Facebook testuje nowe rozwiązanie. Stworzył inteligentny algorytm

Tech

Ekspert o sztucznej inteligencji: jest jakieś ryzykoTVN24 BiS
wideo 2/4

Badacze z laboratorium sztucznej inteligencji Facebooka stworzyli ekspresywnego bota pod postacią animacji kontrolowanej przez inteligentny algorytm. Ma rozpoznawać ludzkie emocje na podstawie oglądania nagranych rozmów przez Skype'a.

Algorytm stworzony był na podstawie setek nagrań rozmów przez komunikator Skype. Dzięki nim "nauczył się" rozpoznawać i naśladować, jak ludzie zmieniają swoją ekspresję mimiczną podczas wzajemnej komunikacji. W przeprowadzanych testach zakwalifikował się do grupy robotów humanoidalnych.

Jak działa

Dla usprawnienia procesu uczenia się algorytm wykorzystany w sztucznej inteligencji Facebooka dzieli ludzką twarz na 68 kluczowych punktów, które zdefiniował podczas "oglądania" zapisu rozmowy na Skype. Tym sposobem system opanował naturalne dla człowieka gesty, takie jak kiwnięcia głową, mrugnięcia i ruchy warg. Stworzony przez badaczy z laboratorium Facebooka bot następnie nauczył się, jak podczas obcowania z zapisem wideo rozmowy w czasie rzeczywistym dobierać odpowiednie reakcje w stosunku do osoby mówiącej na nagraniu. Jeśli, dla przykładu, osoba ta śmiała się, bot mógł zareagować skinieniem głowy bądź rozchyleniem ust charakterystycznym dla odwzajemniania uśmiechu.

Wiarygodne reakcje

Naukowcy pracujący dla Facebooka przetestowali system z ludźmi, którzy oglądali nagrania zawierające konwersacje bota odpowiadającego na reakcję ludzi oraz rozmowy człowieka z człowiekiem. Według wolontariuszy biorących udział w badaniu reakcje emocjonalne bota i człowieka wypadają tak samo wiarygodnie, naturalnie i realistycznie. Jak mówi Goren Gordon z uniwersytetu w Tel Awiwie, nauczenie się przez sztuczną inteligencję podstawowych zasad komunikacji niewerbalnej i gestów mimicznych może nie wystarczać, by stworzyć całkowicie realistycznych partnerów dla konwersacji.

- Wyraz twarzy i komunikacja niewerbalna w ogromnej mierze bazują na tym, co czujemy i myślimy - wskazuje.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock