Rząd nie planuje przedłużać kontraktu z Gazpromem na obecnych warunkach

Rynki

GazpromPolska zużywa obecnie 14-15 mld m sześć. gazu, przy czym trzy czwarte zużywanego surowca pochodzi obecnie z Rosji

- Nie ma planu, by przedłużać na dotychczasowych warunkach kontrakt długoterminowy z Gazpromem na dostawy gazu, wygasający w 2022 r. - poinformował na konferencji Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

- Kontrakt wygasa w 2022 r. i nie ma powodów ani planów, by przedłużać go na dotychczasowych warunkach - powiedział Naimski. Wyjaśnił, że Polska zużywa obecnie 14-15 mld m sześć. gazu, przy czym trzy czwarte zużywanego surowca pochodzi obecnie z Rosji. Celem jest uniezależnienie się od dostaw ze Wschodu. - Zużycie gazu w Polsce nie będzie prawdopodobnie skokowo rosło, ale będzie się stopniowo zwiększało" - ocenia. Uruchomiony terminal w Świnoujściu ma przepustowość 5 mld metrów sześć. - To oznacza, że mamy potrzebę otworzenia się na inne źródła w wysokości minimum 10 mld m sześć. gazu - powiedział.

Zielone światło

Potrzeba różnicowania źródeł dostaw spowodowała, że Polska przystąpiła do projektu połączenia krajowego systemu z szelfem norweskim. - To połączenie wpisuje się w większą strategię, budowy korytarza Północ-Południe, łączącego źródła gazu na Północy ze źródłami gazu na południu Europy. Prowadzone były rozmowy najwyższych władz Polski, Danii i Norwegii. Jest zielone światło dla tej inwestycji - dodał ekspert. Połączenie z Norwegią jest przewidziane na 10 mld m sześć. Naimski powiedział, że dodatkowo możliwe jest zwiększenie przepustowości terminala LNG do 7-7,5 mld m sześć. niedużym kosztem. - Jest też opcja rozbudowy terminala poprzez postawienie trzeciego zbiornika. To już byłaby większa inwestycja, będzie podejmowana zależnie od potrzeb - powiedział.

Praca wre

Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju Gaz-Systemu, poinformował o postępie prac nad gazociągiem Baltic Pipe. - Pracujemy z naszym partnerem duńskim Energinet nad feasibility study. Założenie jest takie, by był on zdolny dostarczać 10 mld m sześc. gazu. Do końca roku planujemy zakończyć feasibility study i przejść potem do procedury open season - dodał. Przedstawiciele polskich władz chcą, by inwestycja w połączenie między Polską i Norwegią została sfinalizowana przed zakończeniem długoterminowego kontraktu na dostawy gazu z Gazpromem, który obowiązuje do końca 2022 r.

Szersza strategia

- Jeśli chcemy dotrzymać termin wspomniany przez ministra Naimskiego, październik 2022 r., to potrzebujemy zaangażowania graczy komercyjnych w I kwartale 2017 r. - poinformował Soren Juel Hansen, dyrektor ds. rozwoju Energinet.dk. Potrzeba różnicowania źródeł dostaw spowodowała, że Polska przystąpiła do projektu połączenia krajowego systemu z szelfem norweskim. - To połączenie wpisuje się w większą strategię, budowy korytarza Północ-Południe, łączącego źródła gazu na Północy ze źródłami gazu na południu Europy - powiedział.

Siedmiokilometrowy ludzki łańcuch. Protestują przeciwko rozmowom z Gazpromem

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom