Tech
Partner serwisu

Wyleczy, ugotuje, doradzi. To nie mama, tylko komputer

Wyleczy cię dr Watson
Wyleczy cię dr Watson
tvn
Wyleczy cię dr Watsontvn

Nazywa się Watson. I jest naprawdę wyjątkowy. Nauczył się myśleć jak człowiek i nie zwariował. Bo przejął od ludzi tylko najlepsze cechy. Więc nie ma gorszych dni i humorów. Do tego podobno świetnie gotuje. Bez kłopotów radzi sobie też w onkologii - na razie w jednym z najlepszych szpitali onkologicznych w Nowym Jorku. Gdzie może jeszcze działać? - Barierą jest tylko wyobraźnia - ocenił w rozmowie z tvn24bis.pl Oliver Oursin, jeden z ojców Watsona.

Po co wam gotujący komputer?

To element pewnej zabawy. W ten sposób łatwiej wytłumaczyć komuś, kto nie interesuje się tym na co dzień, szczególnie młodym, czym jest komputer kognitywny.

Wasz komputer nosi piękne angielskie imię Watson.

I jest asystentem. A właściwie komputerem kognitywnym, czyli najprościej mówiąc to urządzenie ma działać jak mózg człowieka. Naśladuje go i myśli jak my, tylko o wiele sprawniej. No i nie ma humorów.

I ten Watson promuje się przez książkę kucharską. Wygląda dość tradycyjnie, więc co w tym nowego?

Wyobraź sobie, że ta książka nie ma autora w sensie osoby. Te wszystkie przepisy stworzył Watson, czyli maszyna, która tylko lub aż naśladuje nasze myślenie. On proponuje, jak połączyć pewne składniki czy smaki i wciąż uczy się tego, jak ludzie na to reagują, jak odbierają dane smaki i połączenia. Wykorzystuje do tego nie tylko nasze spostrzeżenia, ale również to, czym dzielimy się w sieci, np. w mediach społecznościach.

Brzmi świetnie. Spróbujmy wytłumaczyć zatem, jak to działa…

Mówisz więc Watsonowi, że masz ochotę na kurczaka. Ale to "nasz szef kuchni" zasugeruje Ci, jak go zjeść.

Prywatnie jestem ogromnym fanem gotowania: testuję, jem i oglądam namiętnie programy Magdy Gessler. Ale czasem zabieram się sam za gotowanie i mam przed sobą dwa kompletnie różne składniki i nie wiem, co z nimi zrobić. I wtedy pytam Watsona: mam kurczaka i jagody, co z tym zrobić? A on szuka i miesza smaki, opinie, a następnie daje nam przepis na niezwykłe danie. Bo to o czym warto pamiętać: Watson nie odtwarza, on kreuje nowe rozwiązania.

Gdzie jeszcze możemy wykorzystać to rozwiązanie?

Tu nie ma ograniczeń: barierą jest tylko wyobraźnia.

Czyli w przyszłości zastąpi np. adwokatów?

Byłoby dobrze, bo moglibyśmy zaoszczędzić trochę pieniędzy. Ale Watson korzysta ze zgromadzonej i dostępnej wiedzy, by wspierać przez podpowiadanie najlepszych rozwiązań. Więc bardziej wyobrażam sobie sytuację, że prawnik mówi "Watson podpowiada takie rozwiązanie" niż, że zabierasz go na salę sądową.

Watson walczy też z rakiem...

Lekarza nie zastąpi i o tym warto pamiętać. Doktor stawia diagnozę, ale robi to w oparciu o obserwację pacjenta i stara się dopasować terapię, opierając się o całą posiadaną wiedzę. Więc chce wiedzieć o nowych przypadkach, jak inni lekarze walczą z tą chorobą, obserwuje metody i sprawdza, która okazuje się najskuteczniejsza. I posiadając wszystkie te informacje na temat pacjentów chorujących na dany rodzaj raka, można w oparciu o matematyczny model powiedzieć, która metoda może okazać się najskuteczniejsza. Więc jeżeli pomyślisz, jaką rolę pełni w tym procesie Watson, to pomaga analizować te dane.

I to działa?

Na pewno skracamy całą ścieżkę, bo lekarz uzyskuje od nas gotowy raport. W normalnych warunkach jeden lekarz musiałby zajmować się jednym pacjentem sam przez wiele lat by stworzyć taki raport.

Więc można powiedzieć, że to taka wikipedia dla lekarzy…

To zbyt duży skrót myślowy. Wikipedia udostępnia ci tylko dokumenty, informacje, jeżeli oczywiście zadasz właściwe pytanie. Watson daje coś więcej: percepcję na to, co wokół, wiedzę, ale też uczy się. Czyli jest jak ludzki mózg, który łączy wiedzę z doświadczeniem, tym co obserwuje.

W Polsce rak jest na samym szczycie piramidy chorób zabijających ludzi. Chyba naturalnym jest więc pytanie: skoro mamy takie supernarzędzie, to dlaczego ludzie wciąż umierają?

Przewrotnie mówiąc: dziś bardzo dużo wiemy i dlatego czasem lekarz ma problem z dobraniem najodpowiedniejszej terapii.

Więc my wspieramy medyków, by w pełni mogli wykorzystać to wszystko, co wiemy. Zyskujemy dzięki temu czas, ale niestety nie wiemy wszystkiego o ludzkim istnieniu. Choć wciąż się uczymy.

Pamiętaj o tym, że jeszcze 50 lat temu większość chorujących na raka piersi umierała. Dziś takie kobiety diagnozujemy, leczymy i one żyją dalej. Tak jest również w Polsce.

Nie wydaje ci się, że wasz komputer wypchnie z rynku pracy tysiące osób?

Zdecydowanie nie. Nie chodzi o to, by zastępować ludzi. Trzeba pamiętać, że nasza gospodarka zmienia się i pracownicy, których zadania mogą być wykonane przez maszyny, otrzymują po prostu inne projekty, bardziej złożone. Wykorzystajmy tu lekarskie podwórko: lekarz nie powinien ślęczeć nad książkami przez długie godziny – on powinien być przy pacjencie i leczyć go, wykorzystując doświadczenie oraz umiejętności poznawcze. Warto pamiętać o jednym, że żadne urządzenie nie zastąpi człowieka, może go jedynie wspierać w osiąganiu sukcesu.

Co powiesz dzieciakom, jeżeli zapytają Cię "po co mam się uczyć"…

Nie wierzę w to, że ludzie nie muszą się uczyć i że przestaną to robić. Bo dziś szczególnie intensywnie musimy rozwijać takie umiejętności, jak szukanie właściwych informacji i wykorzystywanie ich do naszej pracy. Żadna maszyna nie zastąpi człowieka, może jedynie wyręczyć nas w niektórych obszarach. Ale pamiętaj, że najlepszy komputer będzie nas jedynie naśladował.

Czyli musimy zmienić naszą mentalność…

Częściowo. Wciąż musimy sporo wiedzieć i uczyć się. Tu należy zachować równowagę. Nie uciekniemy od konieczności połączenia wiedzy, nauki i doświadczenia. Popatrzmy prawdzie w oczy: nawet jeżeli będziemy najmądrzejsi na świecie to nie znaczy, że możemy przestać się uczyć.

Oliver Oursin. Pracuje dla IBM. Zajmuje się analityką Big Data od ponad 20 lat. Pracuje nad rozwojem IBM Watson Analytics, dostarczając rozwiązania analityczne dla klientów z różnych branż.

Autor: Daniel Gryt / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Użytkownicy na całym świecie zgłaszają problemy z aplikacjami Outlook i Teams. Microsoft poinformował o opóźnieniach po zidentyfikowaniu przyczyny poważnej awarii programów oraz wdrożeniu poprawki problemu.

Ogromna awaria Microsoftu. Nie działa wiele programów

Ogromna awaria Microsoftu. Nie działa wiele programów

Źródło:
CNN, Euronews

Legendarny inwestor Warren Buffett doprecyzował plany dotyczące przekazania swojej fortuny po śmierci. Szef Berkshire Hathaway przekazał instrukcje dotyczące pakietu akcji, które przekaże na cele charytatywne - podała Agencja Reutera.

Warren Buffett wskazał, co dalej. "Ojciec czas zawsze wygrywa"

Warren Buffett wskazał, co dalej. "Ojciec czas zawsze wygrywa"

Źródło:
Reuters

Około 13 grudnia br. ma trafić do Polski 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy - poinformował w mediach społecznościowych wiceminister finansów Paweł Karbownik. Polska ma jeszcze jedną możliwość wnioskowania o środki w tym roku.

Duży przelew trafi do Polski. Jest termin wypłaty

Duży przelew trafi do Polski. Jest termin wypłaty

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamierza rozbudować autostradę A2 między Łodzią i Warszawą - poinformowali drogowcy w komunikacie. Docelowo A2 będzie miała po trzy pasy w obu kierunkach na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków i po cztery pasy od węzła Pruszków do węzła Konotopa. Do Wojewody Łódzkiego i Wojewody Mazowieckiego zostały złożone już wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Osiem pasów ruchu. Powstanie najszersza autostrada w Polsce

Osiem pasów ruchu. Powstanie najszersza autostrada w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ponad 43 tysiące aut marki Toyota Corolla jest objętych kampanią naprawczą w Polsce, gdyż może pojawić się w nich problem z ciśnieniem płynu hamulcowego, co z kolei wydłuża drogę hamowania i zwiększa ryzyko zderzenia - przekazał producent w poniedziałek.

Wielka akcja serwisowa. Tysiące aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Tysiące aut do warsztatów

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) wniosła sprawę przeciw Chinom do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Chodzi o środki antydumpingowe nałożone na import brandy z Unii Europejskiej (UE).

Bruksela reaguje na decyzję Pekinu

Bruksela reaguje na decyzję Pekinu

Źródło:
PAP

Niemiecki producent stali Thyssenkrupp Steel Europe planuje do 2030 roku likwidację 5 tysięcy miejsc pracy oraz dodatkowych 6 tysięcy stanowisk poprzez sprzedaż działalności biznesowej lub przeniesienie do zewnętrznych dostawców - podał Reuters, powołując się na informację spółki.

Gigant zapowiada zwolnienia. 40 procent pracowników straci pracę

Gigant zapowiada zwolnienia. 40 procent pracowników straci pracę

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w październiku 2024 roku wzrosła o 4,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Produkcję przemysłową w październiku wyrwało z butów" - napisali ekonomiści Pekao.

"Produkcję wyrwało z butów"

"Produkcję wyrwało z butów"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- To jest jedyne takie wydarzenie w Polsce na tak dużą skalę, gdzie głos młodzieży może zostać wysłuchany. Ich potrzeby, ich obawy, ale także ich plany na przyszłość. O tym jest właśnie Our Future Forum - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Kamil Tomkowicz z Our Future Foundation.

To jest "dużym wyzwaniem przed polskim systemem kształcenia"

To jest "dużym wyzwaniem przed polskim systemem kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Okolice greckich wysp Lesbos i Chios na Morzu Egejskim to nowe miejsce potajemnego przeładunku rosyjskiej ropy - informuje w poniedziałek Bloomberg. Miesięcznie przeładowywanych jest tam milion baryłek ropy, oleju opałowego i innych produktów naftowych - szacują analitycy firmy Vortexa.

Nowe miejsce potajemnego przeładunku rosyjskiej ropy

Nowe miejsce potajemnego przeładunku rosyjskiej ropy

Źródło:
PAP

Dostawy rosyjskiego gazu do Austrii zostały przerwane, po tym jak tamtejszy koncern OMV przejął część surowca jako zapłatę za wartość orzeczenia arbitrażowego przeciwko Gazpromowi - twierdzi Reuters, powołując się na pięć źródeł.

To może być koniec 50-letniej współpracy Rosji i Austrii

To może być koniec 50-letniej współpracy Rosji i Austrii

Źródło:
Reuters

Do 2026 roku umowy cywilnoprawne nie zostaną oskładkowane - wynika z poniedziałkowej wypowiedzi ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz. Oskładkowanie zakłada jeden z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy, który będzie negocjowany z Komisją Europejską - dodała.

Ministra o oskładkowaniu umów cywilnoprawych. "Rozmawiałam o tym z panem premierem"

Ministra o oskładkowaniu umów cywilnoprawych. "Rozmawiałam o tym z panem premierem"

Źródło:
PAP

Od 1 grudnia emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i renciści, będą mogli więcej dorobić do świadczenia. Próg przychodu wzrośnie o 86,30 złotych i wyniesie 5713,20 złotych brutto, a wyższy - powodujący zawieszenie świadczenia - o 160,20 złotych, wynosząc 10 610,20 złotych brutto.

Będzie można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Będzie można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Źródło:
PAP

Czas, żeby Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przyjrzał się kwestii marż deweloperów - stwierdziła w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Zyski deweloperów na celowniku. "Chyba pora, żeby przyjrzał się temu UOKiK"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wreszcie! Według prognoz analityków produkcja miała wzrosnąć o 1,8 procent, a tymczasem mamy 4,7! I to mimo pogarszającej się sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Donald Tusk komentuje. "Wreszcie!"

Źródło:
tvn24.pl

Włoski UniCredit chce przejąć inni włoski bank - Banco BPM. Wartość oferty to ponad 10 miliardów euro. Według nieoficjalnych doniesień decyzja ta może sygnalizować, że przejęcie niemieckiego Commerzbanku przez UniCredit staje się mniej prawdopodobne.

"Zaskakująca oferta" włoskiego banku

"Zaskakująca oferta" włoskiego banku

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku 2024 roku wyniosło 8316,57 złotego, co oznacza wzrost o 10,2 procent rok do roku - przekazał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Tyle zarabiają Polacy. Nowe dane GUS

Źródło:
tvn24.pl

Potentat branży finansowej Klarna otwiera w Warszawie centrum innowacji. Założona przez Sebastiana Siemiątkowskiego firma jest jedną z wielu, które chcą inwestować w Polsce w nowe technologie - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Szwedzki gigant otwiera centrum w Polsce

Źródło:
PAP

Zaległości alimentacyjne Polaków sięgnęły 16 miliardów złotych. W bazie znajduje się już ponad 290 tysięcy rodziców, którzy unikają płacenia na swoje dzieci - przekazał Krajowy Rejestr Długów. Średnie zadłużenie tak zwanego alimenciarza wynosi obecnie blisko 54 tysiące złotych.

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Średnie zadłużenie to blisko 54 tysiące złotych

Źródło:
PAP

Premier zamierza powołać specjalny superurząd do walki z szarą strefą - przekazał w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". W zespole zasiądą między innymi przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, a także Krajowej Administracji Skarbowej.

W Polsce ma powstać "superurząd"

W Polsce ma powstać "superurząd"

Źródło:
PAP

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl