Do Polski popłynie gaz z Norwegii? "Politycznie jest zielone światło"

Rynki

ShutterstockGazociąg Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski

Politycznie jest "zielone światło" dla dostaw gazu z Norwegii. Projekt wymaga jeszcze porozumienia się firm polskich, duńskich i norweskich - poinformował we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Naimski towarzyszy prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas jego wizyty w Norwegii. We wtorek Andrzej Duda razem z królem Haraldem V zainaugurowali Polsko-Norweskie Forum Gospodarcze w Oslo.

Dywersyfikacja dostaw

Naimski w rozmowie z polskimi dziennikarzami zaznaczył, że Polsce zależy na dywersyfikacji dostaw gazu m.in. poprzez połączenie gazowe Norwegii z Polską. - Chodzi o połączenie złóż na szelfie norweskim na morzu z Danią, a następnie przez system przesyłowy duński pod Morzem Bałtyckim do Polski. Odcinek między Danią i Polską to jest Baltic Pipe, natomiast całość to jest projekt, który nas rzeczywiście interesuje, którego Baltic Pipe jest po prostu częścią - zaznaczył. Jak dodał, realizacja projektu wymaga naszej współpracy z Norwegami i z Danią. - Mam nadzieję, że to porozumienie będzie bardzo bliskie. Spółki są w tej chwili w kontakcie. Nasz Gaz-System z duńskim Energinetem. PGNiG też w tym przedsięwzięciu będzie brał udział, także oczywiście norweskie Gassco - zaznaczył. Według niego obecnie przygotowywane są studia wykonalności projektu i w dość krótkim czasie powinny być one gotowe. - Premier Norwegii wczoraj powiedziała, że musi to być projekt opłacalny, ale stwierdziła też, co jest bardzo ważne, że strona norweska widzi to szerzej, widzi to też w kontekście politycznym, w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. My tak to postrzegamy - powiedział Naimski. Dopytywany wskazał, że "politycznie jest zielone światło" (dla projektu - red), a obecnie firmy muszą się porozumieć co do ram finansowych i organizacyjnych". Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

Gaz płynie do Europy z nowych kierunków. Niedawno pierwszy amerykański zbiornikowiec dotarł do Portugalii:

Historyczna dostawa gazu. Amerykański zbiornikowiec dotarł do PortugaliiTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock