Rekord na rynku samochodów. Polacy kupują na potęgę

Tech

ShutterstockRekordy na rynku motoryzacyjnym

Sprzedaż samochodów na rynku polskim jest na rekordowym poziomie - wynika z raport Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz firmy doradczej KPMG. W Polsce zarejestrowano blisko 105 tys. nowych samochodów osobowych, czyli o 14,2 proc. więcej niż przed rokiem. Zdaniem analityków, to najlepszy wynik od kilku lat.

W tym samym okresie minionego roku zarejestrowano o 13 tys. egzemplarzy mniej.

Mniej autobusów i samochodów dostawczych

Zarejestrowano także więcej samochodów dostawczych. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 roku liczba wzrosła o 17,4 proc., sięgając blisko 14 tys. Jednak sama produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych wyniosła w sumie przeszło 33 tys. sztuk i była o 7,6 proc. mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Wyprodukowano także i mniej autobusów, bo zaledwie 991 sztuk, co oznacza spadek o 8,5 proc. w odniesieniu rok do roku. Produkcja samochodów osobowych wzrosła do 154 tys. sztuk, co oznacza przyrost o 2,2 proc.

Większy eksport

Gdyby jednak spojrzeć na dane dotyczące liczby wyprodukowanych pojazdów ogółem w ciągu trzech miesięcy - ok. 190 tys. egzemplarzy - można stwierdzić, że wzrost jest jednak minimalny. Twórcy raportu, powołując się na dane Eurostatu dokonują podsumowania eksportu motoryzacyjnego z Polski w 2015 roku. W ciągu całego roku za granicę sprzedano produkty motoryzacyjne warte prawie 28 mld euro, co oznacza wzrost 9,8 proc. rok do roku.

Autor: ag / Źródło: IAR, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock