Pojedziemy na ropie z Kazachstanu. Dostawa w grudniu

Rynki

Zmiany w zarządzie PKN Orlentvn24
wideo 2/4

PKN Orlen kupił, w formule spot, 90 tysięcy ton kazachskiej ropy naftowej typu CPC - Caspian Pipeline Consortium. Tankowiec z surowcem, który wyruszył ostatnio z portu w Noworosyjsku, spodziewany jest w Gdańsku na początku grudnia.

Jest to kolejny ładunek ropy naftowej z Kazachstanu dla grupy Orlen – poinformował w piątek płocki koncern.

"Obecny zakup jest elementem strategii koncernu, która zakłada otwarcie na różne kierunki dostaw i wykorzystywanie okazji rynkowych" - podkreślił PKN Orlen, odnosząc się do realizowanego transportu kazachskiej ropy. "Spółka nie wyklucza kolejnych zakupów rop lekkich" - zaznaczył płocki koncern.

Otwarcie na nowe kierunki

Z końcem października do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec z blisko 100 tys. ton ropy naftowej WTI - West Texas Intermediate z USA, przeznaczonej do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Spółka zwróciła wówczas uwagę, że ropa naftowa WTI to lekki gatunek tego surowca, o relatywnie niskiej gęstości i niskiej zawartości siarki, dzięki czemu w procesie destylacji uzyskuje się dużą ilość benzyn i oleju napędowego. Jak wyjaśniał płocki koncern, przy okazji dostawy surowca z USA strategia spółki opiera się m.in. na optymalizacji procesu zakupowego i uzupełnianiu kontraktów długoterminowych umowami spotowymi (doraźnymi - red.) zawieranymi na korzystnych warunkach. PKN Orlen informował wcześniej, iż jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata. Spółki z grupy Orlen zarządzają rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie o łącznej zdolności przerobowej 35,2 mln ton surowca.

Dostawy ropy

W grudniu 2016 r. PKN Orlen kupił 1 mln baryłek ropy typu Iranian Light przeznaczony dla rafinerii spółki w Płocku. Jak podkreślał wówczas płocki koncern, nawiązana współpraca z Irańską Narodową Kompanią Naftową jest elementem strategii płockiego koncernu, która "ma na celu budowę relacji handlowych z największymi producentami ropy na świecie oraz otwarcie na różne kierunki dostaw". Na początku listopada 2016 r. PKN Orlen przedłużył na rok, do końca 2017 r., kontrakt na dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej - kontrakt, zawarty kilka miesięcy wcześniej, w maju, dotyczył dostaw surowca dla grupy kapitałowej płockiego koncernu z Saudi Aramco, jednego z największych koncernów wydobywczych na świecie. Umowa zakłada zaopatrzenie w surowiec na poziomie ok. 200 tys. ton miesięcznie, przy czym może on trafiać do przerobu w sześciu rafineriach grupy kapitałowej płockiego koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie. Pierwsza dostawa 100 tys. ton ropy naftowej z Saudi Aramco dla rafinerii PKN Orlen na podstawie umowy spot dotarła do portu w Gdańsku we wrześniu 2015 r. W grudniu 2016 r. PKN Orlen zawarł z kolei aneks do umowy z Tatneft Europe z siedzibą w Szwajcarii - handlowym przedstawicielem rosyjskiej spółki Tatneft na dostawy ropy do czeskiej rafinerii w Litvinowie z grupy Unipetrolu, w którym płocki koncern posiada większość udziałów. Wcześniej PKN Orlen podpisał aneks do długoterminowej umowy na dostawy ropy naftowej z rosyjskim koncernem Rosneft Oil Company. PKN Orlen ma też kontrakt z Tatneft Europe.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego tupu w Europie.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl/BiuroPrasowe