Malta w 2024 roku odnotowała rekordową liczbę turystów. Do tego wyniku znacząco przyczynili się Polacy. To czwarty europejski naród, który najtłumniej odwiedził ten kraj.
Malta od lat cieszy się uznaniem wśród turystów. Po rekordowym roku 2023 - z wynikiem 3 mln turystów, następny - 2024 rok - okazał się jeszcze lepszy i odnotowano w nim 3,56 mln gości.
- Tak dobrego roku nikt z nas się nie spodziewał. Oczywiście szacowaliśmy, iż wzrost turystów będzie na poziomie 200-300 tysięcy, ale nie pół miliona - mówi John Mary Attard, regionalny dyrektor biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.
Malta z rekordem. Przyczynili się też Polacy
Jego zdaniem na popularność Malty wpływa kilka kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest całoroczny charakter Wysp Maltańskich, które oferują 300 słonecznych dni w roku. Dużym ułatwieniem jest rozbudowana siatka bezpośrednich połączeń, liczne atrakcje, ciekawe wydarzenia oraz jej śródziemnomorski charakter. Nie dziwi zatem fakt, że ci, którzy odwiedzili ją raz, chętnie tam powracają.
Malta uwiodła także turystów z Polski, którzy znacząco przyczynili się do jej rekordowego wyniku. Jak informuje Izba, w 2024 roku ten śródziemnomorski kraj odwiedziło ponad 264 tys. z nich. Tym samym Polacy zajmują 4. miejsce wśród europejskich narodów, które najtłumniej odwiedziły Maltę.
W porównaniu z rokiem 2023, jest to wzrost na poziomie 58 proc. W najnowszym zestawieniu Polaków wyprzedzili jedynie turyści z Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji.
2025 rok też może okazać się rekordowy
- W zeszłym roku tylko z jednego polskiego lotniska (Katowice Airport) z lotów na Maltę skorzystało 102 tys. osób, czyli prawie tyle samo osób, ile odwiedziło ten kraj przez cały 2019 rok (104 tys.). Atrakcyjność tego wyspiarskiego kraju jest doceniana przez polskich turystów w każdym z 12 miesięcy roku - dodaje Attard.
I ten rok może okazać się rekordowy. Zgodnie ze wstępnymi prognozami, liczba odwiedzających ją turystów wyniesie 3,7 mln na koniec 2025 roku. Malta planuje rozwijać się w kilku turystycznych nurtach, m.in.: turystyki duchowej/religijnej, set-jettingu (turystyki filmowej) i turystyki jakościowej, łączącej kulturę, historię, gastronomię oraz winiarstwo.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Alan Kean / Shutterstock