Toyota, Nissan, Mitsubishi wzywają do wymiany wadliwych poduszek powietrznych. Także w Europie

Poduszki powietrzne zamiast chronić mogą spowodować zagrożenie

Japońscy producenci samochodów Toyota, Nissan i Mitsubishi rozszerzają wezwania aut z wadliwymi poduszkami powietrznymi firmy Takata. Apel, aby właściciele samochodów bezpłatnie wymieniali niebezpieczny sprzęt dotyczył wcześniej Ameryki Północnej. Teraz został rozszerzony na cały świat.

Producenci samochodów poinformowali, że tym razem wezwanie dotyczy 3,2 mln aut na całym świecie. Wadliwa poduszka powietrzna będzie wymieniana w blisko 30 modelach.

Zagrożenie życia

Niebezpieczny element wyposażenia aut wyprodukowała japońska firma Takata, która jest jednym z największych na świecie dostawców tego typu sprzętu. Poduszki, które w czasie jazdy niespodziewanie wybuchają ze zbyt dużą siłą wyrzucają także metalowe odłamki. Awaria spowodowała już śmierć ośmiu osób. Ponad 100 osób zostało rannych. Eksperci amerykańskiego National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) ustalili, że przyczyną awarii może być wilgoć, która w dłuższym okresie dostaje się do systemu napełniania poduszek powietrzem.

Najważniejsze bezpieczeństwo

W czwartek Shigehisa Takada, dyrektor generalny firmy Takata pierwszy raz od chwili występowania problemu z poduszkami przeprosił akcjonariuszy. - Jesteśmy firmą, która powinna zapewnić bezpieczeństwo. Musimy poprawić wiele rzeczy - przyznał Shigehisa Takada.

Wezwania w liczbach

Toyota, czyli największy na świecie producent samochodów poinformował, że wezwał do wymiany poduszki 2,86 mln samochodów w 24 modelach. Auta były produkowane od kwietnia 2003 do grudnia 2008. Większość wezwanych do warsztatów aut jest w Europie (1,72 mln). W serwisach powinni również pojawić się kierowcy z Japonii (360 tys. aut) i Chin (190 tys. aut). Natomiast Nissan wezwał kolejne 198 tys. samochodów. Chodzi o modele: Navara, Caravan i Teana, które opuściły fabrykę w czasie od kwietnia 2007 do grudnia 2008. Najmniej wymian będzie musiał przeprowadzić Mitsubishi - 120 tys. samochodów.

Warto przypomnieć, że w maju tego roku Takata w największym w historii USA wezwaniu zaprosiła do warsztatów 34 mln właścicieli samochodów. Auta pochodzą od 11 producentów.

Autor: msz/ / Źródło: BBC, Reuters, PAP,

Pozostałe wiadomości