Nie tylko bitcoin. Czym są ether i ethereum?

Źródło:
TVN24 Biznes
Shutterstock

Ether to druga po bitcoinie najpopularniejsza kryptowaluta, powiązana z platformą ethereum. Choć jako kryptowaluta jest młodsza niż bitcoin, a jej wartość niższa, ether oferuje większe możliwości. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o etherze i ethereum.

Ethereum i ether

Ethereum powstało w 2013 roku za sprawą niespełna 20-letniego Vitalika Buterina, programisty zaangażowanego wcześniej w prace nad bitcoinem.

Ethereum coś więcej niż kryptowaluta – to cała platforma, stworzona z myślą o wspólnym (zdecentralizowanym) tworzeniu aplikacji oraz zawieraniu różnych kontraktów pomiędzy programistami. Stworzona w jej ramach kryptowaluta o nazwie ether pierwotnie była więc alternatywnym środkiem płatniczym za prace i usługi wykonywane w ramach ethereum.

Podobnie jak bitcoin, każdy ether dzieli się na mniejsze jednostki - najmniejsze z nich nazywane są wei i stanowią jedną trylionową (trylion - milion bilionów) etheru. Tak małe jednostki umożliwiają płatności o dowolnej, precyzyjnie określanej wartości, niezależnie od kursu kryptowaluty.

Na początku kwietnia 2021 roku jeden ether (ETH) był warty ok. 8 tysięcy zł. W sumie kapitalizacja etheru wynosiła w tym czasie niemal bilion złotych (244 mld dolarów).

Ether - jak działa?

Ether, podobnie jak bitcoin, jest generowany przez algorytm, który napędzany jest przy użyciu mocy komputerów wszystkich uczestników wymiany. W największym uproszczeniu ether jest kilkoma linijkami kodu źródłowego, zawierającymi szyfrowany klucz dostępu. Dzięki niemu daną jednostką etheru może dysponować jedynie jej właściciel, posiadający odpowiedni klucz.

Tak samo jak bitcoin ether (i całe ethereum) oparte jest przy tym o technologię blockchain (łańcucha bloków), czyli stale nadpisywany rejestr zawierający informacje o wszystkich dokonanych z użyciem etheru aktywnościach.

Rejestr ten jest rozproszony pomiędzy wszystkich posiadających ether za pośrednictwem sieci peer-to-peer, dzięki czemu teoretycznie niemożliwe jest dokonanie fałszerstw lub kradzież czyichkolwiek zasobów. Każdy uczestnik posiada bowiem kompletną kopię rejestru, a identyczność wszystkich kopii jest weryfikowana przy każdej nowej aktywności w ramach ethereum.

Ether i bitcoin - różnice

Dalej zaczynają się jednak różnice pomiędzy dwoma najpopularniejszymi kryptowalutami. Przede wszystkim ethereum to nie tylko waluta, ale cała platforma, na której możliwe jest nie tylko dokonywanie płatności przy użyciu etheru, ale też tworzenie aplikacji i kontraktów programistycznych.

Inaczej mówiąc, ethereum to rodzaj współtworzonego oprogramowania oferującego znacznie większe możliwości niż bitcoin, który jest jedynie środkiem płatniczym. Jednocześnie cała platforma korzysta z zalet, jakie oferuje blockchain, takich jak szyfrowanie, bezpieczeństwo i anonimowość.

Drugą różnicą jest to, że ether generowany jest w oparciu o podobny do bitcoinowego, ale zmodyfikowany algorytm. Modyfikacje te sprawiły, że generowany (kopany) jest w ten sam sposób – przy wykorzystaniu mocy obliczeniowej komputerów – ale szybciej, w zmiennych ilościach, i teoretycznie nieskończenie – nie ma jego docelowej, maksymalnej ilości. Przy bitcoinie z góry bowiem założono, że powstanie jedynie 21 milionów jednostek.

Dzięki temu ether postrzegany jest jako tańszy i szybszy środek płatniczy niż jego pierwowzór. W przypadku bitcoina zdarza się np., że realizacja transakcji musi poczekać, aż niezbędne do jej przeprowadzenia bitcoiny dopiero zostaną wygenerowane. Przy płatności etherem tego problemu nie ma. Z drugiej strony oznacza to jednak, że ether może ulegać inflacji, czyli spadkowi siły nabywczej, tak samo jak tradycyjne waluty.

Shutterstock

Gorący i zimny portfel

Posiadane ethery możemy przechowywać w gorącym lub zimnym portfelu. Pierwszy z nich to portfel online, czyli trzymanie naszej kryptowaluty na internetowym serwerze giełdy lub aplikacji na smartfona. Portfel taki daje wygodniejszy dostęp do swoich zasobów, jest jednak mniej bezpieczny.

Portfel zimny to natomiast trzymanie etheru offline, czyli bez łączności z internetem – zapisanego na pendrive’ach, lub nawet wydrukowanego na zwykłych kartkach papieru w postaci zapisu kodu źródłowego kluczy dostępowych.

Ether - gdzie kupić i sprzedać?

Zasada działania kryptowalut jest całkiem inna niż zwykłej bankowości internetowej, w praktyce jednak zarządzanie zasobami swojej kryptowaluty jest bardzo podobne do zarządzania środkami na bankowym e-koncie.

Podobnie jak inne kryptowaluty, ether najczęściej postrzegany jest jako inwestycja. Kupuje się go tylko po to, aby sprzedać, gdy jego kurs będzie wyższy. Kupno oraz sprzedaż etheru odbywa się w kryptowalutowych kantorach i giełdach, a płaci się za niego prawdziwymi pieniędzmi. Możliwe jest również kupno etheru lub jego wymiana na inne kryptowaluty bezpośrednio pomiędzy posiadaczami.

Podobnie jak inne kryptowaluty kurs etheru systematycznie rośnie, choć jednocześnie podlega gwałtownym i niespodziewanym wahaniom. Przykładowo w styczniu 2017 roku ether kosztował 7,6 dolara, rok później 1300 dolarów, a w grudniu 2018 roku tylko 130 dolarów. Takie wahania notowań przy tradycyjnych walutach są niemal niespotykane.

Etherem coraz częściej można również płacić za konkretne usługi i produkty. Choć jego popularność wciąż jest mniejsza niż bitcoina, płatności etherem przyjmuje rosnąca liczba sklepów i serwisów internetowych.

Kryptowalutowe ryzyko

Inwestowanie w kryptowaluty również wiąże się z realnym ryzykiem utraty pieniędzy. Przed podjęciem decyzji o wymianie prawdziwych pieniędzy na ether warto zapoznać się z ostrzeżeniami wydawanymi przez m.in. Komisję Nadzoru Finansowego oraz NBP.

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po stwierdzeniu na farmie niosek w Wielkopolsce ogniska grypy ptaków do wybicia przeznaczono blisko 1,4 miliona kur, co oznacza, że na rynek będzie trafiać milion jaj mniej dziennie - poinformował w piątek przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

Źródło:
PAP

Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) pozytywnie odniosły się do propozycji ministry rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk dotyczącej ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Przedstawiciele związków czekają jednak na szczegóły projektu i pytają, czy wolne obejmie wszystkich pracowników.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Źródło:
PAP

- Myślę, że dobrze by było, żeby już skończyć z tą huśtawką, chociaż przyjmuję z ulgą, że w ten nadchodzący weekend będę spała godzinę dłużej - powiedziała Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była premier, pytana o kwestię zmiany czasu.

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Źródło:
tvn24.pl

Prawidłowo opisany przelew bankowy to wystarczająca informacja o wyborze zasad rozliczeń - opisuje najnowszą interpretację skarbówki piątkowa "Rzeczpospolita". Uratuje to przedsiębiorcę przed zaległością, nawet jeżeli nie złożył zawiadomienia w sprawie zmiany formy opodatkowania.

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Źródło:
PAP

W związku z koniecznością aktualizacji prognozy dochodów budżetu państwa i zmiany poziomu maksymalnego deficytu niezbędna jest zmiana ustawy budżetowej na 2024 rok - poinformowano w piątek na stronie kancelarii premiera.

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy oddalił skargę spółki P4 na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec UPC wydaną w 2019 roku - przekazał urząd w piątek. Chodzi o nałożoną wtedy na UPC karę między innymi za możliwość jednostronnego podnoszenia abonamentu przez dostawcę. Decyzja SN rozstrzyga też kwestię wypłaty klientom rekompensat.

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Źródło:
PAP

Zwolnieniami grupowymi w PKP Cargotabor, spółce zależnej PKP Cargo, zostanie objętych nie więcej niż 520 pracowników - poinformowało PKP Cargo w piątkowym raporcie giełdowym.

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Źródło:
PAP

Niewykluczone, że już tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedziała w piątek rano ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Źródło:
PAP

Polska Fundacja Narodowa skierowała do sądu pozew przeciwko fundacji założonej przez Michała Wiśniewskiego, lidera zespołu Ich Troje. Chce zwrotu dotacji w wysokości 100 tysięcy złotych.

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Źródło:
PAP

Izba skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na kierowaniu gróźb agresji fizycznej, utraty zdrowia i życia wobec pracowników NIK zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości – poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli.

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W trosce o państwa zaufanie do standardów jakości i bezpieczeństwa produktów informujemy o wycofaniu z rynku produktu "Gelatelli, Lody Mochi Coconut, 180 gramów" - przekazał w komunikacie Lidl.

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Alior Bank i Citi Handlowy - między innymi klientów tych instytucji finansowych czekają utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją czy płatnościami.

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z początkiem listopada sieć płatnych odcinków dróg w Polsce zostanie rozszerzona o nowe odcinki - przypomniał w piątkowym komunikacie resort finansów. Nowe przepisy będą dotyczyć pojazdów o masie przekraczającej 3,5 ton oraz autobusów.

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Resort klimatu i środowiska pracuje nad zapewnieniem dalszego finansowania dla programu Czyste Powietrze. Potencjalnych źródeł jest przynajmniej kilka - powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska. Stałe finansowanie Czystego Powietrza z unijnego systemu handlu emisjami byłoby - według Hennig-Kloski - dobrym pomysłem.

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami. Gwiazdą sesji, po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych i optymistycznych prognozach na 2025 rok, była Tesla, która zanotowała najlepszy dzień na giełdzie od dekady. Wzrost akcji spółki znacząco zwiększył szacunkową wartość majątku Elona Muska.

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Źródło:
PAP

Władze Wenecji w przyszłym roku będą nadal pobierać opłaty od tak zwanych jednodniowych turystów. W dodatku znacząco zwiększą liczbę dni, w których trzeba będzie płacić za wjazd do miasta. Pilotażowy program okazał się "spektakularnym sukcesem".

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptował Stały Komitet Rady Ministrów - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Dodał, że projekt wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Źródło:
PAP

Rosyjska część biznesu Auchan została wystawiona na sprzedaż - powiadomił portal dziennika "Le Figaro". Dziennikarze zauważają, że minęło ponad dwa i pół roku, odkąd Auchan utrzymywał się w Rosji mimo trwającej wojny w Ukrainie. "Teraz się poddał" - piszą.

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Źródło:
PAP

Tauron Dystrybucja sprawdził ponad 1400 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także magazynów energii podłączonych do swojej sieci. W trakcie inspekcji stwierdzono wiele nieprawidłowości - wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę.

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Źródło:
PAP

Luka we wpływach budżetowych z tytułu podatku od dochodów osób prawnych liczona jest w dziesiątkach miliardów złotych i stanowi istotny problem gospodarczy - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Kontrolerzy Izby mają poważne zastrzeżenia co do nadzoru Krajowej Administracji Skarbowej nad rozliczeniami CIT w podległych jej urzędach, a także do Ministerstwa Finansów.

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż mieszkań na rynku deweloperskim w październiku wzrośnie do 4 tysięcy z około 3,5 tysiąca we wrześniu - przewiduje dyrektor badań Otodom Analytics Katarzyna Kuniewicz. Jej zdaniem pod koniec roku klienci mogą liczyć na atrakcyjne bonusy i rabaty. Eksperci wskazują też, że obecnie w dużych miastach kupujący mają największy wybór mieszkań od 2014 roku.

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Źródło:
PAP

Protestujący pracownicy Boeinga nie zgodzili się na zaproponowaną przez zarząd podwyżkę w wysokości 35 procent - podaje agencja AFP. Oznacza to, że ich strajk, prowadzony od półtora miesiąca, będzie kontynuowany. Związkowcy chcą wyższego wzrostu płac, który zrekompensowałby inflację z ostatnich lat.

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP

Irlandzki komisarz do spraw ochrony danych poinformował w czwartek, że nałożył karę w wysokości 310 milionów euro na LinkedIn. Serwis społecznościowy, należący do Microsoftu, ma zapłacić za swoje praktyki reklamowe i przetwarzanie danych osobowych.

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Źródło:
Reuters