Jeden z trzech "ojców chrzestnych sztucznej inteligencji" uważa, że ta technologia nie przejmie władzy nad światem i nie pozbawi ludzi miejsc pracy na zawsze. Profesor Yann LeCun dodał, że obawy niektórych ekspertów, jakoby sztuczna inteligencja (AI) stanowiła zagrożenie dla ludzkości są "niedorzecznie śmieszne".
Profesor LeCun w rozmowie z BBC obawy niektórych ekspertów, że sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla ludzkości, określił jako "niedorzecznie śmieszne".
AI nie jest zagrożeniem
Przyznał, że komputery staną się inteligentniejsze niż ludzie, ale to kwestia wielu lat, jeśli nie dekad, i stwierdził, że "jeśli zdajesz sobie sprawę, że to nie jest bezpieczne, to po prostu tego nie budujesz".
Profesor LeCun pracuje teraz jako główny naukowiec AI w Meta, firmie macierzystej Facebooka, Instagrama i WhatsAppa. Nie zgadza się z innymi ojcami chrzestnymi, że sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie dla rasy ludzkiej.
- Czy AI przejmie władzę nad światem? Nie, to jest projekcja natury ludzkiej na maszyny – powiedział. Dodał, że ogromnym błędem byłoby trzymanie badań nad sztuczną inteligencją "pod kluczem".
LeCun uważa, że obawy przed sztuczną inteligencją pojawiają się u osób, które nie mogą sobie wyobrazić, jak można ją zabezpieczyć.
- To tak, jakbyś zapytał kogoś w 1930 roku, jak sprawić, by turboodrzutowiec był bezpieczny? Silniki turboodrzutowe nie zostały jeszcze wynalezione w 1930 roku, podobnie jak sztuczna inteligencja na poziomie ludzkim jeszcze nie została wynaleziona - zauważa LeCun w rozmowie z BBC i dodał, że "turboodrzutowce ostatecznie stały się niewiarygodnie niezawodne i bezpieczne" i to samo stanie się z sztuczną inteligencją.
Kiedy ludzie zgłaszają obawy dotyczące maszyn na poziomie ludzkim lub wyższym, które mogą istnieć w przyszłości, odnoszą się do sztucznej inteligencji ogólnej (AGI). Są to systemy, które podobnie jak ludzie mogą rozwiązywać szeroki zakres problemów.
Istniała obawa, że kiedy AGI będzie istniało, naukowcy "będą mogli włączyć superinteligentny system, który przejmie świat w ciągu kilku minut", powiedział i dodał, że "to po prostu niedorzeczne".
Jaki będzie wpływ AI na rynek pracy?
Pojawia się wiele obaw i komentarzy, że sztuczna inteligencja zastąpi miejsca pracy. Niektóre firmy już teraz wstrzymały rekrutacje na pewne stanowiska.
- To nie pozbawi wielu osób pracy na stałe - powiedział LeCun i wskazał, że praca się zmieni, bo "nie mamy pojęcia", jakie będą najważniejsze zawody za 20 lat.
W jego ocenie inteligentne komputery doprowadzą do powstania "nowego renesansu dla ludzkości", tak jak uczyniła to prasa drukarska czy internet.
W 2018 roku LeCun, Geoffrey Hinton i Yoshua Bengio zdobyli prestiżową nagrodę Turinga za wkład w rozwój AI i wszyscy trzej stali się znani jako "ojcowie chrzestni sztucznej inteligencji".
Źródło: TVN24 Biznes, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock