Microsoft mówi stop. Windows 10 będzie ostatnią wersją "okienek"

Tech

windows.microsoft.comWindows 10 to ostatni Windows w historii Microsoftu

Windows 10 będzie ostatnią wersją tego systemu - zapowiedział w tym tygodniu Jerry Nixon, szef działu rozwoju w Microsofcie. Użytkownicy zamiast nowych wersji "okienek" będą otrzymywali teraz aktualizacje z nowymi funkcjami.

Słowa Nixona potwierdził Microsoft. "Windows będzie teraz usługą, która dostarcza innowacje i aktualizacje w sposób ciągły" - poinformował gigant z Redmond w oświadczeniu.

Za darmo

Windows 10, najnowsze dziecko Microsoftu to system, którą w pierwszy rok po premierze, otrzymają użytkownicy systemów Windows 7, Windows 8.1 oraz Windows Phone 8.1. "Dziesiątka" trafi do nich za darmo.

To co rzuca się w oczy po odpaleniu systemu to powrót do klasycznego Menu Start, który zastąpi znany z "ósemki" ekran startowy. Menu Start będzie można teraz wyświetlać na pełnym ekranie. Ma to ułatwić używanie systemu na urządzeniach z dużym ekranem dotykowym.

Słowo klucz, którym kierowali się twórcy systemu to uniwersalność. Microsoft od lat obiecywał jeden system na wielu urządzeniach i wygląda na to, że dotrzymał słowa. Aplikacje będą miały ten sam wygląd i funkcje bez względu na przekątną ekranu naszego urządzenia. Uniwersalny ma być też pakiet Office obejmujący Worda, Excela, PowerPointa, OneNote i Outlooka.

Co się zmieni?

Windows 10 będzie pełen nowości. Jedną z najważniejszych będzie asystent głosowy, Cortana, który rozumie naszą mowę. Jeżeli np. będziemy chcieli do kogoś zadzwonić przez Skype’a wystarczy powiedzieć "Zadzwoń do…" a Cortana automatycznie otworzy program i wybierze numer żądanego przez nas rozmówcy. Ta funkcja pozwoli nam także na szybkie wyszukanie konkretnego zdjęcia na naszym dysku czy sprawdzenia w kalendarzu najważniejszych dla nas wydarzeń.

Windows 10 zyska też gruntownie odświeżony interfejs, który automatycznie dopasowuje się do aktualnie wykorzystywanych przez nas metod komunikacji z systemem. Przykład? Dzięki funkcji Continuum, po odczepieniu klawiatury, włącza się tryb dotykowo-tabletowy, zaś po jej ponownym podłączeniu pojawia się wersja przystosowana do klawiatury i myszki, z wysuwanym Menu Start i aplikacjami w oknach. Microsoft zdecydował się też na zastąpienie Internet Explorera nową przeglądarką o nazwie Project Spartan. Jej najważniejsze funkcje, to np. dodawanie notatek i rysowanie na stronach internetowych. Taką stroną, wzbogaconą o nasze komentarze i rysunki będziemy mogli dzielić się z innymi użytkownikami.

Kolejnym nowym rozwiązaniem, które ucieszy przede wszystkim miłośników gier to możliwość strumieniowania gier na komputer, czy tablet z konsoli Xbox One.

Autor: tol / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: windows.microsoft.com