"Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w nowej erze komputerowej"

Autor:
JW/ToL
Źródło:
Reuters
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/7
TVN24"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"

Sztuczna inteligencja oznacza, że ​​każdy może być teraz programistą, ponieważ wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem - powiedział w poniedziałek Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp. Huang zapowiedział również koniec "przepaści cyfrowej".

Przemawiając na forum Computex w Tajpej, Huang powiedział, że sztuczna inteligencja przewodzi obecnie rewolucji komputerowej.

- Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w nowej erze komputerowej - podkreślił. - W każdej epoce komputerów można było robić różne rzeczy, które wcześniej nie były możliwe, a sztuczna inteligencja z pewnością się do tego kwalifikuje - dodał.

Prezes Nvidii stwierdził, że obecnie "bariera programistyczna jest niewiarygodnie niska". - Zamknęliśmy przepaść cyfrową. Każdy jest teraz programistą. Wystarczy coś powiedzieć komputerowi - tłumaczył.

W ocenie Huanga rozwój sztucznej inteligencji "dotknie dosłownie każdej branży".

Czytaj także: "Przebudowujemy wszystkie nasze podstawowe produkty". Google wprowadza AI

Wzrost wartości Nvidii

Nvidia to główny dostawca układów scalonych i systemów obliczeniowych dla sztucznej inteligencji.

Prognozy firmy z zeszłego tygodnia na temat przychodów w drugim kwartale są o ponad 50 proc. wyższe niż szacunki analityków z Wall Street. Nvidia poinformowała, że zwiększa podaż, aby sprostać rosnącemu popytowi na chipy sztucznej inteligencji, które są wykorzystywane do zasilania ChatGPT i wielu podobnych usług.

Reuters zauważa, że chipy Nvidii pomogły m.in. Microsoftowi dodać funkcje chatu do swojej wyszukiwarki Bing. 

Nvidia buduje superkomputer w Izraelu

W poniedziałek firma poinformowała także, że w buduje w Izraelu superkomputer nazwany Israel-1, który ma sprostać zapotrzebowaniu klientów na aplikacje oparte na sztucznej inteligencji.

Komputer do obliczeń SI oparty na chmurze został zaprojektowany w Izraelu w ciągu ostatnich 18 miesięcy kosztem setek milionów dolarów. Jak poinformowała firma jest on jedną z najbardziej istotnych i kluczowych inwestycji Nvidii w ostatnich latach. Israel-1, który według firmy będzie jednym z najszybszych superkomputerów na świecie, ma osiągnąć zdolność operacyjną do końca 2023 roku.

- Sztuczna inteligencja jest najważniejszą siłą technologiczną w obecnym czasie - powiedział Gilad Shainer wiceprezes w firmie Nvidia. - Israel-1 to duża inwestycja, która pomoże nam napędzać innowacje w Izraelu i na całym świecie – dodał. Agencja Reutera pisze, że w trakcie pracy nad superkomputerem Nvidia współpracowała z 800 startupami w Izraelu oraz dziesiątkami tysięcy inżynierów oprogramowania. Systemy sztucznej inteligencji analizują ogromne zbiory danych i wymagają zarówno ultraszybkiej wydajności obliczeniowej, jak i ogromnej pamięci. Rozwój aplikacji SI, takich jak ChatGPT firmy OpenAI, stawia nowe wyzwania przed sieciami w centrach danych. Oczekuje się, że system o nazwie Israel-1 zapewni wydajność do ośmiu eksaflopów do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją. Jeden eksaflop umożliwia wykonanie 1 kwintyliona - lub 1 000 000 000 000 000 000 - obliczeń na sekundę.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości