"Dowiesz się o kontakcie z koronawirusem". Wyjaśniamy, jak działa rządowa aplikacja

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
26 października: 10 241 nowych przypadków zakażeń, 45 osób zmarłoTVN24
wideo 2/6
TVN2426 października: 10 241 nowych przypadków zakażeń, 45 osób zmarło

Rząd zachęca do pobierania aplikacji Stop COVID - ProteGO Safe. Wiadomości SMS w tej sprawie wysyła Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Według Ministerstwa Cyfryzacji, pod którego nadzorem powstała aplikacja, ma ona pomóc w walce z koronawirusem.

Ministerstwo Cyfryzacji w połowie października poinformowało, że aplikację do tej pory pobrało 1 009 840 Polaków.

"Uwaga! Cała Polska w czerwonej strefie. Pobierz aplikacje STOP COVID. Dowiesz się o kontakcie z koronawirusem" - czytamy w alercie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach.

TVN24 Biznes

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w poniedziałek 10 241 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Przekazano także informację o śmierci 45 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u prawie 264 tysięcy osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Aplikacja ProteGO Safe

ProteGO Safe to aplikacja stworzona pod nadzorem Ministerstwa Cyfryzacji. Według resortu ma ona pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

"Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. To także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób" - czytamy na rządowych stronach. Aplikacja jest dostępna zarówno w sklepach Google Play i App Store.

W aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić "Dziennik Zdrowia", który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów. Ponadto ProteGO Safe może poprzez Bluetooth komunikować się z urządzeniami innych użytkowników.

"Dzięki STOP COVID - ProteGo Safe telefon zapamięta, kogo spotkaliście. Co ważne, nikomu tych informacji nie przekazuje. Za to poinformuje Was o kontakcie z osobą zakażoną i podpowie, co zrobić w takiej sytuacji" - czytamy w opisie dołączonym do aplikacji. Podkreślono jednak, że otrzymanie powiadomienia nie jest jednoznaczne z obowiązkiem odbycia kwarantanny domowej.

Powiadomienie nie zostanie wysłane, jeśli kontakt z chorym "był krótki, przypadkowy - trwał poniżej 15 minut", a odległość pomiędzy urządzeniami była większa niż 2 metry - wyjaśniono.

Aplikacja ProteGO SafeTVN24 Biznes

"Aplikacja jest bezpieczna i anonimowa"

Według zapewnień przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji "aplikacja jest bezpieczna i anonimowa". "STOP COVID - ProteGO Safe dba o bezpieczeństwo Twoich danych i prywatność. Nie zbiera żadnych danych. Nigdzie nie przekazuje jakichkolwiek informacji na Twój temat. Nie śledzi Twojej lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek plików czy informacji, które trzymasz w telefonie"

Wytyczne co do tworzenia takich aplikacji wydała m.in. Komisja Europejska, wskazując, że aplikacje powinny być instalowane dobrowolnie, a gdy tylko przestaną być niezbędne, powinny być dezaktywowane. KE zarekomendowała wykorzystanie technologii zbliżeniowej Bluetooth, czyli standardu bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu, dzięki któremu jedno urządzenie "widzi" inne będące w pobliżu.

Aplikacja wzbudzała liczne kontrowersje. Według Fundacji Panoptykon jej wcześniejsza wersja niosła za sobą "ryzyko deanonimizacji i odtworzenia mapy powiązań społecznych, zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników poprzez stale włączony Bluetooth oraz ryzyko związane z automatycznym podejmowaniem decyzji, które mogą mieć istotne skutki dla ludzi korzystających z aplikacji".

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock