Jeszcze w kwietniu Mateusz Morawiecki utrzymywał, że Polska musi przestać być jedynie "montownią śrubek". - Chcemy mieć wartość dodatnią - podkreślał, jednocześnie zapowiadając wzmocnienie rodzimych firm. Dziś dowiedzieliśmy się, że niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler wybuduje w Polsce swoją fabrykę. Pod warunkiem, że otrzyma pomoc publiczną na ten cel. I wydaje się, że wizja wicepremiera nieco się zmieniła. #Słowosięrzekło
- Trzeba zacząć myśleć strategicznie i wykorzystywać naszą przewagę - mówił 23 kwietnia wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podczas IX Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego. - Nie chcemy być montownią azjatyckich śrubek. Chcemy tworzyć większą wartość dodaną. Musimy naszą myśl, to, co jest naszą przewagą, wprząc w procesy biznesowe. Będziemy kładli ogromny nacisk na usprawnienia dla firm - dodał.
- Polska ma jeszcze przemysł, nie zlikwidowaliśmy wszystkiego, ale trzeba pamiętać, że dwie trzecie polskiego eksportu jest elementem firm zagranicznych (...) na tej marży zarabia ktoś inny. Połowa polskiego przemysłu jest w rękach firm zagranicznych. Chcemy zdecydowanie wzmocnić (rodzime - red.) inwestycje - mówił wówczas Mateusz Morawiecki.
Niemiecka fabryka
I wraz z zapowiedzią tej inwestycji mogliśmy poznać komentarz Mateusza Morawieckiego. Zgoła odmienny od słów, które padały z jego ust jeszcze przed dwoma tygodniami.
- Decyzja o ulokowaniu w naszym kraju fabryki silników samochodowych nowej generacji potwierdza otwartość Polski na inwestycje zagraniczne - skomentował cytowany w komunikacie resortu rozwoju wicepremier. Zdaniem Morawieckiego zapowiadana inwestycja to "dobry projekt inwestycyjny marki premium", który opiera się na wysoko zaawansowanej technologii.
To jednocześnie pierwsza deklaracja o inwestowaniu w kraju dużego zachodniego koncernu za kadencji rządu Prawa i Sprawiedliwości.
Brak instrumentów
Fabryka Daimlera ma funkcjonować na powstałej w 2015 roku na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora, Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3), która jest częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku wybudowaniem fabryki na terenie DSAG-S3 zainteresowana była indyjska grupa TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover. Polska przegrała jednak rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił wtedy, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.
W nową fabrykę silników koncern Daimler planuje zainwestować około 500 mln euro. Jak podał resort rozwoju, w nowym zakładzie zatrudnienie znajdzie kilkaset osób, a realizacja projektu będzie wsparta pomocą publiczną przez polski rząd. Rozpoczęcie produkcji jest planowane na rok 2019. Szybciej mamy poznać szczegółowe założenia i instrumenty do realizacji tzw. Planu Morawieckiego. Choć konkretów na razie brak.
Autor: mb//km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24