Rynki

Górnicy z Jastrzębia też stracą. "Mniejsze deputaty węglowe i nagroda zależna od wyników firmy"

Rynki

tvn24 Zarząd liczy, że dzięki ograniczeniu górniczych przywilejów uda mu się zaoszczędzić kilkaset milionów złotych rocznie

Uzależnienie wypłaty nagrody rocznej od wyniku finansowego spółki, obniżenie deputatu węglowego i utrzymanie płac na poziomie z 2014 r. – to niektóre z rozwiązań oszczędnościowych proponowanych przez zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

Jak podała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, na temat planu oszczędnościowego - którego celem jest ratowanie finansów firmy - zarząd miał w czwartek rozmawiać ze związkowcami, jednak do negocjacji nie doszło.

- Choć do spotkania doszło, szybko się jednak zakończyło. Strona społeczna odmówiła podjęcia rozmów. Zarząd JSW już zapowiedział wystosowanie do strony społecznej kolejnego zaproszenia na spotkanie, które miałoby się odbyć 12 stycznia - powiedziała rzeczniczka.

Liczą na oszczędności

Zarząd liczy, że dzięki ograniczeniu górniczych przywilejów uda mu się zaoszczędzić kilkaset milionów złotych rocznie. Proponowany pakiet obejmuje m.in. rozłożenie na raty płatności nagrody rocznej - tzw. 14. pensji - za rok 2014, uzależnienie wypłaty nagrody w kolejnych latach od wyniku finansowego firmy oraz obniżenie wymiaru deputatu węglowego. Szefowie JSW chcą wprowadzić sześciodniowy tydzień pracy w kopalniach, przy równoczesnym pięciodniowym tygodniu pracy pracownika, a także zaprzestać wypłaty dodatku do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Wśród innych propozycji znalazła się też m.in. likwidacja dopłaty do przewozów pracowniczych i utrzymanie stawek płac zasadniczych w 2015 roku na poziomie z roku 2014. Zarząd chce też zaproponować związkom podjęcie takich kroków, które ograniczą liczbę pracowników posiadających uprawnienia emerytalne.

Związkowcy przeciwni

Z propozycjami oszczędnościowymi JSW stanowczo nie zgadzają się związkowcy, w październiku zorganizowali w kopalniach referendum w sprawie odwołania zarządu ("za" było prawie 99 proc. głosujących). Władze firmy odpowiadały, że referendum było nielegalne i nie może mieć wpływu na skład zarządu. Jastrzębska Spółka Węglowa podobnie jak inne górnicze firmy boryka się z poważnymi kłopotami w dobie kryzysu branży. Choć jest w znacznie lepszej sytuacji niż np. Kompania Węglowa i w trzecim kwartale poprzedniego roku spółka zanotowała niewielki zysk, cały ubiegły rok zamknie stratą. Szukając oszczędności, we wrześniu ub.r. JSW podjęła uchwałę w sprawie likwidacji uprawnień emerytów do bezpłatnego węgla od początku 2015 r. Podobną decyzję podjęła KW, ale na skutek tysięcy pozwów skierowanych przez emerytów do sądów, w grudniu wycofała się z tego pomysłu.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości