Tech

Narzekasz na powolny internet? Pięć sposobów, jak przyspieszyć działanie Wi-Fi

Tech

ShutterstockWarto sprawdzić, czy router wykorzystuje dostępną prędkość sieci

Wielu operatorów sieci kablowych oferuje szybki internet. Co zrobić, gdy pomimo tego twoja sieć nie działa tak, jak byś chciał? Być może winny jest router Wi-Fi. Jak pisze CNN Money, nawet jedno małe niedopatrzenie może negatywnie wpłynąć na szybkość twojego łącza. Podpowiada też, jak przyśpieszyć działanie sieci bezprzewodowej.

1. Wybierz odpowiedni kanał i częstotliwość. Czy wiesz, że router Wi-Fi ma kanały? Czasami jego zmiana może spowodować ogromną różnicę. Wszystko przez możliwe zakłócenia innymi sygnałami lub urządzeniami. Zmieniaj kanały, aż "upolujesz" ten właściwy.

Nowoczesne routery nadają sygnały w różnych częstotliwościach: 2,4 GHz i 5 GHz. Ogólnie rzecz biorąc, 2,4 GHz jest lepsze dla większych domów z wieloma piętrami, ponieważ sygnał wędruje dalej i może łatwiej przenikać przez ściany. Ale do mniejszych pomieszczeń lub domów wystarczy 5 GHz. Ta częstotliwość oferuje krótszy zasięg, ale większą prędkość - pisze CNN Money. 2. Ustaw router w idealnej pozycji. Wysoka półka na środku pokoju to najlepsze miejsce dla routera. Jeśli router ma anteny, a ty potrzebujesz, aby sygnał przechodził przez ściany, ustaw anteny pod odpowiednim kątem.

Ponadto, ważne jest, aby dobrze przystosować router do otoczenia. Wysokość sufitu, wielkość pomieszczenia i materiału, z którego zbudowane są ściany domu mogą mięć negatywny wpływ na łącze. Co ciekawe, sygnał mogą zakłócić też przebiegające w pobliżu rury z ciepłą wodą - pisze serwis.

3. Upewnij się, że router jest zabezpieczony. Zabezpieczenie routera hasłem i ograniczenie urządzeń, które mogą uzyskać dostęp do sieci w dużym stopniu ograniczy "zabłąkanym" sygnałom spowolnienie twojego.

4. Kup nowy router. Sprawdź, czy twoje urządzenie nie jest zbyt przestarzałe. Nowoczesne routery są inteligentne, mogą wysyłać sygnały bezpośrednio do urządzenia. Oferują większą szybkość i wiele częstotliwości. Wiedzą też, któremu z wielu domowych urządzeń nadać priorytet.

5. Kup przedłużacz sieciowy. Jest tańszy niż nowy router i może wzmocnić sygnał w trudno dostępnych domowych zakamarkach. Jako przedłużacza sieciowego możesz także użyć starego routera.

Autor: tol/mn / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości