Niespodzianka na polskiej giełdzie. Najlepszy miesiąc od blisko dwóch lat

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Rzecznik rządu Piotr Mueller o lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce
Rzecznik rządu Piotr Mueller o lokalizacji elektrowni jądrowej w PolsceTVN24
wideo 2/11
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce

WIG20 zakończył październik mocnym wzrostem. - Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie była nieoczekiwanie bardzo pozytywna - powiedział Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities. Liderami wzrostów były banki i spółki energetyczne. Dla głównego indeksu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie był to najlepszy miesiąc od listopada 2020 roku - zwrócił uwagę Adam Stańczak z Domu Maklerskiego BOŚ.

WIG20 to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych. Indeks zawiera notowania 20 największych spółek z warszawskiego parkietu. 

WIG20 zakończył poniedziałkową sesję wzrostem o 1,83 proc. do 1536,28 pkt., a WIG zwyżkował o 1,79 proc. do 50 432,55 pkt. W górę poszły również indeksy reprezentujące małe i średnie spółki: sWIG80 o 1,6 proc. do 16 561,95 pkt., a mWIG40 o 2,05 proc. do 3824,04 pkt.

WIG20 w ostatnich trzech miesiącachstooq.pl

WIG20 mocno zyskał w październiku

- Poniedziałkowa sesja na warszawskiej giełdzie była nieoczekiwanie bardzo pozytywna, a wzrosty głównych indeksów wyniosły od 1,6 procent do ponad 2 procent. Co ciekawe, odbyło się to przy mieszanych nastrojach w Europie i spadających na początku poniedziałkowych notowań indeksach amerykańskich - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities Sobiesław Kozłowski.

Jak zauważył, liderami wzrostów były banki i sektor energetyczny, co jest związane z finalizującymi się decyzjami w zakresie rozpoczęcia budowy w Polsce elektrowni jądrowych.

- Rynek spekuluje, kto będzie beneficjentem wybranych ofert zarówno po stronie spółek energetycznych, jak i spółek budowlanych, co na przykład może tłumaczyć dzisiejsze mocne wzrosty akcji Polimex-Mostostal - ocenił analityk.

Zdaniem Kozłowskiego, w krótkim terminie na nastroje rynkowe może wpłynąć środowa decyzja amerykańskiego Fedu (odpowiednik Narodowego Banku Polskiego) w sprawie stóp procentowych. - Konsensus rynkowy to podwyżka o 75 punktów bazowych, a rynek liczy, że pojawi się sugestia o zmniejszeniu grudniowej podwyżki stóp, która miałaby wynieść 50 punktów bazowych. To mogłoby podtrzymać pozytywne nastoje na rynkach - powiedział analityk Noble Securities.

W nieco dłuższym horyzoncie Kozłowski na GPW oczekuje kontynuacji wzrostów. - Nasz scenariusz bazowy zakłada kontynuację wzrostów WIG20 do strefy 1650-1750 punktów do końca listopada bieżącego roku i być może w grudniu. Następnie oczekujemy schłodzenia nastrojów - powiedział.

W ujęciu miesięcznym WIG20 zyskał blisko 11,5 proc. Adam Stańczak z Domu Maklerskiego BOŚ zwrócił uwagę, że to "najlepszy miesiąc indeksu od listopada 2020 roku".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości