Koronawirus przytkał internet. "Ruch rośnie nieraz aż o 682 procent"

"Ruch wzrósł w polskiej sieci teleinformatycznej bardzo"
"Ruch wzrósł w polskiej sieci teleinformatycznej bardzo"
tvn24
"Ruch wzrósł w polskiej sieci teleinformatycznej bardzo"tvn24

Wysłanie e-maila albo załadowanie strony trwa wieki? Film co chwila się zacina? Tego typu problemy w ostatnim czasie zaczęły doskwierać coraz większej rzeszy Polaków. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W ostatnich tygodniach w życiu każdego z nas zaszły drastyczne zmiany. Wpływ epidemii widać dosłownie na każdym kroku. Zamknięci w czterech ścianach staliśmy się więźniami koronawirusa, a naszym jedynym oknem na świat stał się internet. Dobrze, by to okno było otwarte na oścież - niestety nie zawsze tak jest.

Szybkość mobilnego internetu

Jedna z najpopularniejszych platform do sprawdzania szybkości internetu Speedtest.pl zauważa, że w ostatnich tygodniach wzmożone zapotrzebowanie na przesył danych mobilnych spowodowało obniżenie średnich prędkości pobierania i wysyłania danych we wszystkich sieciach polskich operatorów. W porównaniu do lutego, w marcu odnotowano spadki od 6 do 10 proc. przy pobieraniu danych i od 4 do 7 proc. przy ich wysyłaniu.

"Analiza dziennych średnich prędkości pobierania i wysyłania danych w polskich sieciach mobilnych pokazuje zauważalne spowolnienie, które nastąpiło od 12 marca" - pisze Speedtest.pl.

Szybkość stacjonarnego internetu

Speedtest.pl podkreśla, że sytuacja związana z epidemią ma również wpływ na wydajność łączy stacjonarnych, a w marcu spadły średnie prędkości pobierania danych u niemal każdego operatora.

"Średnia prędkość pobierania danych w dniach od 12 do 31 marca była niższa o 4 proc. niż w dniach od 21 lutego do 11 marca. W przypadku prędkości wysyłania danych spadek wynosi 11 proc. i wynika m.in. ze wzrostu ruchu wychodzącego od klientów domowych, co jest efektem wideorozmów używanych do zdalnej pracy i nauki" - napisano.

Lokalne "przytykanie się"

- W kontekście transmisji danych - średni wzrost ruchu w naszej sieci wyniósł 23 procent. Ale i w tym wypadku są miejsca w Polsce, gdzie ten ruch rośnie nieraz aż o 682 procent. Takie wzrosty mogą powodować "przytykanie się" niektórych połączeń u niektórych operatorów działających na rynku indywidualnym i odczuciem "wolniejszego internetu" u ich klientów - wyjaśnia dla tvn24bis.pl Piotr Mierzwiński, rzecznik państwowej spółki Exatel.

Exatel to operator dla operatorów - zarówno polskich, jak i zagranicznych. Spółka obsługuje ponad 20 tysięcy kilometrów łączy światłowodowych w naszym kraju.

Jak tłumaczy Mierzwiński, jeśli chodzi o infrastrukturę krajową, na razie nie musimy się martwić. - Daleko nam jeszcze do miejsca, w którym rosnący ruch stanie się dla nas realnym problemem - podkreśla.

Gorzej jednak wygląda sytuacja lokalnie - na przykład na niektórych osiedlach czy blokach w różnych częściach kraju. Tam nie przewidziano, że wszyscy użytkownicy w tym samym momencie będą chcieli lub musieli korzystać z internetu.

- Wzrost ruchu jeszcze nie osiągnął swoich szczytów. Jeśli biznes już wykorzystuje pracę zdalną, to na przykład edukacja dopiero przestawia się na system elektronicznego nauczania. Także inne dziedziny gospodarki - jak choćby telemedycyna czy handel dotychczas niezwiązany z siecią. Mam tu na myśli małych dostawców handlujących na bazarach, którzy musieli przenieść sprzedaż do internetu - stwierdza rzecznik Exatela.

Niższa jakość

Jak mówi, widać już działania optymalizujące istniejący ruch w sieci.

- Przykładem mogą być platformy streamingowe. Kiedy 19 marca Netflix pozytywnie odpowiedział na prośbę Komisji Europejskiej i zmniejszył jakość przesyłanych przez siebie treści, efekt od razu był zauważalny. O jakiej skali mówimy niech świadczy fakt, że standardowa jakość filmu wymaga trzy razy mniej danych niż wersja HD - tłumaczy Mierzwiński.

Strumieniowanie wideo może odpowiadać za nawet dwie trzecie całego ruchu internetowego w sieciach komórkowych i internetu szerokopasmowego.

Ale nie tylko Netflix zareagował na nagłe spowolnienie internetu. Na obniżenie jakości wideo w Unii Europejskiej zgodziły się dotychczas m.in. Amazon (usługa Prime Video), Disney (Disney+), Apple (Apple TV+), YouTube oraz Facebook.

W ten sposób operatorzy odpowiedzieli na wezwanie unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona, który poprosił koncerny o obniżenie jakości, by uniknąć przeładowania internetu na terytorium Wspólnoty. Komisarz chce zapewnić bezproblemowe działanie niezbędnych elementów cyfrowej infrastruktury - chodzi tu o m.in. usługi zdrowotne czy nauczanie online.

Dotychczas infrastruktura wytrzymywała zwiększony ruch, lecz obawy o problemy w przyszłości skłoniły Bretona do podjęcia działań zapobiegawczych.

- W naszym portfolio są dziś sieci, które nie mogą odczuć niedogodności w związku z przeładowanym lub wolniejszym internetem. Mam na myśli sieć OST 112, z której korzysta policja, straż Pożarna i służby medyczne, sieci rządowe czy te dla podmiotów infrastruktury krytycznej - podkreśla Mierzwiński.

Komentarze operatorów

A jak z wolniejszym internetem radzą sobie dostawcy usług?

- Sieci stacjonarne dają sobie świetnie radę w czasach zwiększonego obciążenia w związku z #zostanwdomu. W UPC, choć obserwujemy wzrosty transferów, to i tak nie przekraczają one 3/4 dostępnej pojemności. Oznacza to odpowiedni zapas przepustowości, by zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie klientów przy nielimitowanym transferze danych - zaznacza rzecznik UPC Michał Fura.

Z kolei koordynatorka ds. public relations w firmie Vectra Justyna Grzelak wskazuje, że szybkość transmisji danych "nie zwalnia pomimo zwiększonego ruchu internetowego", którego obserwowany wzrost sięga ok. 35 procent.

Skąd się bierze odczucie spowolnienia? - Spowolnienie odczuwalne przez klienta może być spowodowane przeciążeniem serwerów i aplikacji, z których właśnie korzysta on i tysiące innych osób w tym samym czasie. I to nie są systemy operatora kablowego - tłumaczy Grzelak.

W sieci mobilnej Orange Polska od chwili pandemii ruch jest większy o ok. 20 proc. - I chociaż jesteśmy na to dobrze przygotowani, fizyki nie da oszukać. Sytuacja dotyczy wszystkich operatorów. Tak działają sieci komórkowe. Jeśli chodzi o internet stacjonarny (np. światłowód) jest on zdecydowanie bardziej stabilny - wyjaśnia tvn24bis.pl rzecznik Orange Polska Wojtek Jabczyński.

Zwraca też uwagę, że szybkość transmisji danych zależy w przypadku internetu mobilnego głównie od liczby użytkowników jednocześnie korzystających z danej stacji bazowej.

- Im jest ich więcej, tym uzyskiwana prędkość jest niższa. Warto też zwrócić uwagę na to jak korzystają z internetu klienci. Jeśli chętniej oglądają materiały wideo i treści streamingowane (tak się teraz dzieje) to dana stacja jest bardziej obciążona i co za tym idzie szybkość transferu będzie niższa - wyjaśnia Jabczyński.

Z przesłanych przez Orange danych wynika, że spowodowany epidemią wzrost transmisji danych wynosi 32 proc. dla sieci stacjonarnej oraz 17 proc. dla sieci mobilnej.

Więcej rozmawiamy

Jak przekonuje amerykański psycholog Elliot Aronson, człowiek jest istotą społeczną, w związku z tym łaknie kontaktu z drugą osobą. Ponieważ spotkania w większym lub nawet mniejszym gronie nie wchodzą teraz w rachubę, substytutem stały się dla nas rozmowy telefoniczne.

Jak podaje Orange, liczba mobilnych połączeń głosowych wzrosła aż o 32 proc. Z kolei według danych Exatela wzrosty w całym kraju są jeszcze większe i sięgają 50 proc.

- Miejscami w naszym kraju widzimy nawet wzrosty o 1200 procent. W sumie daje to ponad 11 milionów minut dziennie. To oznacza, że Polacy zaczęli o wiele więcej ze sobą rozmawiać - stwierdza Mierzwiński.

Co dalej?

Wciąż nie możemy być pewni tego, kiedy życie w Polsce wróci do normy. Jest jednak coraz bardziej prawdopodobne, że gdy to się stanie, nasza rzeczywistość będzie inna niż ta sprzed pandemii.

- Na pewno będziemy świadkami przyśpieszonej cyfrowej transformacji. Więcej podmiotów przeniesie się do wirtualnej rzeczywistości. To będzie wyzwanie nie tylko dla samych zmieniających się organizacji, ale również dla firm telekomunikacyjnych. Nie obawiam się jednak, by długofalowo mogło to mieć w negatywny wpływ na szybkość internetu. Warto pamiętać, że jesteśmy w przededniu kolejnej rewolucji. Mowa tutaj o technologii 5G, która znacząco zwiększy pojemność całej sieci - przewiduje Mierzwiński.

Autor: Krzysztof Krzykowski / ToL / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET