Sektor bankowy tonie. Notowania Getin Noble Banku i Banku Millenium wracają po przerwie

Rynki

ShutterstockW czwartek na ponad godzinę zawieszono notowania Getin Noble Banku i Banku Millenium

Ponad 24 proc. tracą akcje Getin Noble Banku. Blisko 15 proc. tracą też aktywa Banku Millenium. Po godz. 10 na kilkadziesiąt minut zawieszono ich notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

NA ANTENIE TVN24 BIZNES I ŚWIAT WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT PROPOZYCJI PRZEWALUTOWANIA KREDYTÓW

Od startu handlu na wartości traci cały sektor bankowy. Najmocniejsze spadki o godz. 10.15 odnotowały jednak Getin Noble Bank 24,32 proc. oraz Bank Millenium 14,31 proc. Grubo pod kreską są również akcje mBanku - 11,17 proc.

Notowania Getin Noble Bank SAstooq.pl
Notowania Banku Millennium SAstooq.pl

SZCZEGÓŁOWA RELACJA Z GPW W RELACJI RAFAŁA HIRSCHA

Ważne głosowanie

Dzisiejsze głębokie spadki w sektorze bankowym to efekt wczorajszej decyzji Sejmu, gdzie wieczorem uchwalono przepisy zakładające, że kredyty hipoteczne w obcych walutach będzie można przewalutować. Kluczowe okazały się tutaj poprawki SLD, które dość istotnie zmieniają nowe przepisy. Zgodnie z nowymi przepisami przewalutowanie hipotecznych kredytów walutowych następować ma po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Polegać ma ono na wyliczeniu różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej.

Zapłacą banki

Zgodnie z poprawką SLD bank ma umarzać 9/10 tej kwoty. Resztę zamieni na preferencyjny kredyt, którego oprocentowanie wynosiłoby tyle, ile stopa referencyjna NBP. To duża zmiana. We wcześniejszej wersji autorzy projektu proponowali, aby tę nadwyżkę po połowie wzięli na siebie bank i kredytobiorca. W uchwalonym dokumencie zapisano jednak kilka warunków, które kredytobiorcy muszą spełnić, by móc skorzystać z proponowanych rozwiązań. Jednym z nich jest to, że z programu będą mogły skorzystać osoby, których relacja wartości kredytu do wartości zabezpieczenia jest wyższa niż 80 proc. Kolejnym warunkiem jest kryterium powierzchni nieruchomości - w przypadku mieszkania jego powierzchnia nie może przekraczać 100 m kw., a w przypadku domu 150 m kw. Zaznaczono jednak, że kryterium powierzchni nie dotyczy rodzin z trójką i więcej dzieci.

SZCZEGÓŁY ZMIAN W POMOCY DLA FRANKOWICZÓW

Duże zmiany w pomocy dla frankowiczów. Większość kosztów przewalutowania poniosą bankiTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: