Nie tylko bitcoin. Czym są ether i ethereum?

Źródło:
TVN24 Biznes
Shutterstock

Ether to druga po bitcoinie najpopularniejsza kryptowaluta, powiązana z platformą ethereum. Choć jako kryptowaluta jest młodsza niż bitcoin, a jej wartość niższa, ether oferuje większe możliwości. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o etherze i ethereum.

Ethereum i ether

Ethereum powstało w 2013 roku za sprawą niespełna 20-letniego Vitalika Buterina, programisty zaangażowanego wcześniej w prace nad bitcoinem.

Ethereum coś więcej niż kryptowaluta – to cała platforma, stworzona z myślą o wspólnym (zdecentralizowanym) tworzeniu aplikacji oraz zawieraniu różnych kontraktów pomiędzy programistami. Stworzona w jej ramach kryptowaluta o nazwie ether pierwotnie była więc alternatywnym środkiem płatniczym za prace i usługi wykonywane w ramach ethereum.

Podobnie jak bitcoin, każdy ether dzieli się na mniejsze jednostki - najmniejsze z nich nazywane są wei i stanowią jedną trylionową (trylion - milion bilionów) etheru. Tak małe jednostki umożliwiają płatności o dowolnej, precyzyjnie określanej wartości, niezależnie od kursu kryptowaluty.

Na początku kwietnia 2021 roku jeden ether (ETH) był warty ok. 8 tysięcy zł. W sumie kapitalizacja etheru wynosiła w tym czasie niemal bilion złotych (244 mld dolarów).

Ether - jak działa?

Ether, podobnie jak bitcoin, jest generowany przez algorytm, który napędzany jest przy użyciu mocy komputerów wszystkich uczestników wymiany. W największym uproszczeniu ether jest kilkoma linijkami kodu źródłowego, zawierającymi szyfrowany klucz dostępu. Dzięki niemu daną jednostką etheru może dysponować jedynie jej właściciel, posiadający odpowiedni klucz.

Tak samo jak bitcoin ether (i całe ethereum) oparte jest przy tym o technologię blockchain (łańcucha bloków), czyli stale nadpisywany rejestr zawierający informacje o wszystkich dokonanych z użyciem etheru aktywnościach.

Rejestr ten jest rozproszony pomiędzy wszystkich posiadających ether za pośrednictwem sieci peer-to-peer, dzięki czemu teoretycznie niemożliwe jest dokonanie fałszerstw lub kradzież czyichkolwiek zasobów. Każdy uczestnik posiada bowiem kompletną kopię rejestru, a identyczność wszystkich kopii jest weryfikowana przy każdej nowej aktywności w ramach ethereum.

Ether i bitcoin - różnice

Dalej zaczynają się jednak różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi kryptowalutami. Przede wszystkim ethereum to nie tylko waluta, ale cała platforma, na której możliwe jest nie tylko dokonywanie płatności przy użyciu etheru, ale też tworzenie aplikacji i kontraktów programistycznych.

Inaczej mówiąc, ethereum to rodzaj współtworzonego oprogramowania oferującego znacznie większe możliwości niż bitcoin, który jest jedynie środkiem płatniczym. Jednocześnie cała platforma korzysta z zalet, jakie oferuje blockchain, takich jak szyfrowanie, bezpieczeństwo i anonimowość.

Drugą różnicą jest to, że ether generowany jest w oparciu o podobny do bitcoinowego, ale zmodyfikowany algorytm. Modyfikacje te sprawiły, że generowany (kopany) jest w ten sam sposób – przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputerów – ale szybciej, w zmiennych ilościach, i teoretycznie nieskończenie – nie ma jego docelowej, maksymalnej ilości. Przy bitcoinie z góry bowiem założono, że powstanie jedynie 21 milionów jednostek.

Dzięki temu ether postrzegany jest jako tańszy i szybszy środek płatniczy niż jego pierwowzór. W przypadku bitcoina zdarza się np., że realizacja transakcji musi poczekać, aż niezbędne do jej przeprowadzenia bitcoiny dopiero zostaną wygenerowane. Przy płatności etherem tego problemu nie ma. Z drugiej strony oznacza to jednak, że ether może ulegać inflacji, czyli spadkowi siły nabywczej, tak samo jak tradycyjne waluty.

Shutterstock

Gorący i zimny portfel

Posiadane ethery możemy przechowywać w gorącym lub zimnym portfelu. Pierwszy z nich to portfel online, czyli trzymanie naszej kryptowaluty na internetowym serwerze giełdy lub aplikacji na smartfona. Portfel taki daje wygodniejszy dostęp do swoich zasobów, jest jednak mniej bezpieczny.

Portfel zimny to natomiast trzymanie etheru offline, czyli bez łączności z internetem – zapisanego na pendrive’ach, lub nawet wydrukowanego na zwykłych kartkach papieru w postaci zapisu kodu źródłowego kluczy dostępowych.

Ether - gdzie kupić i sprzedać?

Zasada działania kryptowalut jest całkiem inna niż zwykłej bankowości internetowej, w praktyce jednak zarządzanie zasobami swojej kryptowaluty jest bardzo podobne do zarządzania środkami na bankowym e-koncie.

Podobnie jak inne kryptowaluty, ether najczęściej postrzegany jest jako inwestycja. Kupuje się go tylko po to, aby sprzedać, gdy jego kurs będzie wyższy. Kupno oraz sprzedaż etheru odbywa się w kryptowalutowych kantorach i giełdach, a płaci się za niego prawdziwymi pieniędzmi. Możliwe jest również kupno etheru lub jego wymiana na inne kryptowaluty bezpośrednio pomiędzy posiadaczami.

Podobnie jak inne kryptowaluty kurs etheru systematycznie rośnie, choć jednocześnie podlega gwałtownym i niespodziewanym wahaniom. Przykładowo w styczniu 2017 roku ether kosztował 7,6 dolara, rok później 1300 dolarów, a w grudniu 2018 roku tylko 130 dolarów. Takie wahania notowań przy tradycyjnych walutach są niemal niespotykane.

Etherem coraz częściej można również płacić za konkretne usługi i produkty. Choć jego popularność wciąż jest mniejsza niż bitcoina, płatności etherem przyjmuje rosnąca liczba sklepów i serwisów internetowych.

Kryptowalutowe ryzyko

Inwestowanie w kryptowaluty również wiąże się z realnym ryzykiem utraty pieniędzy. Przed podjęciem decyzji o wymianie prawdziwych pieniędzy na ether warto zapoznać się z ostrzeżeniami wydawanymi przez m.in. Komisję Nadzoru Finansowego oraz NBP.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 2 milionów złotych. Tym razem nikt nie trafił szóstki w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 lipca 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP