Microsoft wygrywa proces ws. patentów. Lumia uniknie zakazu sprzedaży w USA

Tech

wikimedia/(CC BY-SA 4.0) | EnterelySmartfony Lumia będą mogły byc importowane i sprzedawane w USA

Microsoft uniknął potencjalnie kosztownej porażki we własnym biznesie telefonów mobilnych. Komisja Handlu Międzynarodowego USA zdecydowała, że nie będzie blokować importu i sprzedaży smartfonów Lumia w Stanach Zjednoczonych.

W kwietniu tego roku Komisja Handlu Międzynarodowego orzekła, że smartfony Lumia Microsoftu, wykonane wcześniej przez Nokię, naruszają prawo dotyczące dwóch patentów należących do firmy InterDigital. Sędzia zalecił zakaz importu tych urządzeń.

Będzie rywalizacja

Komisja zdecydowała jednak, że Microsoft nie naruszył praw patentowych InterDigital. Oznacza to, że technologiczny gigant uniknie biznesowej porażki. Będzie mógł konkurować z Apple oraz Samsungiem. Według ostatnich szacunków firma z Redmond zdobyła zaledwie 3 proc. rynku smartfonów w Stanach Zjednoczonych. Rzecznik firmy Microsoft powiedział, że jest wdzięczny komisji, że zatrzymała starania InterDigital zmierzające do blokady importu urządzeń. "Smartfony Micorosoftu mogą być nadal importowane i sprzedawane w USA - orzekła Komisja Handlu Międzynarodowego USA. Ta decyzja uchyliła poprzedni wyrok z kwietnia, który mówił o tym, że Microsoft naruszył dwa patenty firmy InterDigital" - czytamy na stronie Microsoftu. Z kolei William Merritt z InterDigital stwierdził, że ta decyzja "jest rozczarowująca".

Wojna o patenty

Spór o patenty dotyczy technologii, z pomocą której urządzenia łączą się z siecią. Jego początek sięga 2007 roku, kiedy to InterDigital pozwał firmę Nokia twierdząc, że spółka naruszyła prawa ich własności, czyli użyła technologii bez odpowiedniej licencji i płatności. Po tym, jak Microsoft kupił Nokię "przejął" również proces z InterDigital.

Autor: msz / Źródło: Reuters, zdnet.com

Źródło zdjęcia głównego: wikimedia/(CC BY-SA 4.0) | Enterely