Wirtualna rzeczywistość, realne problemy. "Sprzęt jest wciąż za drogi"

Tech

ShutterstockWirtualna rzeczywistość to coraz trudniejszy rynek dla firm technologicznych

Wirtualna rzeczywistość to coraz trudniejszy rynek dla firm technologicznych. Koncerny inwestują ogromne zasoby w takie rozwiązania, a wielkich zysków przynajmniej na razie nie widać. W 2016 roku sprzedaż hełmów do rozszerzonej rzeczywistości przyniosła mniej niż 1 mld dolarów, a to niewiele w porównaniu z innymi gałęziami nowoczesnego przemysłu.

- Profesjonalny sprzęt jest wciąż za drogi dla zwykłych użytkowników. Nie wszyscy przepadają też za noszeniem wielkich gogli. Niektórzy po krótkim użytkowaniu mają nudności, jakby cierpieli na chorobę lokomocyjną - wskazuje Rachel Metz z działu nowych technologii w Massachusetts Institute of Technology.

Szef Facebooka Mark Zuckerberg, który zatrudnił ostatnio specjalistę od rozszerzonej rzeczywistości sam przyznaje, że takie rozwiązania potrzebują jeszcze na rozwój pięciu a nawet 10 lat.

Kto skorzysta

Eksperci są jednak entuzjastami i podkreślają, że już teraz technologia pozwala w wyjątkowy sposób przenosić ludzi do wirtualnych światów. Dodają, że zyski to kwestia czasu.

- Po raz pierwszy to użytkownik jest kamerą. To sprawia, że gracze w pełni wsiąkają w rozszerzoną rzeczywistość - mówi Jon Collins z firmy Framestore. Fani tej technologii twierdzą, że z opcji chętnie skorzysta młodsze pokolenie.

- Każdy, kto ma więcej niż 30 lat z dystansem podchodzi do takich wynalazków, gdy porozmawiamy z nastolatkami ci są podekscytowani tą technologią. Młodsi w końcu jednak dojrzeją i pozwolą w pełni rozwinąć ten rynek. To tylko kwestia czasu - mówi Gene Munster z firmy Loup Ventures.

Nie należy jednak rezygnować ze starszych klientów. Pokazało to ostatnie startupów w Nowym Jorku, gdzie ci, którzy przetestowali wirtualną rzeczywistość szybko się do niej przekonali. - To było spojrzenie w przyszłość - mówił jeden z nich. - Miałam wrażenie, że przeniosłam się do innego świata - wtórowała inna z uczestniczek.

Im więcej rozwiązań znajdzie się w wirtualnym świecie, tym bardziej stanie się on rzeczywisty.

Autor: mb/ms / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock