Tak jest

Tak jest

Rząd pod prąd

Echa dyplomatycznej reprymendy po szczycie NATO wciąż rozbrzmiewają, jednak głównie w ustach komentatorów i opozycji. Politycy PiS konsekwentnie bagatelizują słowa Baracka Obamy, które padły po spotkaniu przywódcy z Andrzejem Dudą. Gościem programu Tak Jest była Beata Kempa - szefowa kancelarii Premier Beaty Szydło, w programie komentowała nie tylko sprawy związane ze szczytem, ale też plany tworzenia nowych unijnych traktatów, które zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Obama zaniepokojony sytuacją wokół TK

Dziś rozpoczął się szczyt NATO w Warszawie. Do stolicy przyjechało 60 delegacji, 21 prezydentów i ponad 2 tysiące delegatów. Wszyscy zebrali się na Stadionie Narodowym i rozmawiali m.in o bezpieczeństwie zachodniego świata. Wcześniej Barack Obama spotkał się z Andrzejem Dudą. Na konferencji po spotkaniu prezydent Stanów Zjednoczonych wyraził zaniepokojenie w kwestii polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Dodał także, że jako przyjaciel i sojusznik namawia do wspierania instytucji demokratycznych. Między innymi o tych słowach rozmawiali w programie Tak Jest goście Andrzeja Morozowskiego - prof. Tadeusz Iwiński i Paweł Kowal.

Ustawa o TK - najnowsza, ale nieostateczna

Sejm uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie PiS już teraz zapowiadają, że nie jest to jeszcze ustawa docelowa. Nowe przepisy mają ustabilizować sytuację wokół TK. A w programie "Tak jest" założenia ustawy komentowała prof. Ewa Łętowska.

Nocny ekspres konstytucyjny

Dziś wieczorem odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Po debacie ma się jeszcze zebrać komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Jej członkowie debatowali wczoraj w godzinach wieczornych, przez siedem godzin, do trzeciej nad ranem. Mimo burzliwych obrad ustawa, której bazą jest projekt Prawa i Sprawiedliwości, została zarekomendowana do Sejmu. Jutro prawdopodobnie odbędzie się głosowanie. Na temat tempa prac rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Barbara Dolniak z Nowoczesnej i Arkadiusz Mularczyk z Prawa i Sprawiedliwości.

W siódmym dniu

Prezes Prawa i Sprawiedliwości popiera ograniczenie handlu w niedzielę. Podpisy pod odpowiednim projektem ustawy w tej sprawie zbiera Solidarność. Wcześniej podobne deklaracje złożyli m.in. premier Beata Szydło i prezydent Andrzej Duda. O tym czy deklaracja Jarosława Kaczyńskiego może oznaczać, że wkrótce zapisy ograniczające handel w niedziele znajdą się w Polskim prawie rozmawiali w programie Tak Jest Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan o Alfred Bujara z Solidarności.

Prezydent odmawia sędziom

Prezydent Andrzej Duda odmówił powołania 10 z 13 sędziów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa. KRS odbiera sytuację jako nieumocowaną w przepisach i niezrozumiałą, a przede wszystkim niezgodną z Konstytucją. Sprawa ma być poruszona na najbliższym posiedzeniu Rady, a nie wyklucza się, że zajmie się nią nawet Trybunał Sprawiedliwości w Strasburgu. Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta zapewniał, że jest to prerogatywa osobista prezydenta. Inne zdanie mają sędziowie i opozycja. O tej sytuacji rozmawiali goście Małgorzaty Łaszcz - Jan Maria Jackowski z Prawa i Sprawiedliwości i Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej.

Polska wobec Brexitu

Po Brexicie w całej Europie pojawiają się różne koncepcje funkcjonowania Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, należy zrobić wszystko, by zachęcić Brytyjczyków do powrotu do Wspólnoty. Prezes PiS uważa, że niezbędny jest nowy traktat, który wprowadziłby zmiany w funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Opozycja zdecydowanie nie zgadza się z takim rozumowaniem i przestrzega, że działania Kaczyńskiego mogą doprowadzić do wyprowadzenia Polski ze Wspólnoty. O koncepcjach i pomysłach na Polskę w Unii bez Wielkiej Brytanii rozmawiali goście Tak jest - Jarosław Sellin i Jacek Protasiewicz

Czy Polxit jest możliwy?

Brytyjczycy podejmują najważniejszą od lat decyzję. Już jutro dowiemy się czy Brexit stanie się faktem czy może Unia Europejska będzie mogła odetchnąć z ulgą. Nawet jeśli Brytyjczycy pozostaną we wspólnocie widmo wyjścia dowolnego kraju z Unii nie zniknie, w ślad Wielkiej Brytanii mogą pójść inne kraje. O tym czy może być to też Polska rozmawiali goście programu Tak Jest Michał Kamiński i Przemysław Wipler.

In or out UE? Jutro decyzja Brytyjczyków.

Już jutro Brytyjczycy odpowiedzą na pytanie: czy chcą by ich kraj pozostał w Unii Europejskiej - czy wolą ją opuścić. Ewentualny Brexit może przynieść różne konsekwencje, także dla Polski. O prawdopodobnych skutkach opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur unijnych rozmawiali goście programu Tak Jest były eurodeputowany Marek Siwiec oraz Konrad Berkowicz z partii KORWiN.

Socjalna Rewolucja PiS

Po programie 500+ Prawo i Sprawiedliwość zapowiada kolejne kroki aby poprawić politykę socjalną. Teraz oprócz kolejnego rządowego projektu czyli Mieszkania Plus partia rządząca podniesie także płacę minimalną. Rząd po burzliwej dyskusji przyjął we wtorek propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku. Będzie ono plasowało się na poziomie 2 tysięcy złotych. O polityce socjalnej PiSu rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest.