Nie tylko bitcoin. Czym są ether i ethereum?

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Shutterstock

Ether to druga po bitcoinie najpopularniejsza kryptowaluta, powiązana z platformą ethereum. Choć jako kryptowaluta jest młodsza niż bitcoin, a jej wartość niższa, ether oferuje większe możliwości. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o etherze i ethereum.

Ethereum i ether

Ethereum powstało w 2013 roku za sprawą niespełna 20-letniego Vitalika Buterina, programisty zaangażowanego wcześniej w prace nad bitcoinem.

Ethereum coś więcej niż kryptowaluta – to cała platforma, stworzona z myślą o wspólnym (zdecentralizowanym) tworzeniu aplikacji oraz zawieraniu różnych kontraktów pomiędzy programistami. Stworzona w jej ramach kryptowaluta o nazwie ether pierwotnie była więc alternatywnym środkiem płatniczym za prace i usługi wykonywane w ramach ethereum.

Podobnie jak bitcoin, każdy ether dzieli się na mniejsze jednostki - najmniejsze z nich nazywane są wei i stanowią jedną trylionową (trylion - milion bilionów) etheru. Tak małe jednostki umożliwiają płatności o dowolnej, precyzyjnie określanej wartości, niezależnie od kursu kryptowaluty.

Na początku kwietnia 2021 roku jeden ether (ETH) był warty ok. 8 tysięcy zł. W sumie kapitalizacja etheru wynosiła w tym czasie niemal bilion złotych (244 mld dolarów).

Ether - jak działa?

Ether, podobnie jak bitcoin, jest generowany przez algorytm, który napędzany jest przy użyciu mocy komputerów wszystkich uczestników wymiany. W największym uproszczeniu ether jest kilkoma linijkami kodu źródłowego, zawierającymi szyfrowany klucz dostępu. Dzięki niemu daną jednostką etheru może dysponować jedynie jej właściciel, posiadający odpowiedni klucz.

Tak samo jak bitcoin ether (i całe ethereum) oparte jest przy tym o technologię blockchain (łańcucha bloków), czyli stale nadpisywany rejestr zawierający informacje o wszystkich dokonanych z użyciem etheru aktywnościach.

Rejestr ten jest rozproszony pomiędzy wszystkich posiadających ether za pośrednictwem sieci peer-to-peer, dzięki czemu teoretycznie niemożliwe jest dokonanie fałszerstw lub kradzież czyichkolwiek zasobów. Każdy uczestnik posiada bowiem kompletną kopię rejestru, a identyczność wszystkich kopii jest weryfikowana przy każdej nowej aktywności w ramach ethereum.

Ether i bitcoin - różnice

Dalej zaczynają się jednak różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi kryptowalutami. Przede wszystkim ethereum to nie tylko waluta, ale cała platforma, na której możliwe jest nie tylko dokonywanie płatności przy użyciu etheru, ale też tworzenie aplikacji i kontraktów programistycznych.

Inaczej mówiąc, ethereum to rodzaj współtworzonego oprogramowania oferującego znacznie większe możliwości niż bitcoin, który jest jedynie środkiem płatniczym. Jednocześnie cała platforma korzysta z zalet, jakie oferuje blockchain, takich jak szyfrowanie, bezpieczeństwo i anonimowość.

Drugą różnicą jest to, że ether generowany jest w oparciu o podobny do bitcoinowego, ale zmodyfikowany algorytm. Modyfikacje te sprawiły, że generowany (kopany) jest w ten sam sposób – przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputerów – ale szybciej, w zmiennych ilościach, i teoretycznie nieskończenie – nie ma jego docelowej, maksymalnej ilości. Przy bitcoinie z góry bowiem założono, że powstanie jedynie 21 milionów jednostek.

Dzięki temu ether postrzegany jest jako tańszy i szybszy środek płatniczy niż jego pierwowzór. W przypadku bitcoina zdarza się np., że realizacja transakcji musi poczekać, aż niezbędne do jej przeprowadzenia bitcoiny dopiero zostaną wygenerowane. Przy płatności etherem tego problemu nie ma. Z drugiej strony oznacza to jednak, że ether może ulegać inflacji, czyli spadkowi siły nabywczej, tak samo jak tradycyjne waluty.

Shutterstock

Gorący i zimny portfel

Posiadane ethery możemy przechowywać w gorącym lub zimnym portfelu. Pierwszy z nich to portfel online, czyli trzymanie naszej kryptowaluty na internetowym serwerze giełdy lub aplikacji na smartfona. Portfel taki daje wygodniejszy dostęp do swoich zasobów, jest jednak mniej bezpieczny.

Portfel zimny to natomiast trzymanie etheru offline, czyli bez łączności z internetem – zapisanego na pendrive’ach, lub nawet wydrukowanego na zwykłych kartkach papieru w postaci zapisu kodu źródłowego kluczy dostępowych.

Ether - gdzie kupić i sprzedać?

Zasada działania kryptowalut jest całkiem inna niż zwykłej bankowości internetowej, w praktyce jednak zarządzanie zasobami swojej kryptowaluty jest bardzo podobne do zarządzania środkami na bankowym e-koncie.

Podobnie jak inne kryptowaluty, ether najczęściej postrzegany jest jako inwestycja. Kupuje się go tylko po to, aby sprzedać, gdy jego kurs będzie wyższy. Kupno oraz sprzedaż etheru odbywa się w kryptowalutowych kantorach i giełdach, a płaci się za niego prawdziwymi pieniędzmi. Możliwe jest również kupno etheru lub jego wymiana na inne kryptowaluty bezpośrednio pomiędzy posiadaczami.

Podobnie jak inne kryptowaluty kurs etheru systematycznie rośnie, choć jednocześnie podlega gwałtownym i niespodziewanym wahaniom. Przykładowo w styczniu 2017 roku ether kosztował 7,6 dolara, rok później 1300 dolarów, a w grudniu 2018 roku tylko 130 dolarów. Takie wahania notowań przy tradycyjnych walutach są niemal niespotykane.

Etherem coraz częściej można również płacić za konkretne usługi i produkty. Choć jego popularność wciąż jest mniejsza niż bitcoina, płatności etherem przyjmuje rosnąca liczba sklepów i serwisów internetowych.

Kryptowalutowe ryzyko

Inwestowanie w kryptowaluty również wiąże się z realnym ryzykiem utraty pieniędzy. Przed podjęciem decyzji o wymianie prawdziwych pieniędzy na ether warto zapoznać się z ostrzeżeniami wydawanymi przez m.in. Komisję Nadzoru Finansowego oraz NBP.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości