Amerykańskie giełdy na czerwono. Przez słabsze dane z gospodarki

Rynki

shutterstock.comPoniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi spadkami najważniejszych indeksów

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi spadkami najważniejszych indeksów. Inwestorzy poznali słabsze niż się spodziewano dane z gospodarki USA.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,44 proc. do 17 719,92 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,37 proc. do 5108,67 pkt. S&P 500 spadł o 0,46 proc. do 2080,42 pkt.

Najnowsze dane

Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago spadł w listopadzie do 48,7 pkt. z 56,2 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się spadku indeksu do 54 pkt. Poziom 50 pkt. stanowi granicę pomiędzy rozwojem a recesją. National Association of Realtors podało, że liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych w październiku przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 0,2 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się wzrostu o 1,0 proc. We wrześniu liczba podpisanych umów spadła o 1,6 proc. mdm po korekcie.

Co zrobi Fed?

Fed odbędzie swoje posiedzenie w dniach 15-16 grudnia, jednak wcześniej inwestorzy poznają ważne dane z USA, które mogą stanowić wskazówkę co do decyzji amerykańskich bankierów centralnych. Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu jest wyceniane na rynku na ok. 74 proc. W czwartek Janet Yellen, prezes Fed będzie przemawiała przed Kongresem. W piątek w Stanach Zjednoczonych planowana jest publikacja danych z rynku pracy za listopad.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com