Rynki boją się Kima. Frank i złoto drożeją

ShutterstockZłoto jest najdroższe od kilku miesięcy

Aktywa uważane powszechnie za bezpieczne takie jak japoński jen, szwajcarski frank i złoto drożeją w poniedziałek, po tym jak Korea Północna poinformowała w niedzielę o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej.

W poniedziałek rano jen drożeje w stosunku do dolara o około 0,8 procent. Jeden dolar kosztuje teraz 109,40 jenów. Wobec amerykańskiej waluty - o około 0,55 proc. - umacnia się również frank szwajcarski. Za jednego dolara trzepa zapłacić 0,959 franka.

Do szwajcarskiej waluty traci także złoty. Jeden frank kosztuje ok. 3,73 zł. Jeszcze w piątek kosztował nieco ponad 3,70 zł. Złoto kosztuje 1338 dolarów za uncję (+1 proc.), czyli najdrożej od 11 miesięcy. Ropa naftowa na NYMEX w USA zwyżkuje o 0,3 proc. do 47,43 dolarów za baryłkę. Miedź na LME w Londynie drożeje teraz o 0,9 proc. do 6.898,00 dolarów za tonę.

Jednocześnie spadki zaliczają główne azjatyckie giełdy. Indeks Nikkei w Japonii stracił 0,93 proc., KOSPI w Korei Południowej 1,19 proc., a Hang Seng w Hongkongu traci 0,95 proc.

Na giełdach w zachodniej Europie w poniedziałek 63 spółki z indeksu Stoxx 600 zyskują, a 525 notuje spadki. Na plusie m.in. Victrex (+3,9 proc.), Polymetal International (+3,8 proc.), Randgold Resources (+2,7) proc., Fresnillo (+2,2 proc.) i Saab (+2,1 proc.).

Udana próba

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej.

Była to szósta i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejsza dotąd próba jądrowa Pjongjangu.

Para CHF/PLNstooq.pl

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości