Przegląd prasy. Efekt GPS. Naukowcy sprawdzili, jak działa na kierowców

Tech

GPS doprowadza do celu. Od 19 latTVN24 Biznes i Świat
wideo 2/3

Życie z GPS ogłupia – pisze "Rzeczpospolita". Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z University College London (UCL) dowiodły, że używanie nawigacji przyczynia się do tego, iż tracimy nie tylko orientację w terenie, ale i część neuronów.

Naukowcy z (UCL) postanowili przebadać mózg podczas poruszania się po mieście z wykorzystaniem GPS w wirtualnej przestrzeni" – relacjonuje "Rzeczpospolita".

"Za pomocą rezonansu magnetycznego obserwowano pracę kory przedczołowej, związanej z podejmowaniem i planowaniem decyzji, a także hipokampu, odpowiadającego m.in. za pamięć i wyobraźnię przestrzenną" – czytamy w artykule.

Usypia

Z badań wynika, że mózg uczestników reagował wzmożoną aktywnością na wszystkie sytuacje, gdy należało podjąć decyzję. Natomiast, "gdy kierujący wjeżdżał w ślepą uliczkę, hipokamp +usypiał+, ponieważ nie musiał analizować przestrzeni, ani rozwiązywać dylematów".

Zdaniem dr. Hugona Spiersa z UCL, który kierował eksperymentem, "hipokamp i kora przedczołowa otrzymują duże wyzwania, gdy dany osobnik doświadcza kłopotów z nawigacją podczas jazdy po mieście".

Zapamiętać

Wcześniejsze badania kierowanego przezeń zespołu udowodniły, że hipokamp taksówkarzy się rozrasta, kiedy zapamiętują plan miasta. Ci, którzy używali nawigacji, nie angażowali zasobów poznawczych i nie uczyli się rozkładu ulic.

- Kiedy mamy urządzenie, które mówi nam, jak jechać, te części mózgu po prostu nie reagują na sieć ulic – twierdzi dr Spiers. - Mózg wyłącza swoje zainteresowanie tym, co się dzieje dookoła", a to w ostatecznym rozrachunku nas ogłupia – podsumowuje "Rz".

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock