Aplikacje pomogą w identyfikacji nieznanego numeru. Ale dużo za to oczekują od użytkowników

Autor:
kkow//mro
Źródło:
tvn24.pl
Policja ostrzega przed oszustami
Policja ostrzega przed oszustamiTVN24 Łódź
wideo 2/4
TVN24 ŁódźPolicja ostrzega przed oszustami

Połączenia przychodzące od nieznanego numeru stresują wiele osób. Bardzo przydatna okazuje się umiejętność sprawdzenia tego, kto do nas telefonował. Może w tym pomóc pobranie specjalnej aplikacji. Wiąże się to jednak, zdaniem specjalistów, ze sporym ryzykiem.

Telemarketerzy, oszuści czy nawet naciągacze. Kiedy na ekranie naszego telefonu pokazuje się nieznany nam numer, pojawia się pytanie – kto dzwoni i czy warto odebrać. Umiejętność sprawdzenia, kto do nas dzwonił, może okazać się w tym wypadku bardzo przydatna.  

Kto dzwonił – jak sprawdzić?

Jednym ze sposobów, żeby dowiedzieć się, kto do nas dzwoni, jest zainstalowanie na swoim smartfonie odpowiedniego program, który rozpozna dla nas nieznany numer. Obecnie jedną z najpopularniejszych aplikacji tego typu jest Truecaller. Jest to popularny program, który pomaga zarządzać połączeniami, wyszukiwać numery, blokować spam. Dodatkowo – informuje nas ona w czasie rzeczywistym, kto do nas próbuje się dodzwonić. 

Inne aplikacje pozwalające zidentyfikować dzwoniący do nas numer to między innymi: NumBuster!, CallClerk czy Hiya.

Zatrzymano pięciu mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą "na bankowca"
Zatrzymano pięciu mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą "na bankowca"KPP Otwock

Kto dzwonił – jak używać aplikacji Truecaller?

Pierwszym krokiem – po pobraniu aplikacji ze sklepu Google bądź Apple – będzie rejestracja. Podczas niej dostawca usługi będzie od nas wymagał podania numeru telefonu, który automatycznie stanie się naszym identyfikatorem. Rejestracja w aplikacji Truecaller pozwoli nam między innymi na utworzenie kopii zapasowej danych – w tym listy blokowanych numerów – co może okazać się pomocne w chwili, kiedy będziemy chcieli zmień nasz telefon komórkowy na inny model.

W kolejnym etapie rejestracji na nasz numer telefonu zostanie wysłany SMS-em 3-cyfrowy kod, który pozwoli na weryfikację podanego przez nas numeru.

W ostatnim etapie rejestracji aplikacja poprosi nas o wybranie sposobu połączenia z serwisem. Możemy zrobić to poprzez nasz adres e-mail, bądź portal społecznościowy. Warto pamiętać, że im więcej podłączymy do usługi kont, tym lepiej będzie ona rozpoznawać nieznane nam numery.

Działanie aplikacji polega na rozpoznawaniu numerów dzięki pobieraniu informacji z książek telefonicznych użytkowników. Siła programu tkwi właśnie w liczbie korzystających i uzupełniających jej bazę danych użytkowników - ze sklepu Google Play pobrało ją 16 001 664 osób.

Pracownicy portalu Niebezpiecznik przypominają jednak, że przekazywanie jakiejkolwiek aplikacji dostępu do naszych kontaktów jest ryzykowne. - Nie powinniśmy wierzyć w zapewnienia twórców aplikacji, że tych danych nikomu nie przekażą. Może sami tego nie zrobią, ale wiele razy mieliśmy do czynienia z atakami i kradzieżami baz danych. Jeśli komuś coś udostępniamy, powinniśmy to traktować jako potencjalnie publicznie dostępne. A informacje na temat tego, kto się z kim zna i kto kogo ma w kontaktach, to bardzo cenne dane - apelują do użytkowników smartfonów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kto dzwonił – inne sposoby na identyfikację dzwoniącego

Używanie aplikacji Truecaller to nie jedyny sposób na identyfikację dzwoniącej do nas osoby. Jedną z możliwości jest ściągnięcie aplikacji od innego dostawcy (na przykład Sync.ME), ale można skorzystać również z bardziej tradycyjnych sposobów. W celu identyfikacji przychodzącego do nas połączenia możemy użyć ogólnodostępnych przeglądarek internetowych. By dowiedzieć się, kto do nas dzwonił, należy przychodzący numer wpisać w pole wyszukiwania i dodać dopisek "kto dzwoni, czyj to numer?". Taki sposób jest dużo bardziej czasochłonny, ale może okazać się równie skuteczny, jak identyfikacja poprzez pobraną aplikację.

Kto dzwonił - możliwe konsekwencje odebrania telefonu

Może się zdarzyć, że za naciśnięcie zielonej słuchawki, gdy dzwoni do nas nierozpoznawalny przez nas numer, będziemy musieli słono zapłacić. Telefoniczni oszuści dzwonią z nieznanego numeru z zagranicy i po odebraniu przez nas telefonu rozpoczynają naliczanie sporej kwoty pieniędzy. Jeżeli mamy wątpliwości, do kogo należy dzwoniący do nas numer, możemy sprawdzić to na stronie.spamcalls.net, na której internauci ostrzegają przed niebezpiecznymi telefonami.

Autor:kkow//mro

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości