Koncern Meta, do którego należą Facebook, Instagram i WhatsApp, zapowiedział, że położy podmorski kabel o długości 50 tysięcy kilometrów, łączący USA, Indie, Republikę Południowej Afryki i Brazylię. Będzie to najdłuższy kabel na świecie - poinformował w poniedziałek portal BBC.
Project Waterworth, łączący pięć kontynentów, ma umożliwić "sprawniejszą współpracę gospodarczą, ułatwić integrację cyfrową i otworzyć możliwości rozwoju technologicznego" na obszarach połączonych podmorskim kablem - przekazała Meta w mediach społecznościowych. Obecnie kulę ziemską oplata ponad 600 podmorskich systemów kablowych, przez które przechodzi ponad 95 proc. światowego ruchu internetowego - przypomniał portal stacji BBC. Firmy technologiczne, które są głównymi dostawcami usług internetowych, zainwestowały już ogromne sumy w infrastrukturę kablową - podkreślił serwis. W ubiegłym roku Google zapowiedział, że położy pierwszy podmorski kabel łączący Afrykę i Australię.
"Wzmocnienie amerykańskiej potęgi gospodarczej"
Zdaniem profesora Viliego Lehdonvirty z Oxford Internet Institute podmorskie kable są coraz częściej układane przez duże firmy technologiczne, które są w stanie niezależnie sfinansować taką infrastrukturę. W jego ocenie "może to być istotne dla decydentów politycznych, zaniepokojonych koncentracją na rynkach cyfrowych". Meta ma zamiar ułożyć kabel na głębokości do 7 tysięcy metrów z "wykorzystaniem ulepszonych technik, (...) w celu uniknięcia uszkodzeń spowodowanych przez kotwice statków i inne zagrożenia". Trasa planowanego kabla omija najczęściej wykorzystywane szlaki, czyli Europę i Chiny oraz potencjalne punkty zapalne w Kanale Sueskim i na Morzu Południowochińskim. W ocenie Lehdonvirty połączenie USA z głównymi rynkami na półkuli południowej można postrzegać jako "wzmocnienie amerykańskiej potęgi gospodarczej i infrastrukturalnej za granicą".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA