Apple znów przed Samsungiem. Co piąty kupiony smartfon to iPhone

Tech

shutterstock.comApple sprzedając 74,8 mln iPhonów wyprzedziło Samsunga

74,8 mln iPhone'ów sprzedał koncern Apple w czwartym kwartale 2014 roku. Dzięki takim wynikom sprzedaży iPhone pierwszy raz od trzech lat stał się globalnym liderem sprzedaży smartfonów.

Dzięki rekordowym wynikom sprzedaży iPhone'ów w ostatnim kwartale minionego roku Apple opanował aż 20,4 proc. globalnego rynku smartfonów - wynika z najnowszego badania firmy Gartner.

Świetne wyniki

Apple sprzedając 74,8 mln iPhonów wyprzedziło Samsunga, którego udział w rynku wyniósł 19,9 proc. Ostatni raz firma zarządzana przez Tima Cooka miała najwyższy udział w sprzedaży smartfonów w czwartym kwartale 2011 roku. W całym 2014 roku Apple sprzedał 1,2 mld iPhone'ów. Oznacza to, że koncern zwiększył sprzedaż aż o 28 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. CNN Money podaje, że do rekordowych wyników sprzedaży smartfonów Apple przyczyniło się przede wszystkim wejście na chiński rynek. To właśnie tam firma z Cupertino w Kalifornii odnotowała w ostatnim kwartale 2014 roku aż 70 proc. wzrost sprzedanych iPhone'ów.

Rywalizacja

Tak gigantyczne postępy w Państwie Środka były kiedyś uważane za niemożliwe do osiągnięcia. Apple nie miał takiej siły przebicia jak lokalne marki: Xiaomi, Lenovo i Huawei. Ich smartfony były też znacznie tańsze, a więc bardziej dostępne dla klientów z mniej zasobnym portfelem. Apple wprowadził iPhone’a 6 do innych krajów szybciej niż miało to miejsce w przypadku poprzednich modeli, co także przełożyło się na świetny wynik sprzedaży. iPhone 6 dostępny jest w 130 krajach. Znacznie poprawiona została także efektywność w dostawach części. Dzięki temu Apple w ostatnim kwartale wyprodukował 7 mln smartfonów więcej niż wcześniej zakładał.

Większy ekran

Ale swój sukces iPhone nie zawdzięcza wyłącznie Chinom czy sprawnym dostawcom. iPhone 6 okazał się niezwykle popularny wśród klientów, którzy domagali się większego ekranu. Telefon z 4,7-calowym wyświetlaczem znacznie lepiej konkuruje z dużymi smartfonami z Androidem. Klienci sięgali też po większego (5,5-calowego) i droższego o 100 dolarów iPhone’a 6 Plus. Sprzedaż tego modelu stanowiła ok. 1/4 wszystkich iPhone’ów sprzedanych w ostatnim kwartale.

Świat technologii: Fenomen Apple i kolejny rekord sprzedażyTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//bgr / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com