10 krajów z największymi zasobami ropy. Powrót Iranu na rynek może zmienić układ sił

shutterstock.comŚwiatowe mocarstwa i Iran zawarły porozumienie nuklearne, co może wyraźnie przełożyć się na funkcjonowanie rynku ropy naftowej

Światowe mocarstwa i Iran zawarły porozumienie nuklearne, co może wyraźnie przełożyć się na funkcjonowanie rynku ropy naftowej. Kto zyska, a kto straci? Poniżej przedstawiamy państwa z największą ilością tego surowca.

Jednym z najgłośniejszych skutków ubocznych historycznego porozumienia jest wpłynięcie irańskiej ropy na światowe rynki. Co ciekawe, mimo że Teheran dysponuje sporymi złożami surowca, nie klasyfikuje to kraju w pierwszej trójce pod względem udokumentowanych zasobów ropy naftowej.

Business Insider korzystając z danych dostarczonych przez Michaela Cohena, analityka Barclays, przygotował listę 10 krajów mających największe zasoby ropy naftowej. Są to:

10. Nigeria

Udokumentowane zasoby ropy: 37,14 mld baryłek (bbl)

Ropa jest dominującym źródłem dochodów Nigerii od 1970 roku. Kraj jednak zmagał się z problemami po zeszłorocznym załamaniu cen na światowych rynkach. Sytuacji tej z całą pewnością nie poprawi dodatkowa konkurencja po przywróceniu na rynek irańskiego surowca.

9. Libia

Udokumentowane zasoby ropy: 48,47 mld bbl

Gospodarka Libii jest niemal w całości zależna od energii. W 2014 roku gwałtownie spadła sprzedaż ropy naftowej i gazu, po tym gdy w kraju doszło do ogromnych protestów i zakłóceń w pracy portów naftowych.

8. Rosja

Udokumentowane zasoby ropy: 80 mld bbl

Pomimo, że Rosja może geopolitycznie skorzystać na porozumieniu z Iranem, powrót ropy z tego kraju na rynki jest złą informacją dla Kremla - i tak już niskie ceny surowca duszą gospodarkę.

- Iran będzie bezpośrednio konkurował z Rosją – mówi Ed Morse z Citiroup.

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie

Udokumentowane zasoby ropy: 97,8 bbl

ZEA jest kolejnym państwem zależnym od energii, które modernizuje się po odkryciu złóż ropy naftowej ponad 30 lat temu. Po wyraźnym spadku cen surowca w 2014 roku, kraj produkuje rekordowe ilości ropy i jest jednocześnie jednym z największych producentów w OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową).

6. Kuwejt

Udokumentowane zasoby ropy: 104 mld bbl

Rachunek naftowy stanowi ponad połowę produktu krajowego brutto Kuwejtu, który dodatkowo planuje zwiększyć produkcję ropy do 4 mln baryłek dziennie do 2020 roku. Po sankcjach nałożonych na Iran w 2012 roku, Kuwejt (wraz z Arabią Saudyjską) zabrał Teheranowi większość "handlu azjatyckiego".

5. Irak

Udokumentowane zasoby ropy: 140,3 mld bbl

Państwowa gospodarka Iraku oparta jest na dochodach z surowców. W związku z tym, po tym jak spadły ceny ropy pod koniec 2014 roku, odbiło się to na przychodach rządowych. Obniżyły się one o 30 proc.

Począwszy od 2015 roku, Irak, jeden z największych producentów wśród grona państw OPEC, był na rekordowym poziomie.

4. Iran

Udokumentowane zasoby ropy: 157,3 mld bbl

Analitycy uważają, że powrót irańskiej ropy na światowy rynek może doprowadzić do obniżenia cen surowca. Dodatkowo, może to zwiększyć napięcie między Iranem a Arabią Saudyjską, a także Iranem a Rosją.

3. Kanada

Udokumentowane zasoby ropy: 173,2 mld bbl

Kanada eksportuje większość ropy do USA i Europy. Co ciekawe, jest największym zagranicznym dostawcą ropy do Stanów Zjednoczonych.

Jednakże, ostatnie raporty pokazują, że kanadyjki surowiec jest "brudny" i przy wydobyciu zwiększana jest emisja CO2 w większy stopniu niż w przypadku tradycyjnej ropy. Co oznacza, że "jeśli z czasem Kanada zwiększy eksport piasków roponośnych do USA, emisja gazów cieplarnianych przez amerykańskich kierowców wzrośnie, nawet gdyby konsumpcja benzyny pozostało na niezmienionym poziomie", prognozuje OilPrice.com.

2. Arabia Saudyjska

Udokumentowane zasoby ropy: 268,4 mld bbl

Arabia Saudyjska była kluczowym graczem w rozgrywce, która miała miejsce w ostatnim roku - czyli walki części krajów o podwyżkę cen surowca. Ostatnio królestwo wraz z resztą krajów OPEC omówiło obniżenia cen ropy. Choć, należy przyznać, że retoryka Saudyjczyków nieznacznie złagodniała.

Po powrocie do gry Iranu, Arabia może jednak stracić mocną pozycję.

Iran chce bowiem "podwoić eksport ropy po zniesieniu sankcji i naciska na innych członków (OPEC - red.), by odnowić system kwotowy w kartelu", co może wkrótce wstrząsnąć Arabią Saudyjską - pisze "BI".

1. Wenezuela

Udokumentowane zasoby ropy: 297,7 mld bbl

- Wenezuela pozostaje silnie uzależniona od dochodów z ropy naftowej, które stanowią około 96 proc. zysków z eksportu, około 40 proc. budżetu państwa i 11 proc. PKB - informuje CIA Factbook.

W konsekwencji, obniżenie wydobycia ropy na koniec 2014 roku w połączeniu z recesją, znacznie naruszyła stabilność gospodarki Wenezueli. Obecnie, kraj szuka sojuszników spoza OPEC, w nadziei na stabilizację cen ropy.

Autor: mb / Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości