Ropa wciąż tania. Czy czeka nas koniec presji na spadki?

Rynki

ShutterstockBaryła ropy kosztuje mniej niż 37 dolarów

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian, lekko poniżej 37 dolarów za baryłkę. Niskie notowania ropy na świecie widać w budżecie Arabii Saudyjskiej - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana teraz po 36,83 USD, po zwyżce o 2 centy. Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 4 centy do 36,66 USD za baryłkę.

Rekordowy deficyt

Deficyt budżetowy Arabii Saudyjskiej, największego eksportera ropy na świecie, w 2015 roku wzrósł do rekordowego poziomu 98 mld dolarów. Prognozowany deficyt w roku 2016 ma wynieść około 87 mld dol. - poinformował w poniedziałek saudyjski minister finansów. Minister Ibrahim ibn Abd al-Aziz ibn Abd Allah al-Asaf powiedział też, że spadek przychodów z eksportu ropy "związany z jej niskimi cenami został złagodzony" zwiększeniem o 29 proc. przychodów niezwiązanych z rynkiem naftowym.

Al-Asaf zapowiedział też znaczącą redukcję wydatków rządu, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji na paliwa i wodę.

Król Arabii Saudyjskiej Salman wezwał ministerstwo finansów do przeprowadzenia reform strukturalnych, aby poprawić sytuację finansów publicznych, a także do wdrożenia projektów, które pozwolą przyśpieszyć rozwój gospodarczy kraju i zróżnicować źródła dochodów państwa, zmniejszając ich uzależnienie od cen ropy.

Duża nadpodaż i presja na spadki cen

- Budżet Arabii Saudyjskiej świadczy o tym, że zmiany w dynamice cen ropy na rynkach paliw, miały wpływ na finanse Saudyjczyków - mówi Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney. - To co wyraźnie widać w mijającym roku to duża nadpodaż ropy na rynkach i presja na spadki cen surowca - dodaje.

W poniedziałek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,29 USD, czyli 3,4 proc., do 36,81 USD za baryłkę.

Ropa sięga dna, ale kierowcy chcą płacić mniej. Zatankujemy poniżej 3 zł?

Ropa sięga dna, ale kierowcy chcą płacić mniej. Zatankujemy poniżej 3 zł?TVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock