Tak jest

Tak jest

Pytania po głosowaniu nad budżetem

Platforma Obywatelska domaga się dymisji Marka Kuchcińskiego ze stanowiska Marszałka Sejmu. Zdaniem polityków PO i Nowoczesnej, podczas piątkowych obrad Sejmu doszło do "sfałszowania wyników głosowań". W programie Tak jest Ryszard Kalisz i Kornel Morawiecki rozmawiali o ewentualnej konieczności powtórzenia ostatnich głosowań w Sejmie.

PiS-u pomysł na opozycję

Jarosław Kaczyński zaproponował powstanie instytucji szefa opozycji z dodatkowymi uprawnieniami i przywilejami. Za przykład kraju gdzie stosowane jest takie rozwiązanie podał Wielką Brytanię. Na wspólnej konferencji z politykami Prawa i Sprawiedliwości prezes powiedział, że chce wyciągnąć rękę do opozycji. Wyraził także nadzieję, że ta ręka w świątecznym czasie nie zostanie odrzucona. O tym pomyśle rozmawiali w programie Tak jest profesor Kazimierz Kik oraz profesor Ireneusz Krzemiński.

Kompromis czy eskalacja?

- Opozycja w jakimś sensie wygrała ten kryzys, ale teraz marnuje swoje zwycięstwo - uważa Ludwik Dorn. W jego opinii opozycja powinna formalnie dążyć do odwołania marszałka Kuchcińskiego, przedstawiając jednocześnie swojego kandydata na to stanowisko. Były szef MSWiA uważa, że Jarosław Kaczyński gra na "przeczekanie", patrząc z radością jak PO i Nowoczesna rozmieniają swój sukces na drobne. O obecnym kryzysie parlamentarnym Ludwik Dorn rozmawiał z Andrzejem Morozowskim w programie Tak jest.

Nowe stare zasady dla mediów

Marszałek Karczewski obiecał - do ustalenia nowych zasad obecności mediów w Sejmie, dziennikarze będą mogli poruszać się po parlamencie według dotychczasowych reguł. Już dzisiaj okazało się, że otwarta do tej pory galeria, jest dla mediów zamknięta, co marszałek tłumaczy wykonaniem rozporządzenia... Bronisława Komorowskiego - jeszcze gdy ten był marszałkiem sejmu. O tym, jak rozwiązać spór, rozmawiali w programie Tak jest publicyści: Eliza Olczyk i Witold Bereś.

Jak rozwiązać kryzys?

Wykluczenie posła Szczerby, zablokowanie mównicy przez opozycję, posiedzenie w sali kolumnowej i masowe protesty pod sejmem. Wydarzenia w nocy z piątku na sobotę toczyły się błyskawicznie. Ich konsekwencjami był zakaz wstępu mediów do sejmu, w którym protestują posłowie opozycji, wątpliwe z punktu widzenia prawa przyjęcie ustawy budżetowej i demonstracje obywateli pod parlamentem, Trybunałem Konstytucyjnym i Pałacem Prezydenckim. W rolę mediatora próbuje odgrywać prezydent Duda, który zorganizował serię spotkań z liderami partii i marszałkiem Kuchcińskim, który - zdaniem opozycji - jest odpowiedzialny za kryzys. O sposobach na wyjście z impasu rozmawiali Joanna Scheuring Wielgus z Nowoczesnej i Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15.

Razem bez KOD-u

13. grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, ulice polskich miast wypełniły marsze i demonstracje. Największe - organizowane przez KOD i partię rządzącą - przeszły przez Warszawę. Na manifestacji Komitetu Obrony Demokracji, mimo niesprzyjającej pogody i terminu, zebrało się kilka tysięcy osób, znacznie więcej niż na spotkaniu Prawa i Sprawiedliwości. Ramię w ramię z KOD-em szły partie opozycyjne. Kolejny raz do protestu nie przyłączyła się partia Razem. M.in. o tym, czy jest możliwa jakakolwiek forma współpracy między tymi dwoma środowiskami, rozmawiali w programie Tak jest Radomir Szumełda (KOD) i Maciej Konieczny (Razem).

Rozliczenia generalskie

Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak stracą stopnie generalskie - zapowiada minister obrony narodowej. Antoni Macierewicz uważa, że "zbrodniarzom wojennym" się nie należą i zapowiada kroki prawne w tej sprawie. Opozycja przypomina, że politycy PiS już mieli okazję, żeby to zrobić w trakcie swoich poprzednich rządów. Platforma mówi wprost, że wtedy zabrakło im odwagi, a teraz są to działanie czysto polityczne. O sprawie rozmawiali goście programu Tak jest: prof. Tadeusz Iwiński

Dzielący 13 XII

Dwie wielkie manifestacje i dwa różne poglądy na to, jak odnosić się do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie, na zorganizowanych przez PiS obchodach upamiętniających ofiary stanu wojennego, zebrali się zwolennicy tej partii. Wcześniej uczestnicy marszu KOD dotarli przed siedzibę PiS na ul. Nowogrodzkiej. Po drodze spotkali się z kontrmanifestacją. Obie grupy starały się nawzajem przekrzyczeć, ale nie doszło do incydentów. Polityczny podział towarzyszący obchodom rocznicy wprowadzenia stanu wojennego komentowali historycy i goście programu Tak jest: dr Zbigniew Girżyński i prof. Tomasz Nałęcz.

Artyści manifestują poglądy

Gala Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu okazała się ogromnym sukcesem organizatorów. Znakomite recenzje zebrał Maciej Stuhr. Aktor był głównym prowadzącym imprezę, podczas której popisał się świetną angielszczyzną, znajomością innych języków i znanym wszystkim talentem komediowym. W trakcie gali on a także inni aktorzy, uczestnicy czy nagrodzeni pozwolili sobie na manifestację swoich poglądów politycznych. Wśród nich był Daniel Olbrychski, który opowiedział o tym Andrzejowi Morozowskiemu w programie Tak jest.

Czy planowana reforma oświaty może zmienić polską szkołę?

Reforma oświaty zbliża się wielkimi krokami. Od roku szkolnego 2017/2018 w miejsce obecnie istniejących typów szkół mają się pojawić: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Minister Zalewska twierdzi, że zmiany w szkolnictwie nie zostaną przesunięte. "Ta reforma jest dzieckiem z nieprawego łoża" uważa publicysta Jan Wróbel, gość programu Tak Jest. Z kolei Roman Kurkiewicz dodaje, że wprowadzanie zmian w tak ważnym systemie jak edukacja, należy przeprowadzać w sposób przemyślany.

Piotrowicz pod ostrzałem

Opozycja domaga się złożenia mandatu od posła PiS Stanisława Piotrowicza - były komunistyczny prokurator miał kłamać w sprawie swojej roli w procesie działacza "Solidarności" Antoniego Pikula. "Piotrowicz nie był żadnym Wallenrodem" mówił poseł PO Andrzej Halicki. Byłego prokuratora bronił politolog prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem "atak na Piotrowicza to przykład socjotechniki ze strony opozycji", a w całej sprawie chodzi o sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Rząd wypowie konwencję antyprzemocową?

Gabinet Beaty Szydło pracuje nad wypowiedzeniem Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - donoszą OKO.press i „Gazeta Wyborcza”, powołując się na źródła w rządzie. Prawo i Sprawiedliwość od początku było przeciwne ratyfikacji tego dokumentu, któremu zarzucają wprowadzanie elementów ideologii gender do polskiego systemu prawnego. Opozycja jest oburzona. Posłanki Nowoczesnej zaapelowały, by rząd wycofał się z pomysłu wypowiedzenia tej umowy i stanął po stronie ofiar przemocy domowej. O sprawie rozmawiały w programie Tak jest Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i Lidia Sankowska (Prawica RP).

Prokuratorski cień na teraźniejszości

Prawo i Sprawiedliwość nie ma problemu z przeszłością posła Piotrowicza. Mariusz Błaszczak mówi wprost - "Antoni Pikul nie jest Panem Bogiem", sugerując, że były opozycjonista, pod którego aktem oskarżenia podpisał się były prokurator Piotrowicz, nie ma prawa osądzać jego działań. Do parafowania tego aktu początkowo Piotrowicz się nie przyznawał. Teraz zmienia zdanie. Opozycja zarzuca mu kłamstwo i domaga się jego dymisji. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Kamila Gasiuk-Pihowicz i Janusz Sanocki

Odpowiedzialność za lot rządu

Nowoczesna składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie powrotu polskiej delegacji rządowej z wizyty w Londynie. Wg posłów partii szefowa KPRM Beata Kempa mogła dopuścić się niedopełniania obowiązków służbowych przy organizacji lotu premier i ministrów. Politycy obozu rządzącego bagatelizują sprawę. Twierdzą, że nie doszło do złamania procedur, lecz do zwykłego "zamieszania". O tym, kto powinien ponieść odpowiedzialność za ten incydent, rozmawiali w programie Tak jest Krzysztof Łapiński i Adam Szłapka.

"PiS to zbrojne ramię Kościoła"

Organizatorzy antyrządowego marszu 13 grudnia wystosowali list otwarty, w którym piszą, że "nadeszła chwila, by wypowiedzieć posłuszeństwo tej władzy". Jednym z jego sygnatariuszy jest aktor i prezes stowarzyszenia "Polska Laicka" Krzysztof Pieczyński. "Dopóki Kościół rządzi w Polsce, demokracja jest fikcją. Jarosław Kaczyński jest przedstawicielem Kościoła" mówił Pieczyński.

Co wolno wojewodzie...

Sejm przyjął propozycje zmian w przepisach o zgromadzeniach publicznych. Pierwszeństwo przed wszystkimi innymi demonstracjami będą miały te organizowane przez władze publiczne, kościoły i związki wyznaniowe oraz tak zwane zgromadzenia cykliczne. Nikt nie będzie miał prawa demonstrować w pobliżu takich zgromadzeń. Decyzja o wydaniu zgody na organizację zgromadzenia będzie przysługiwała wojewodom. O nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych rozmawiali w programie Tak Jest była szefowa Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Elżbieta Jakubiak i Michał Kamiński z ugrupowania Unia Europejskich Demokratów.

Kontrolowana wolność zgromadzeń

Burzliwa debata w sejmie o wolności zgromadzeń. "To zamach na demokrację" - grzmi opozycja, bo w najnowszym projekcie PiS są zapisy, które budzą ogromne kontrowersje. Pierwszeństwo w maszerowaniu i demonstrowaniu miałyby władze państwowe i związki wyznaniowe. Rządzący wprowadzą też pojęcie "zgromadzenia cyklicznego", które również mogłoby liczyć na szczególne względy. Przepisom przygląda się m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. O swoich wątpliwościach dr Adam Bodnar rozmawiał w programie Tak jest z Andrzejem Morozowskim.

Spór o kwotę wolną od podatku

Od stycznia zmienią się zasady obliczania kwoty wolnej od podatku. Dotyczącą jej ustawę - przyjętą wczoraj przez Sejm - podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe zasady zakładają, że kwota wolna od podatku wzrośnie do 6600 zł, ale wysokość ta dotyczyć będzie najuboższych. Kwota wolna będzie stopniowo zmniejszać się w przypadku dochodów od 6600 do 11 tysięcy złotych. W kolejnym przedziale - do nieco ponad 85 tysięcy złotych - kwota wyniesie tyle, ile wynosi obecna, czyli 3091 zł. Z kolei dochody podatnika powyżej 85 tysięcy rocznie oznaczać będą sukcesywne zmniejszanie kwoty wolnej. W ogóle nie będą jej mieć najbogatsi - zarabiający ponad 127 tysięcy złotych. Z kolei nieobjęcie podatkiem dochodowym poselskich diet powoduje faktyczne przyznanie politykom ponad 30 tysięcy złotych kwoty wolnej od podatku rocznie. Na ten temat w programie Tak Jest Andrzej Morozowski rozmawiał z Tadeuszem Cymańskim.

Celebryta wyszedł na wolność

Skazany na 7 lat więzienia Dariusz K. wyszedł z aresztu za kaucją - celebryta i były mąż znanej piosenkarki został nieprawomocnie skazany za śmiertelne potrącenie przechodzącej na pasach kobiety. Mężczyzna był wówczas pod wpływem kokainy. "Ze społecznego punktu widzenia, to bulwersuje" mówił insp. Mariusz Sokołowski, były rzecznik Komendy Głównej Policji. "Może szokować, że ukarany tak wysokim wyrokiem w I instancji wychodzi na wolność, ale w myśl prawa on jest wciąż niewinny" tłumaczył adwokat, mec. Piotr Kruszyński.

Adwokaci apelują do władz o szacunek wobec prawa

Adwokatura zbiera głos w sprawie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W dokumencie przyjętym na zakończenie 12. krajowego Zjazdu Adwokatury podkreślono, że "Konstytucja RP nie daje żadnemu organowi władzy ustawodawczej lub wykonawczej prawa do ingerowania w proces wydawania oraz publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, ani do oceny prawidłowości wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego". To kolejny gest wsparcia dla niezależności tej instytucji po tym jak oklaskami, na stojąco, w trakcie otwarcia zjazdu przywitano prezesa Rzeplińskiego. O uchwale i gestach solidarności z prezesem TK w programie "Tak jest" mówił adwokat Ryszard Kalisz.