Brytyjczycy boją się robotów. Maszyny spowodują zagładę ludzkości?

Tech

TVN24BiŚBuntu maszyn obawia się 40 proc. Brytyjczyków

Ludzie mają władzę nad robotami, ale kiedyś to one mogą przejąć kontrolę i spowodują zagładę. Buntu maszyn obawia się 40 proc. Brytyjczyków - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez telewizję Sky News. Roboty zaczynają odgrywać w naszym życiu coraz większą rolę. Materiał "Faktów z zagranicy".

Duża część mieszkańców Wysp jest przekonana, że rząd powinien chronić ich przed maszynami. Jednak wielu ludzi na świecie widzi w robotach nadzieję na lepsze i wygodniejsze życie. Nad taką wizją pracują naukowcy z włoskiego Instytutu Technologicznego w Genui. - Zależy nam na tym, aby roboty były w stanie wykonywać czynności, których do tej pory wymagało od nas życie w naturze - wyjaśniał dyrektor genueńskiego instytutu Roberto Cingolani.

Mają pomagać ludziom

Wśród takich maszyn jest m.in. Walkman - 120 kilogramowy robot, który w przyszłości ma zastąpić człowieka w ekstremalnych sytuacjach. Prace nad nim rozpoczęto po katastrofie w elektrowni atomowej w Fukushimie. 11 marca 2011 roku potężne trzęsienie ziemi doprowadziło do uszkodzenia i serii pożarów w elektrowni atomowej Fukushima I. Okolica w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od elektrowni uległa skażeniu radioaktywnemu. Setki tysięcy osób musiało zostać ewakuowanych. Są też roboty, które mają bardziej subtelne przeznaczenie. Wśród nich są np. wyposażone w tzw. superinteligencję, potrafiące rozpoznawać emocje ludzi i reagować na polecenia. Jednak sztuczna inteligencja wcale nie musi być przyjazna. W lipcu br. naukowcy zaapelowali o niewykorzystywanie robotów w celach militarnych. Pod listem otwartym podpisali się m.in. słynny astrofizyk Stephen Hawking, założyciel pierwszej prywatnej firmy wynoszącej ładunki na orbitę okołoziemską Elon Musk oraz Steve Wozniak, współtwórca Apple. Niektórzy naukowcy chcieliby, aby w przyszłości maszyny pod względem inteligencji dorównywać ludziom. - Ta sztuczna inteligencja może kiedyś być bardziej rozwinięta niż nasza. Chodzi o to, aby uzgodnić z nią wspólne cele. Jeżeli to się uda, to będziemy mieli do czynienia z czymś równie podniosłym, co powstanie homo sapiens - podkreśla prof. Nick Bostrom z uniwersytetu w Oksfordzie. Program "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o godz. 20.00 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: kło / Źródło: Fakty z zagranicy

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ