z 1,5 miliarda złotych majątku plasował się na 22. miejscu listy 100. W tym roku, z majątkiem szacowanym na 393 miliony złotych, znalazł się na przedostatnim miejscu. "Ledwie złapał się w tym roku na listę 100. A w 2008 roku był trzecim najbogatszym Polakiem" - przypomina "Wprost". W zestawieniu na 88. pozycji znaleźli się też Anna i Robert Lewandowscy (450 milionów złotych). Po raz pierwszy w gronie 100 najbogatszych Polaków znalazł się Marcin Gortat, który zajął 97. miejsce (400 milionów złotych). "Po tym, jak rok temu zmienił klub z Washington Wizards na Los Angeles Clippers, dostał ponad milion dolarów podwyżki za sezon" - czytamy w poniedziałkowym wydaniu tygodnika, który listę 100 najbogatszych Polaków publikuje po raz 30.

Wśród 19 debiutantów znalazł się również Paweł Marchewka, którego Techland wyrósł na drugiego największego producenta gier komputerowych w kraju. "Jest też Igor Klaja od marki 4F, w ubraniach której chodzą już olimpijczycy z siedmiu krajów" - informuje "Wprost".

1. Michał Sołowow - 12,1 miliarda złotych

Sołowow od wielu lat utrzymuje się w dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Na liście zadebiutował w 1997 roku i to od razu na 10. miejscu. Tylko w ciągu roku powiększył swój stan posiadania o ponad miliard złotych. Inwestuje w branżę nowych technologii w sektorach medycyny, biotechnologii i chemii. Przedsiębiorca znany jest z zamiłowania do sportu. Jest trzykrotnym wicemistrzem Europy i dwukrotnym wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych.

Majątek w 2018: 10,8 mld zł Miejsce w poprzednim rankingu: 1

2. Zygmunt Solorz - 10,1 miliarda złotych

Od wielu lat na podium rankingu najbogatszych Polaków. Działa w branży medialnej, ale majątek pomnaża m.in. poprzez inwestycje w finanse, energetykę i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Majątek w 2018: 9,1 miliarda złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 2

3. Sebastian Kulczyk - 7 miliardów złotych

Nowa strategia Sebastiana Kulczyka zakłada stopniowe wychodzenie z większości biznesów ojca na rzecz budowy portfela międzynarodowych spółek technologicznych. W 2017 roku uruchomił Manta Ray VC, swój fundusz, który zasilił kwotą 60 milionów euro. W portfelu ma już 25 spółek, które reprezentują głównie sektor edukacji, zdrowia oraz infrastruktury przyszłości.

Majątek w 2018: 7,1 miliarda złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 3

3. Dominika Kulczyk - 7 miliardów złotych

Największy akcjonariusz giełdowej spółki Polenergia, której sztandarowym przedsięwzięciem jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Jest też prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.

Majątek w 2018: 7,1 miliarda złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 3

5. Tomasz Biernacki - 6,3 miliarda złotych

Jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino, która kilka miesięcy przebiła barierę tysiąca sklepów. Przez ostatnie pół roku kurs akcji handlowego potentata, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, urósł o jedną trzecią.

Majątek w 2018: 5,2 miliarda złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 7

6. Jerzy Starak - 5,9 miliarda złotych

W ubiegłym roku kontrolowane przez niego firmy sprzedały farmaceutyki za prawie 2,8 miliarda złotych. Jerzy Starak to większościowy udziałowiec Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych leków. Firma wraz z partnerem strategicznym zatrudnia ponad 7,5 tysiąca osób, posiada siedem zakładów produkcyjnych i pięć ośrodków badań i rozwoju.

Starak kontroluje też Herbapol Lublin. Biznesmen jest też udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita).

Majątek w 2018: 5,8 miliarda złotych

Miejsce w poprzednim rankingu:6

7. Piotr Szulczewski - 5,35 miliarda złotych

W tym roku został okrzyknięty najmłodszym miliarderem w Kanadzie. Mając 30 lat razem z kolegą ze studiów Dannym Zhangiem uruchomił aplikację Wish, pozwalająca robić zakupy w sieci. Dziś z systemu codziennie korzysta kilka milionów ludzi na całym świecie.

Majątek w 2018: 5,9 miliarda złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 5

8. Paweł Marchewka - 4,36 miliarda złotych (debiut)

Marchewka jest prezesem Techlandu, która zajmuje się produkcją gier komputerowych. Spółka wyprodukowała między innymi gry "Dead Island" i "Dying Light". Druga z nich od premiery 2015 roku sprzedała się w liczbie ponad 16 milionów egzemplarzy.

9. Zbigniew i Mateusz Juroszkowie - 3,5 miliarda złotych

Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa działa od 1990 roku. Na rynku odzieżowym działa jego spółka Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami.

Zbigniew Juroszek jest również twórcą firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn Mateusz.

Majątek w 2018: 1,7 miliarda złotych (bez syna Mateusza)

Miejsce w poprzednim rankingu: 18

10. Antoni Ptak - 3,1 miliarda złotych

Biznesmen najbardziej znany jest ze swojego Ptak Fashion City w Rzgowie, które stworzył w 1993 roku. Ptak jest też właścicielem Warsaw Expo w Nadarzynie, czyli największego ośrodka targowo-wystawienniczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestuje też za granicą. Na Florydzie prowadzi własną sieć hoteli, we Francji kupił zamek, a w dżungli między Sao Paulo a Rio de Janeiro postawił polski dworek.

Majątek w 2018: 3,1 miliarda złotych

Miejsce w poprzednim rankingu: 9

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Szef JPMorgan Chase Jamie Dimon ostrzegł, że wojna celna może mieć długotrwałe i negatywne konsekwencje - podał Reuters. "Czy cła wywołają recesję, czy nie - pozostaje kwestią sporną, ale spowolnią wzrost" - podkreślił jeden z najważniejszych ludzi na amerykańskim rynku finansowym.

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Ostrzeżenie dla Trumpa i USA. List od jednego z najważniejszych ludzi na rynku

Źródło:
Reuters

Chińska ambasada w USA opublikowała w mediach społecznościowych wideo z przemówienia Ronalda Reagana. Prezydent USA w 1987 roku wskazywał na zgubne skutki wojen handlowych. To jedna z reakcji na groźbę nałożenia kolejnych ceł na Chiny przez Donalda Trumpa.

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Ambasada Chin przypomina przemówienie Ronalda Reagana

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) zaproponowała cła odwetowe w wysokości 25 procent na szereg towarów z USA - wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters.

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Europejski odwet na USA. Nawet 25-procentowe cła. Lista artykułów

Źródło:
Reuters, PAP

Doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw handlu Peter Navarro stwierdził, że Elon Musk nie rozumie mechanizmów, za pomocą których inne kraje "oszukują" USA w sprawach handlowych - przekazał portal Axios.

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Doradca Trumpa: Musk "tego nie rozumie"

Źródło:
PAP

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie zawiesiła w poniedziałek notowania na godzinę. W komunikacie wyjaśniła, że wynikało to "z rekordowej liczby zleceń maklerskich od początku sesji, co mogło doprowadzić do zachwiania stabilności systemu".

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Giełda zawiesiła notowania. Przekroczono średnią o 300 procent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie wojny celne były przegrane przez tych, którzy je wywołali. Nie wiem, na co liczył prezydent USA Donald Trump - powiedział w "Tak jest" w TVN24 profesor Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

"Pachnie to bardzo dużymi komplikacjami"

Źródło:
TVN24, PAP

Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 50-procentowych ceł na Chiny, jeśli Pekin nie wycofa się z zapowiadanych ceł odwetowych. Prezydent USA dodał, że "wszystkie rozmowy z Chinami dotyczące ich żądanych spotkań z nami zostaną zakończone".

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Rośnie napięcie między USA a Chinami. "Pomimo mojego ostrzeżenia"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Cena rosyjskiej ropy Urals spadła do poziomu 52 dolarów za baryłkę - przekazał w poniedziałek Bloomberg. Tymczasem Kreml na 2025 rok zakładał cenę 69,7 dolara - podkreślił portal Moscow Times, dodając, że około 30 procent budżetu Rosji pochodzi z dochodów z ropy naftowej i gazu.

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Cena spadła poniżej założeń Kremla

Źródło:
PAP

- W USA nie produkuje się fety, oliwek czy oliwy, więc nałożenie na nie ceł przez Waszyngton nie ma sensu - ocenił w poniedziałek premier Grecji Kyriakos Micotakis, cytowany przez agencję ANA-MPA. Zadeklarował jednocześnie, że grecka gospodarka jest gotowa stawić czoło zmienionym przez USA "zasadom gry".

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Ta decyzja Waszyngtonu "nie ma sensu"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unia Europejska zaproponowała USA całkowite wzajemne zwolnienie z ceł towarów przemysłowych - przekazała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Z kolei ministrowie handlu z państw UE byli zgodni, że należy pracować nad cłami odwetowymi, jednocześnie próbując negocjować z USA obniżenie stawek celnych. 

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Choć oferta "jest na stole", to UE szykuje się na odwet

Źródło:
PAP

Ryzyko wystąpienia recesji w USA jest większe, niż wcześniej zakładano i wynosi 45 procent - ocenił bank inwestycyjny Goldman Sachs. Wyjaśnił, że powodem jest wzrost niepewności co do polityki gospodarczej oraz zagraniczne bojkoty konsumenckie.

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Większe ryzyko recesji. Prognoza Goldman Sachs

Źródło:
PAP

Pracujemy nad utworzeniem bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji - ogłosił w mediach społecznościowych minister infrastruktury Dariusz Klimczak. W 2024 roku Polacy byli na czwartym miejscu, jeśli chodzi o przyjeżdżających do Chorwacji. Pierwsze trzy pozycje zajmowali Niemcy, Słoweńcy i Austriacy.

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Pociągiem bezpośrednio do Chorwacji. Zapowiedź ministra

Źródło:
tvn24.pl

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa ankietowanych internautek i internautów uważa, że spędza "raczej dużo" lub "bardzo dużo" czasu, korzystając z urządzeń z ekranami. Zdecydowana większość badanych (ponad 90 procent) przyznawała się do długiego używania telefonów lub tabletów w bezruchu, czyli siedząc lub leżąc. To wnioski z drugiego Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej Dorosłych.

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Niepokojące wyniki badania. "Ważne, że zaczynamy rozmawiać o stawianiu granic"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl