"Być może zaważyły terminy". Samolot dla VIP-ów pod lupą ekspertów

Tech

Kentaro Iemoto CC BY SA WikipediaMON wybrało dla VIP-ów maszynę Gulfstream G550

Obie maszyny uczestniczące w przetargu na mały rządowy samolot dyspozycyjny są znane i sprawdzone, o wyborze mogła zdecydować data dostawy - oceniają wybór Gulfstreama eksperci specjalistycznych czasopism lotniczych.

W piątek MON poinformowało, że w przetargu na dwa małe samoloty dla VIP-ów wybrało maszynę Gulfstream G550 produkcji amerykańskiej. Podano, że wymogom formalnym nie sprostała oferta francuskiego Dassault Falcon 7X.

Światowa półka

- To porównywalne produkty, i Dassault, i Gulfstream są w biznesie odrzutowych samolotów vipowskich od dawna - powiedział Bartosz Głowacki ze "Skrzydlatej Polki". - Obaj konkurenci oferują porównywalne produkty, chodzi nie tylko o samolot, ale też o jego wyposażenie i usługi posprzedażne, np. o to, że producent zobowiązuje się, że w razie usterki natychmiast wyśle części zamienne, ekipę naprawczą i zastępczy samolot - dodał Głowacki, według którego pod tym względem obaj konkurenci byli tacy sami. - Gulftstream i Falcon to najwyższa światowa półka. Gulfstreamami latają rządy kilku krajów, możemy się tylko cieszyć, że oprócz Bombadiera w przetargu wzięli udział sami najwięksi - zaznaczył. Zdaniem Głowackiego decydującym powodem było to, że Gulfstream zaoferował dostawę obu samolotów w przyszłym roku.

Bez niespodzianki

Również Paweł Bondaryk z miesięcznika "Lotnictwo - Aviation International" stwierdził, że Gulfstream G550 to "popularny i sprawdzony samolot dyspozycyjny, używany do transportu przez biznesmenów, ale i osobistości na wysokich stanowiskach państwowych". - W tym charakterze wykorzystują go m.in. Turcja, Szwecja, USA i kilka państw afrykańskich - dodał. Zwrócił uwagę, że na podstawie tego samolotu zbudowano też w Izraelu samolot rozpoznania radioelektronicznego i wczesnego ostrzegania. - Generalnie to wybór dość rozsądny, nie ma tu niespodzianki - ocenił Bondaryk. - Główna różnica między G550 i Falconem 7X polega na tym, że 7X ma trzy silniki, a nie dwa, co mimo wszystko wpływa na bezpieczeństwo, choć przy dzisiejszym stanie rozwoju i niezawodności konstrukcji lotniczych w niewielkim stopniu - zauważył. Dodał, że poza tym oba samoloty są podobne, mają podobne osiągi. - Być może zaważyły terminy - Gulfstream zadeklarował dostawę obu maszyn 15 sierpnia 2017 r. Nie wiem, czy to zbieg okoliczności, czy specjalnie wybrano taką datę - powiedział Bondaryk. 15 sierpnia jest obchodzony jako święto Wojska Polskiego.

Dwie oferty

Przed tygodniem Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że w ogłoszonym na przełomie sierpnia i września przetargu na dwa małe samoloty do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wpłynęły dwie oferty - na 16-miejscowe samoloty Dassault 7X i Gulfstream G550. W informacji z otwarcia ofert Inspektorat podał, że francuska Dassault Aviation jako walutę umowy i płatności podała USD, a Gulfstream Aerospace Corporation, będąca własnością koncernu General Dynamics - w złotych, zgodnie z wymaganiami przetargu. Francuzi oferowali dostawy w kwietniu i sierpniu 2018, Amerykanie 15 sierpnia 2017. Według wiceministra obrony Bartosza Kownackiego cena obu G550 to ok. 450 mln zł.

Inny przetarg

W MON trwa także przetarg na dwa nowe i jeden używany samoloty średniej wielkości. Po katastrofie smoleńskiej w 2010 r. i rozformowaniu specpułku odpowiedzialnego za transport VIP-ów w gestii wojska pozostaje transport osób na najwyższych stanowiskach w państwie śmigłowcami. Należą one do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego, utworzonej w miejsce 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego. Transport na większe odległości odbywa się dwoma czarterowanymi od PLL Lot samolotami średniej wielkości Embraer 175. Umowa w tej sprawie wygaśnie w 2017 r. Tam, gdzie niemożliwe jest użycie transportu cywilnego - np. w rejonie działań wojennych - wojsko przewozi oficjalne delegacje swoimi samolotami transportowymi.

Premier Szydło o samolocie dla VIP-ów:

Premier Szydło o samolocie dla VIP-ówTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kentaro Iemoto CC BY SA Wikipedia

Raporty: