Szef Twittera na wylocie? Inwestorzy czekają na wyniki

Tech

Shutterstock | Twin DesignDziś wieczorem poznamy wyniki kwartalne Twittera

Dick Costolo, prezes Twittera może stracić stanowisko. Wszytko przez kiepskie wyniki firmy w ostatnich miesiącach. O jego losie mogą zdecydować dzisiejsze wyniki kwartalne.

Wartość akcji Twittera spadła od października ubiegłego roku o blisko 20 proc. Co ważne, na początku 2015 roku inwestorzy za jedną akcję płacili zaledwie ok. 35 dolarów. To najniższy poziom od chwili, gdy Twitter debiutował na nowojorskiej giełdzie. Wówczas za jedną akcję firmy płacono ok. 42 dolary. W najlepszych czasach, czyli w 2013 roku ich cena zbliżyła się nawet do 70 dolarów.

Ważne dane

W ostatnich 12 miesiącach aktywa Twittera potaniały o ponad 38 proc. Posiadacze akcji mają dość spadków. Nic więc dziwnego, że rynek oczekuje dymisji prezesa. Jak podaje CNN Money, Dick Costolo może stracić stanowisko, jeśli wyniki kwartalne, które dziś poznamy, będą gorsze od oczekiwań. Wyniki finansowe Twittera za IV kwartał 2014 roku poznamy po zakończeniu czwartkowej sesji na Wall Street, czyli dziś późnym wieczorem. Analitycy Phillip Morris International prognozują, że przychód firmy wyniesie 453 mln dolarów, a zysk 0,06 dolara. W analogicznym okresie zeszłego roku było to odpowiednio 243 mln dolarów i 0,02 dolara.

Granica

Twitter miał na koniec trzeciego kwartału 284 mln aktywnych użytkowników miesięcznie. To o 5 proc. więcej niż w drugim kwartale. Natomiast liczba użytkowników od kwietnia do końca czerwca wzrosła o 6 proc.

Inwestorzy oczekują, że w czwartkowych wynikach podsumowujących IV kwartał liczba użytkowników przekroczy 300 mln. Tym samym Twitter dołączy do Instagrama, który już ogłosił, że przekroczyły tą ważną granicę.

W osiągnięciu tego celu ma pomóc umowa z Google. Twitter zawarł z internetowym gigantem porozumienie, w ramach którego wpisy jego użytkowników będą pojawiać się w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Serwis społecznościowy będzie udostępniać dane, co ułatwi wyszukiwanie popularnych tweetów i użytkowników. Zdaniem władz Twittera ten ruch ma pomóc w pozyskaniu nowych użytkowników, co wiąże się z większym zasięgiem i przychodami ze sprzedaży reklam.

Zmiany

Jeden z największych na świecie serwisów społecznościowych uruchomił niedawno dwie nowe funkcje. Użytkownicy mogą teraz wysyłać prywatne wiadomości bezpośrednio do kilku użytkowników w stworzonych grupach tworząc swojego rodzaju czat. Kolejną nowością są nowe funkcje wideo, wśród których jest m.in. nagrywanie filmów, które od razu możemy opublikować na Twitterze. Co ważne, wideo nie może być dłuższe niż 30 sekund.

Microsoft, Google, Facebook i Twitter w walce z dżihadystami. Powstaje nieformalna koalicjaTVN24 BiS

Autor: msz//km / Źródło: CNN Money, Reuters,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | Twin Design