BlackBerry porzuca telefony. Teraz będą tańsze?

Tech

ShutterstockPierwszy telefon BlackBerry pojawił się na rynku w 1999 roku

To już oficjalne. Kanadyjska firma BlackBerry poinformowała, że kończy z produkcją smartfonów. Licencję na produkcję i dystrybucję urządzeń sprzedała firmie z Indonezji. W kolejce są już firmy z innych państw.

W najnowszym raporcie kwartalnym, opublikowanym dzisiaj przez Kanadyjczyków, możemy przeczytać, że firma raz na zawsze przestaje produkować urządzenia mobilne i przekazuje ten biznes swoim partnerom. Umowę licencyjną podpisano z firmą z Indonezji, ale kolejne mają zostać zawarte w Chinach i Indiach.

Podstawowym przedmiotem działalności BlackBerry pozostanie bardziej opłacalny i rosnący rynek oprogramowania.

Kultowy telefon

Ten komunikat nie jest wielkim zaskoczeniem, bowiem szef firmy John Chen już wielokrotnie zapowiadał ten krok. Na początku tego roku ostrzegł, że jeśli BlackBerry nie zacznie zarabiać na telefonach do września bieżącego roku to trzeba będzie zrezygnować z tej działalności. Słowa dotrzymał po tym, jak firma z Ontario zanotowała w segmencie hardware w ostatnim kwartale 8 mln dolarów strat.

Nie oznacza to jednak, że nie zobaczymy już urządzeń z logo BlackBerry, producent nie będzie się już po prostu zajmował wytwarzaniem własnych urządzeń.

Pojawienie się na rynku BlackBerry 850 w 1999 roku możemy uznać za początek ery smartfonów. Telefon miał własny system operacyjny, funkcjonalną klawiaturę QWERTY i można było z niego wysyłać e-maile. W dodatku był wodoszczelny. Nic dziwnego, że telefony BlackBerry stały się hitem wśród biznesmenów i polityków, w tym głów państw. Kanadyjskiego smartfona używał m.in. prezydent USA Barack Obama.

Zobacz, jak mądre są nasze smartfony:

Jak mądre są nasze smartfony?TVN24 BiS

Autor: tol//ms / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock