Grają w gry i zarabiają. "Trochę męczące, ale lepsze niż chodzenie do zwykłej pracy"

Co zrobić, żeby zostać profesjonalnym graczem?shutterstock

Najlepsi mogą liczyć na zarobki rzędu kilkuset tysięcy, a nawet kilku milionów złotych. Muszą jednak ćwiczyć po kilka godzin dziennie, zmagać się ze stresem, presją i przygotować się na ogromną rywalizację. Jak zostać profesjonalnym graczem e-sportowym? Jakie są ciemne strony tego zawodu? O to zapytaliśmy samych zawodników i znawców rynku.

- Uważam, że żeby zaistnieć na zawodach na scenie e-sportowej, a szczególnie światowej, to trzeba zacząć w wieku 12-13 lat - przekonuje Marcin Kurzawski. To założyciel i prezes organizacji Actina Pact.

Jej profesjonalni zawodnicy mierzą się z najlepszymi drużynami z Polski i innych krajów w popularnej strzelance internetowej Counter-Strike: Global Offensive. To jeden z najpopularniejszych obecnie tytułów na świecie - grają w niego miliony.

"Sześć godzin dziennie, sześć dni w tygodniu"

Jak zacząć przygodę z profesjonalnym gamingiem? Każdy, kto złapie bakcyla, może spróbować swoich sił w ligach dla amatorów czy półprofesjonalistów. Jeżeli będzie wystarczający dobry, to ma szansę zostać wyłapany przez skautów obserwujących tego typu rozgrywki. - Są też akademie, czyli wewnętrzne ligi, do których mogą dołączyć zawodnicy i tam pod okiem trenerów są testowani. Takich akademii w Polsce trochę powstało w ostatnim czasie - zaznacza Marcin Kurzawski.

Ale aspirujący do poziomu profesjonalisty amatorzy mogą zostać wyłowieni przez innych zawodników, którzy już nimi są. Tak na zawodową scenę trafił Krzysztof "Goofy" Górski.

- Jak jeszcze nie wszedłem w ten świat, to spędzałem trzy-cztery godziny dziennie na graniu, to było moim zajęciem, hobby. Jak się wchodzi na wyższy poziom, to sześć godzin dziennie, sześć dni w tygodniu trzeba poświęcić - nie ukrywa "Goofy", członek Pactu.

Treningi zaczyna zazwyczaj około 16.00. Ćwiczy taktykę, strzelanie, gra przeciwko innym drużynom i analizuje zachowania przeciwników. W weekendy toczy oficjalne pojedynki z innymi zespołami. Actina Pact rywalizuje między innymi w mistrzostwach Polski i Polskiej Lidze Esportowej, w której profesjonalne drużyny mierzą się przez internet. Najlepsi awansują do imprez finałowych, które toczą się offline z udziałem publiczności.

- Podstawowa różnica w graniu offline i online dla zawodników? To jak mecze piłki nożnej z udziałem publiczności i bez niej. Gdy e-sportowcy wychodzą na turnieje albo finały rozgrywek z udziałem fanów, odczuwają kompletnie inne emocje. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kibicowanie może wpływać na postawę zawodników. Co ciekawe w e-sporcie i rywalizacji w CS:GO są tacy, którzy lepiej radzą sobie, gdy zza ekranu monitora widzą swoich fanów. Ale jest też drugi typ, który przyzwyczajony do rywalizacji z domu albo siedziby organizacji, przed publicznością odczuwa znacznie większy stres. To profesjonalni zawodnicy, ale na ich postawę - tak jak na formę psychiczną piłkarzy, siatkarzy, czy tenisistów wpływa reakcja publiczności - tłumaczy Piotr "Izak" Skowyrski, komentator rozgrywek Polskiej Ligi Esportowej.

Mieszkanie dla graczy

- Jeżeli jest się gdzieś na turnieju, to są ogromne emocje, można się zestresować – przyznaje "Goofy".

Nie ma wątpliwości, że profesjonalne trenowanie i granie jest "trochę męczące, ale zdecydowanie lepsze niż chodzenie do zwykłej pracy".

Marcin Kurzawski: - Poświęcenie w przypadku e-sportu jest naprawdę ogromne, bo zawodnicy często spędzają na treningach sześć, osiem, dziesięć godzin. W przypadku eliminacji do dużych turniejów czasami to się rozciąga do 12 godzin.

Ale profesjonalni gracze mogą liczyć na profesjonalne wsparcie. Do dyspozycji zawodowców są na przykład "gaminghouse'y". To mieszkania czy domy, gdzie spotyka się drużyna i wspólnie trenuje. Są tam oczywiście komputery, ale także miejsca do odpoczynku, relaksu i wspólnego spędzania czasu.

- Profesjonalne zespoły jeżdżą też na "bootcampy", czyli w miejsca, gdzie mogą zamknąć się na 24 godziny na dobę, mają trenerów, kucharzy, gdzie tylko i wyłącznie mogą skupić się na tym, jak najlepiej przygotować się do treningu i turnieju. Profesjonalizacja, jeżeli chodzi o e-sport, poszła naprawdę wysoko w górę – zapewnia Jakub Wójcik z fundacji Indie Games Polska zajmującej się promocją gier, kiedyś profesjonalny zawodnik w Fifę, czyli wirtualną piłkę nożną.

"Został szybko moim fanem"

Żeby jednak pójść tą drogą, nastolatkowie muszą przekonać do siebie również… rodziców.

- Na początku praktycznie nie było to łatwe. Ale na pierwszy turniej pojechał ze mną tata – zawiózł mnie tam i został. Można powiedzieć, że został szybko moim fanem – mówi "Goofy".

Jakub Wójcik: - Najważniejsza jest rozmowa, jeżeli sytuacja zostanie dobrze przedstawiona rodzicom, to nie powinno być problemu, żeby zrozumieli, że to pasja i środek do zarabiania pieniędzy.

Nie można jednak zapominać, że ciężar odpowiedzialności w przypadku kilkunastolatków zawsze spoczywa właśnie na rodzicach. - Dziecko w wieku 12-13 lat nie jest w pełni świadomie swojej przyszłości. Jeżeli fascynuje się grami, to będzie mówiło, że chciałoby zostać e-sportowcem. Głównie dlatego, by spędzać jak najwięcej czasu przy grze, którą się w danym momencie fascynuje. Młodzi ludzie dopiero w szkole średniej zaczynają precyzować swoje potrzeby jeśli chodzi o dalszy rozwój. Wtedy właśnie powinni wkraczać rodzice. Jeżeli nasza pociecha bezproduktywnie spędza przed komputerem po kilka godzin dziennie, to nie trenuje i nie rozwija się. Jeśli chcemy, by nasze dziecko rozwijało się w e-sporcie, podobnie jak w przypadku tradycyjnego sportu, powinniśmy dać go pod opiekę trenera – zaznacza Urszula Klimczak, która pracuje z organizacjami europejskimi i amerykańskimi. Pełni rolę performance coach, czyli osoby, która zajmują się rozwojem zawodników i psychologią e-sportu.

Młodych graczy pociągać mogą wysokie zarobki. Pieniądze w przypadku najlepszych na świecie są - lekko mówiąc - niemałe. Można zarabiać dzięki kontraktom podpisanym organizacjami, na reklamach czy na turniejach. - Wiele zespołów nie chce ujawniać tych kwot, natomiast patrząc na pulę nagród, to śmiało idzie to w miliony dolarów. Jeżeli ktoś jest dobry, to może na tym zarobić - zapewnia Wójcik.

Z kolei Marcin Kurzawski dodaje, że profesjonalni zawodnicy w Polsce mogą liczyć na pensje miesięczne rzędu kilku tysięcy złotych.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie każdy, kto zapragnie grać profesjonalnie, zostanie zawodowcem. – To nie jest tak, że każdym ma predyspozycje, żeby zostać profesjonalistą. Sito jest ogromne. Na przykładzie Polski, mamy około dziesięciu profesjonalnych organizacji dla konkretnej gry, co załóżmy daje możliwość na zatrudnienie około 100 zawodowców. Jeżeli jeden rok będzie nieudany dla zawodnika, to gracz może nie dostać oferty na kolejny sezon. Musi być tego świadomy od samego początku i tutaj znowu dużo zależy od wsparcia rodziców. Największe szanse na sukces w mają osoby o doskonale rozwiniętych umiejętnościach interpersonalnych, ponieważ w pracy e-sportowca ważne są czynniki takie jak: gra zespołowa, komunikacja, umiejętność podejmowania szybkich decyzji itp. Jeżeli dziecko nie nabyło tego w szkole, wśród rówieśników, często przy wsparciu rodziców, to już na początku swojej kariery startuje z gorszej pozycji - przekonuje Urszula Klimczak.

Uczyć ścieżki e-sportowca można się również w szkole średniej. W Polsce powstały klasy e-sportowe, które wręcz zachęcają do tego, żeby podczas lekcji rozwijać swoje umiejętności w grze, trenować taktyki i wyrabiać sobie odpowiednie nawyki. Można również uczyć się w tych klasach innych zawodów np. tworzenia gier, bycia menadżerem drużyn, terenem czy marketingowcem. - Popularność tych klas rośnie wśród młodych ludzi. Ważnym jest, by planując swój rozwój w e-sporcie, nie ograniczać się tylko do bycia graczem, ale planować też dalszą karierę. Można się uczyć się wieczorowo lub zaocznie, są też studia przez internet. To daje możliwość tworzenia alternatywy zawodowej w przyszłości – podkreśla Klimczak.

E-merytura?

A o przyszłości myśleć trzeba, bo e-sportowe kariery nie muszą być wcale długie. - Mam 24 lata, a średnia wieku to 20, 21, 22 lata, więc jest dużo młodszych zawodników ode mnie. Mało jest graczy, którzy są tak starzy jak ja – mówił niedawno w wywiadzie dla tvn24bis.pl Marcin "Jankos" Jankowski, który niedawno sięgnął wraz z kolegami po tytuł wicemistrza świata w grze League of Legends. To jeden z najbardziej znanych Polaków na profesjonalnej scenie e-sportowej. Jego słowa potwierdza Jakub Wójcik.

- Kariera e-sportowca jest krótka, to nie jest tak jak w piłce nożnej, że trwa kilkanaście lat. Gry bardzo szybko się zmieniają, to bardzo dynamiczna branża. Tytuł, który w jednym roku jest popularny, za dwa-trzy lata może się całkowicie zmienić. Zawodnicy muszą się dostosowywać, to krótka ścieżka kariery – twierdzi Wójcik.

Od razu pojawia się pytanie: i co dalej? Emerytura w wieku 25 lat brzmi abstrakcyjnie, a taki były zawodnik musi zarabiać na życie. Może jednak iść dalej swoją ścieżką, ale w innym charakterze. Może grać już nieprofesjonalnie i udostępniać swoje filmy w internecie na platformach streamingowych, które dają możliwość zarabiania na przykład z reklam.

Podobnie jak w piłce nożnej można zostać trenerem, menadżerem drużyny lub indywidualnych graczy, a także analitykiem czy komentatorem rozgrywek. Największe organizacje na świecie chętnie też dają swoim zawodnikom spełnić się w tych rolach, pojawiają się również nowe, które zatrudniają "emerytów" z doświadczeniem i kontaktami.

Autor: Andrzej Rejnson / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości

Słynny inwestor Warren Buffet ujawnił, co stanie się z jego majątkiem. W rozmowie z "Wall Street Journal" 93-latek powiedział, że ponownie przepisał swój testament. Do tej pory założenie było takie, że po śmierci Buffeta jego majątek trafi do fundacji Billa i Melindy Gatesów. Zapis uległ jednak zmianie.

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Warren Buffet zmienia testament. Co stanie się z pieniędzmi miliardera?

Źródło:
CNN

Przerwy w dostawie prądu na Ukrainie w najbliższą zimę mogą trwać 12 godzin na dobę - poinformował dyrektor generalny największej firmy energetycznej Yasno Serhij Kowalenko w wywiadzie dla portalu Delo.ua. Jego zdaniem deficyt energii może wynieść 35 procent.

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Przerwy w dostawach prądu w Ukrainie. Zapowiadają się poważne problemy

Źródło:
PAP

Od poniedziałku do końca września w Chorwacji obowiązywać będą sezonowe opłaty drogowe a ceny za wjazd na autostradę podniesione zostaną o 10 procent - poinformowała w piątek spółka państwowa Chorwackie Autostrady (HAC). Podniesienie stawek nie dotyczy autobusów i ciężarówek.

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Letnia podwyżka opłat za autostrady w popularnym wśród Polaków kraju

Źródło:
PAP

Partnerstwo pomiędzy Microsfotem a OpenAI może zostać objęte dochodzeniem z zakresu prawa antymonopolowego Unii Europejskiej. Jak podaje Reuters organy regulacyjne uważają ich klauzule o wyłączności jako problematyczne. Podobna umowa pomiędzy Google a firmą Samsung w zakresie sztucznej inteligencji również została poddana kontroli.

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Umowy między wielkimi koncernami w sprawie AI na celowniku Brukseli

Źródło:
Reuters

Co zrobić, gdy w trasie złapie nas burza? Co w sytuacji, gdy auto zostanie zalane? Jakie ubezpieczenia mogą się przydać? O problemach, które mogą spotkać kierowców w wakacje w materiale z programu "Raport" TVN Turbo.

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Burza, grad, zalane auto? To trzeba wiedzieć

Źródło:
TVN Turbo

Analitycy banku Goldman Sachs spodziewają się w lipcu "znacznego wzrostu" inflacji w Polsce w związku z częściowym uwolnieniem cen energii. Zwrócili uwagę, że powodem czerwcowego wzrostu inflacji w Polsce była podwyżka cen żywności.

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Czeka nas niebawem "znaczny wzrost" inflacji

Źródło:
PAP

Podwyżka płacy minimalnej, nowe stawki za prąd i gaz oraz zmiany w rozliczaniu fotowoltaiki - to tylko część regulacji, która zacznie obowiązywać 1 lipca. Z kolei na platformy internetowe zostanie nałożony obowiązek przekazywania informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za ich pośrednictwem.

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Wynagrodzenia, rachunki, fotowoltaika. Najważniejsze zmiany od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Unia Europejska (UE) nałożyła sankcje na dwie osoby i cztery podmioty odpowiedzialne za działania podważające integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy, a także im zagrażające. Chodzi o obchodzenie sankcji nałożonych na Rosję.

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Unia Europejska nakłada sankcje za obchodzenie sankcji

Źródło:
PAP

Od 1 lipca cena energii elektrycznej w taryfach pięciu największych sprzedawców wyniesie 622,80 złotego za megawatogodzinę (MWh) - poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE). Nie jest to jednak stawka obowiązująca gospodarstwa domowe. Te mają być od lipca do grudnia zamrożone na poziomie 500 złotych za MWh netto.

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Jest decyzja w sprawie taryf za prąd

Źródło:
PAP

W czerwcu z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zniknęło ponad siedem milionów pojazdów. Były to auta stare bez ważnych badań technicznych czy ubezpieczenia OC.

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Jednego dnia zniknęły miliony pojazdów. Mamy dane

Źródło:
tvn24.pl, Ministerstwo Cyfryzacji

W Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się pierwsze spotkanie w sprawie wypracowania podejścia do ugód frankowych. Urzędnicy państwowi spotkali się między innymi z przedstawicielami frankowiczów oraz banków - podano w komunikacie. Wcześniej zapowiadano, że przygotowany zostanie projekt mający usprawnić rozpatrywanie spraw frankowych w sądach.

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Rząd mierzy się z kredytami we frankach. "Odbyło się pierwsze spotkanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W najbliższych dniach przerwy serwisowe zaplanowały dwa duże banki: ING Bank Śląski i Alior Bank. Klienci mogą mieć kłopot między innymi z realizacją płatności za pomocą blika czy z wypłatami pieniędzy z bankomatów.

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

"Jeśli potrzebujesz gotówki, spróbuj wypłacić ją wcześniej" 

Źródło:
tvn24.pl

Klienci PGNiG Obrót Detaliczny, którzy otrzymali rachunek na okres po 1 lipca z uwzględnieniem starych stawek, mogą płacić rachunki na ich podstawie - przekazała spółka. Odbiorcy, których kolejny okres rozliczeniowy rozpoczyna się po 1 lipca 2024 roku, otrzymają plany płatności na kolejne miesiące już z nową ceną.

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Gigant zabiera głos w sprawie rachunków za gaz

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dwie unijne dyrektywy. Wbrew apelom czołowych mediów posłowie odrzucili poprawki, które wzmocniłyby polskich wydawców w negocjacjach z gigantami technologicznymi.

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Ważne poprawki przepadły. Media "zagłodzą cyfrowi giganci"

Źródło:
PAP

W piątek w Sejmie odbyło się głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Parlamentarzyści zdecydowali o skierowaniu go do dalszych prac do komisji. Sejm odrzucił wniosek posłów PiS i Lewicy o odrzucenie go w pierwszym czytaniu.

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Zmiany w zakazie handlu. Decyzja posłów w sprawie dalszych prac nad projektem

Źródło:
PAP

Czesi upodobali sobie Polskę, jako miejsce spędzania wakacji - informuje w piątkowym wydaniu "Puls Biznesu". Szczególnie podoba się im u nas nad Morzem Bałtyckim, lubią również wycieczki objazdowe po kraju.

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Sąsiedzi ruszyli do Polski. Skokowy wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w czerwcu w ujęciu rocznym o 2,6 procent - wynika z tak zwanego szybkiego szacunku, opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W maju inflacja była na poziomie 2,5 procent.

Znamy najnowsze dane o inflacji

Znamy najnowsze dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl

W czasie upałów pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednie warunki. Skrócenie czasu pracy, zapewnienie napojów, czy zainstalowanie klimatyzacji lub wentylatorów w pomieszczeniach - to działania, o których wspomniano w Kodeksie pracy. Za nierespektowanie niektórych przepisów przedsiębiorca może zostać ukarany kwotą nawet 30 tysięcy złotych.

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Upały a obowiązki pracodawcy. Kara może być duża

Źródło:
PAP

W tym roku dzień wolności podatkowej wypada 28 czerwca - informuje Centrum imienia Adama Smitha. To symboliczna data, kiedy przestajemy pracować na potrzeby państwa, a zaczynamy zarabiać na siebie.

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Zaczynamy pracować na siebie. "Symboliczny moment"

Źródło:
tvn24.pl

30 czerwca otwarte będą wszystkie placówki handlowe. Na kolejną niedzielę bez zakazu handlu trzeba będzie poczekać do 25 sierpnia 2024 roku. Niedługo przepisy mogą się jednak zmienić. Na piątek w Sejmie zaplanowano głosowanie w sprawie poselskiego projektu ustawy dopuszczającej dwie niedziele handlowe w miesiącu.

Jedna z siedmiu takich niedziel

Jedna z siedmiu takich niedziel

Źródło:
PAP

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP

Już cztery miliony Polaków zastrzegły swój PESEL w rejestrze - wynika z informacji Ministerstwa Cyfryzacji. Resort przypomina, że z tej usługi można skorzystać przez internet lub w urzędzie gminy.

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Skorzystały miliony Polaków. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Właściciele aut mogą spodziewać się podwyżek stawek za ubezpieczenie komunikacyjne - prognozuje prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Prądzyński.

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Szykują się podwyżki dla właścicieli aut

Źródło:
tvn24.pl