Tech

Doradcy Komisji Europejskiej apelują w sprawie cyberbezpieczeństwa

Tech

Straciliśmy miliardy przez hakerów. Ofiarami prawie 700 mln ludzi
TVN24 BiSStraciliśmy miliardy przez hakerów. Ofiarami prawie 700 mln ludzi

Naukowi doradcy Komisji Europejskiej ocenili w wydanych rekomendacjach, że Unii Europejskiej pilnie potrzebuje wspólnych przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Ich zdaniem należy między innymi poprawić koordynację pracy służb w walce z przestępczością komputerową we Wspólnocie.

Współpracująca z Komisją Europejską grupa ekspertów (Scientific Advice Mechanism, SAM) opublikowała w tym tygodniu raport dotyczący cyberbezpieczeństwa w UE.

Zdaniem autorów dokumentu we Wspólnocie wciąż brakuje spójności pomiędzy unijnymi przepisami ws. rynku cyfrowego a rozwojem technologii cyfrowych, usług internetowych i aplikacji. Krótko mówiąc, przepisy, także te dotyczące bezpieczeństwa w sieci, wdrażane są zbyt powoli, a gdy już wejdą w życie, to nierzadko okazują się już przestarzałe w odniesieniu do błyskawicznie rozwijających się technologii. To jednak zdaniem doradców KE można zmienić. Dlatego też opublikowali oni szereg rekomendacji dotyczących poprawy poziomu bezpieczeństwa cyfrowego w UE.

Jakie rekomendacje

Przede wszystkim naukowcy zaznaczają, że Unia potrzebuje wspólnych dla wszystkich państw przepisów dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Tylko w ten sposób UE będzie mogła zwiększyć bezpieczeństwo systemów i sieci komputerowych, zlikwidować groźne luki w oprogramowaniu i skuteczniej unikać ataków hakerskich.

Należy też lepiej chronić prywatność unijnych konsumentów i przedsiębiorców w sieci. Użytkownicy powinni podawać w sieci jak najmniej informacji dotyczących swoich danych osobowych - jedynie tyle, ile potrzebne jest do ich odpowiedniego uwierzytelnienia w przypadku transakcji online.

Internauci powinni mieć także możliwość decydowania o ujawnieniu swoich danych oraz kontrolę nad tym, w jaki sposób ich dane są wykorzystywane. Pomoże to uniknąć choćby takich sytuacji, że internauta zgadza się na przetwarzanie swoich danych osobowych, zawierając umowę z jedną firmą (np. bankiem), po czym jego dane przekazywane są dalej i wykorzystywane w innym celu (np. reklamowym).

Ważne jest też zwiększanie świadomości konsumentów co do zagrożeń, które czyhają na nich w sieci, i konsekwencji związanych z ewentualnym wykradzeniem ich danych przez przestępców komputerowych.

"Mieszkańcy UE muszą mieć pewność, że kiedy dokonują transakcji online, ich prywatność jest chroniona. Tylko w ten sposób będziemy mogli rozwijać rynek cyfrowy i zapewnić powstawanie nowych przedsiębiorstw działających na nim" - ocenia komisarz UE ds. nauki, badań i innowacji Carlos Moedas.

Wymiana informacji

Autorzy raportu podkreślili również, że w UE nadal brakuje wyspecjalizowanych pracowników w sektorze IT. Aby wzmocnić branżę cyfrową, Unia powinna promować kierunki inżynierskie i technologiczne oraz wspierać kształcenie nowych specjalistów. "Jako że cyberataki stają się coraz bardziej wyrafinowane, bezpieczeństwo cyfrowe jest jednym z głównych priorytetów dla wspólnego rynku cyfrowego. Europejska gospodarka cyfrowa przyniesie korzyści jedynie wtedy, gdy obywatele będą mieli pewność co do jej bezpieczeństwa" - mówi komisarz UE ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip. Unijni doradcy podkreślają również, że należy poprawić ogólnoeuropejską współpracę w zakresie walki z cyberprzestępcznością. Odpowiednie służby państw członkowskich powinny wymieniać się informacjami o przypadkach przestępczości komputerowej, a w razie konieczności przekazywać sobie dowody w danej sprawie.

Mechanizm doradztwa naukowego Komisji SAM powołany został w 2015 r. w celu poprawy jakości unijnej legislacji. "Opinia naukowa jest istotną częścią europejskiej strategii cyberbezpieczeństwa i zostanie wzięta pod uwagę podczas prac KE w 2017 r. nad poprawą bezpieczeństwa w ramach jednolitego rynku cyfrowego" - zapowiada komisarz Ansip.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości