Tak jest

Tak jest

Ksenofobia po polsku

Nie będzie żadnej nadzwyczajnej reakcji, bo te sytuacje to jedynie margines - mówi minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak po ksenofobicznych atakach w Warszawie. Kilka dni temu pobity został profesor Uniwersytetu Warszawskiego - tylko dlatego że ze swoim kolegą rozmawiał po niemiecku. Później w metrze zaatakowane zostały dwie Azjatki. Stowarzyszenia antyrasistowskie alarmują, że do podobnych zdarzeń dochodzi kilkanaście razy dziennie, stąd apele o działanie ślą posłowie i Kongres Polonii Niemieckiej oraz przypominają, że gdy chodziło o Polaków zagranicą - reakcja była natychmiastowa. O coraz częstszych przypadkach ataków o charakterze ksenofobicznym rozmawiali goście programu Tak jest: Miriam Shaded i Ryszard Kalisz.

Wiceminister Jaki kontra sąd

Wiceminister Patryk Jaki zażądał wyłączenia sędzi ze sprawy, a następnie złożył do KRS wniosek o postępowanie dyscyplinarne wobec niej. Twierdził , że sędzia nie ma prawa wzywać go do sądu bo ma immunitet poselski. Zarzucił jej stronniczość. Działo się to w Sądzie Okręgowym w Warszawie, na cywilnej rozprawie którą wytoczył Jakiemu poseł PO Robert Kropiwnicki. Chodziło o słowa Jakiego, który z sejmowej mównicy zarzucił politykowi Platformy, że według sąsiadów "prowadzi agencję towarzyską". Nagranie za zgodą sądu udostępnił poseł Robert Kropiwnicki.

Znak pokoju - akcja środowisk katolickich i LGBT

"Przekażmy sobie znak pokoju" to nowa akcja działaczy katolickich i osób wierzących ze środowisk LGBT. Jej założeniem ma być między innymi okazanie szacunku, otwarcia i życzliwości osobom homoseksualnym, biseksualnym i transpłciowym. O tym, czy akcja idzie w parze z założeniami Kościoła katolickiego dyskutowali goście programu Tak jest - ksiądz Kazimierz Sowa oraz Tomasz Wiścicki.

Głos sędziów

W sobotę w Warszawie odbył się Kongres Sędziów Polskich, poświęcony obecnej sytuacji sądownictwa. "Tarcia pomiędzy władzą ustawodawczą i wykonawczą a sądowniczą są w każdym kraju. Jednak teraz dzieją się rzeczy niepokojące, konstytucja zaczyna być zbiorem pustych haseł" mówiła prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis" Irena Kamińska.

Premier liczy na "Polback"

Po atakach w Harlow, premier Szydło poleciła swoim ministrom opracować metody na zachęcenie Polaków do powrotu z Wielkiej Brytanii - informuje "Rzeczpospolita". W powodzenie tych działań nie wierzy Maciej Konieczny z Partii Razem. Jego zdaniem, kluczowe znaczenie mają tutaj niskie płace - "w Polsce pracownicy często pracują na granicy przeżycia" mówił Konieczny. "Nie ma takich warunków, żeby Polacy wrócili z Wysp" zgadzał się z nim poseł niezrzeszony Jacek Protasiewicz.

Prof. Zoll o niszczeniu autorytetu władzy sądowniczej

Po nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich profesor Andrzej Zoll ponawia uwagi dotyczące, jak mówił, działań zmierzających w kierunku obniżenia prestiżu sędziów. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego w programie Tak jest przekonywał, że obserwuje niszczenie autorytetu władzy sądowniczej w Polsce.

Burza nad Warszawą

Podczas nadzwyczajnej sesji warszawskiej Rady Miasta, poświęconej reprywatyzacji, przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz domagali się jej dymisji. "Utraciła mandata do rządzenia" uważa warszawski radny Piotr Guział. Prezydent stolicy bronił szef klubu warszawskich radnych PO Jarosław Szostakowski - "prezydent jest najbardziej dziś zainteresowana wyjaśnieniem nieprawidłowości".

Oskarżenia w rocznicę Sierpnia

36. rocznica Porozumień Sierpniowych znów przebiegła w atmosferze podziałów. W uroczystościach nie wziął udziału bohater tamtych dni Lech Wałęsa, a minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak w programie "Jeden na Jeden" mówił, że Porozumienia podpisywali w imieniu "Solidarności" tajni współpracownicy SB. O współczesnym konflikcie i pamięci historycznej rozmawiali prof. Antoni Dudek i opozycjonista z czasów PRL Bogdan Lis.

Przepychanki podczas pogrzebu Żołnierzy Niezłomnych

Radomir Szumełda z pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji złożył doniesienie do prokuratury w sprawie niedzielnych zajść podczas uroczystości pogrzebowych "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku. Przed Bazyliką Mariacką doszło do przepychanek pomiędzy narodowcami i działaczami Komitetu Obrony Demokracji. Ci ostatni, twierdzą że zostali zaatakowani przez . Prezydent Gdańska także podjął kroki w tej sprawie i wysłał list do wojewody pomorskiego oraz pomorskiego komendanta wojewódzkiego policji z prośbą o wyjaśnienia. O niedzielnym incydencie rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest - Marek Jakubiak z Kukiz’15 i Radomir Szumełda z KOD.

Awantura w teatrze

Aktorzy "Teatru Polskiego" we Wrocławiu protestują przeciw wybraniu Cezarego Morawskiego na nowego dyrektora placówki. Ma on zastąpić na tym stanowisku posła Nowoczesnej Krzysztofa Mieszkowskiego. Zdaniem aktorów, konkurs na dyrektora był upolityczniony. "Zespół nie broni Mieszkowskiego, chce tylko "okrągłego stołu" ze stroną urzędniczą" mówił dramaturg Paweł Demirski. Według Jarosława Perduty, rzecznika Urzędu Marszałkowskiego, któremu podlega "Teatr Polski", o wyborze Morawskiego nie decydowały względy polityczne. "Gdyby minister z marszałkiem mieli wcześniej porozumienie, to mogliby dowolnego dyrektora zatrudnić. Takiego kandydata nie było, dlatego ogłoszono konkurs" podkreślał Perduta.

Wojna o muzeum wojny

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku miało pokazać obraz i konsekwencje konfliktu zarówno w kontekście politycznym, jak i losów pojedynczych ludzi - zarówno Polaków jak i innych narodów. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce jednak zmienić koncepcje jaką założono podczas tworzenia placówki, na co nie zgadza się między innymi dyrektor muzeum prof. Paweł Machcewicz. Swoją decyzje ministerstwo oparło na trzech recenzjach historyków - prof. Jana Żaryna i dr hab. Piotra Niwińskiego oraz Piotra Semki. O kontrowersjach wokół zmian w muzeum rozmawiali w programie Tak Jest autor jednej z recenzji Piotr Semka i prof. Tomasz Nałęcz.

IPN i MEN tworzą historię

Ministerstwo Edukacji Narodowej i Instytut Pamięci Narodowej zadeklarowały bliską współpracę w nauczaniu historii. Obawy o to, jaka to będzie historia, budzą publiczne wypowiedzi szefów obu instytucji, podważające polskie sprawstwo zbrodni w Jedwabnem. "Buduje się fałszywą tożsamość narodu, że jesteśmy wyłącznie piękni i znakomici" oceniał były minister kultury, Andrzej Celiński. W odpowiedzi, były poseł PiS i historyk Zbigniew Girzyński pytał "czy chciałby pan kwestionować, że mord został dokonany pod niemieckim nadzorem?"

Kataklizm okiem geologa

Trzęsienie ziemi o sile 6 stopni w skali Richtera nawiedziło środkowe Włochy. Pod gruzami domów zginęło co najmniej 70 osób, a dotknięte kataklizmem miasta zostały obrócone w ruinę. O przyczynach występowania trzęsień ziemi i o tym, czy można je przewidzieć, mówił geolog Andrzej Rudnicki.

Rozliczanie historii

Beata Kempa domaga się dymisji prezydent Warszawy. To ciąg dalszy politycznej burzy po reprywatyzacji działki wartej 160 milionów złotych. Teren, znajdujący się w centrum stolicy, w niejasnych okolicznościach odzyskał Duńczyk - spadkobierca przedwojennego właściciela, mimo że Polska przed laty zapłaciła Danii odszkodowanie za przejęte po wojnie nieruchomości. W sprawę zamieszany jest były urzędnik Ratusza, dlatego politycy PiS odpowiedzialnością obarczają prezydent Warszawy. Rzecznik rządu - Rafał Bochenek - zapewnia, że sprawą zajmuje się już prokuratura. Hanna Gronkiewicz-Waltz jest obecnie na urlopie, ale jej partyjni koledzy i współpracownicy przekonują, że zaniedbania sięgają jeszcze lat siedemdziesiątych. O reprywatyzacji w Warszawie rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w programie Tak Jest - wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak i Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Polskie życie na kredyt?

Ministerstwo finansów zaprezentowało wstępny projekt budżetu na 2017 rok. Przewiduje on deficyt w wysokości około 60 milionów złotych. Według ministerstwa finansów "w warunkach porównywalnych nominalny poziom deficytu budżetu państwa nie odbiega od zaplanowanego w latach ubiegłych". Innego zdania są goście programu "Tak jest", według których przewidywany poziom zadłużenia kłóci się z tym, co mówił PiS w kampanii wyborczej.

Edukacja zamiast in vitro

Ministerstwo Zdrowia w miejsce finansowania metody in vitro zamierza wprowadzić Narodowy Program Prokreacyjny. Ma on polegać na promowaniu zdrowego stylu życia, edukowaniu przyszłych rodziców i diagnozie przyczyn bezpłodności. "Ze względu na obsesję, prawica próbuje zablokować in vitro, to unieszczęśliwianie tysięcy ludzi" mówił Adrian Zandberg z Partii Razem. Ministerialnego programu bronił Piotr Strzembosz z Prawicy RP. "Jeśli para ma problemy z poczęciem dziecka, to bez zdiagnozowania przyczyn, nie wiadomo, czy in vitro to ostateczność" podkreślał Strzembosz.

Prokuratorzy nie są od kontrolowania wyroków i prezesa TK

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o niedopuszczanie do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm. Decyzją śledczych oburzona jest opozycja, która nazywa to absurdem i odwetem rządzących. Zdaniem prawniczki, prof. Moniki Płatek, takie postępowanie wobec prezesa TK nie jest dopuszczalne.

Szokujący raport o przemocy seksualnej

Według raportu "Przełamać tabu" fundacji Ster tylko 8,7 procent kobiet w Polsce nie doświadczyło przemocy seksualnej. Jak się okazuje - większość kobiet nie zgłasza także, że była ofiarą takiej przemocy. O tym, czy polskie prawno karne powinno zostać zmodyfikowane i lepiej chronić godność kobiet dyskutowali goście programu "Tak jest".

Dieta w prawie

Włoska parlamentarzystka Elvira Savino chce by we Włoszech wprowadzono prawo wprowadzające kary dla rodziców, którzy narzucają swoim dzieciom dietę wegańską. Według należącej do konserwatywnej partii Forza Italia Savino takie przepisy mają przeciwdziałać żywieniu dzieci wedle diety, która pozbawiona jest elementów ważnych dla zdrowia i zrównoważonego rozwoju. O diecie bezmięsnej i wegańskiej oraz o pomyśle włoskich konserwatystów w programie Tak Jest rozmawiały weganka Katarzyna Konopa i dietetyk kliniczny Hanna Stolińska-Fiedorowicz.

Policjant zabił kierowcę

W Szczecinie policjant zastrzelił kierowcę, który chciał uniknąć kontroli. Ofiara miała wcześniej potrącić jednego z funkcjonariuszy. "Policjant miał pełne prawo użyć broni" mówił były rzecznik Komendy Głównej, Mariusz Sokołowski. Innego zdania był prawnik i działacz społeczny Krystian Legierski - "nie możemy się zgodzić na to, że policja będzie strzelać do uciekających".