Ruszyła budowa nowego bloku węglowego. Inwestycja warta 6 mld zł

Rynki

TauronBudowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III to największa inwestycja Grupy TAURON

Ruszyły roboty fundamentowe przy budowie bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Od wczoraj trwa tam palowanie pod płytę fundamentową kotłowni. To największa inwestycja Tauronu - w sumie warta niemal 6 mld zł. Blok do eksploatacji zostanie przekazany w 2019 r.

Prace ziemne przy budowie bloku węglowego rozpoczęły się z początkiem marca br. Wcześniej, zakończono natomiast pierwszy etap wykopów pod fundamenty budynku głównego kotłowni i maszynowni oraz pod fundamenty chłodni kominowej.

Kolejny etap

Jak powiedział Dariusz Lubera, prezes Tauronu, "prace przy realizacji największej inwestycji Grupy przebiegają zgodnie z harmonogramem". - Z uwagi na kompleksowość oraz rozmach inwestycji wiele procesów z nią związanych przebiega równolegle poza placem budowy. M.in. 2 lipca w fabryce RAFAKO w Raciborzu rozpoczęła się produkcja kotła pyłowego, który będzie miał 124 m wysokości. Budowa bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III to wielkie przedsięwzięcie organizacyjno-logistyczne. Szacujemy, że podczas szczytu prac na placu budowy będzie pracowało około trzy tysiące osób - dodał.

Palowanie to jedna z grup robót fundamentowych polegająca na osadzaniu w gruncie, przy użyciu odpowiednich technologii, stałych pali. Pod budynkiem kotłowni jaworznickiego bloku znajdzie się 220 pali CFA (ang. Continous Flight Auger) każdy o średnicy 800 mm. Pale zlokalizowane będą w pięciu strefach, w zależności od rozkładu naprężeń w płycie fundamentowej. Długość pali będzie się wahała od 22,5 do 30,5 metra. Średnia masa jednego pala, na który potrzeba mniej więcej 13 m3 betonu, to 32 tony. Zgodnie z planem, prace związane z palowaniem potrwają do końca sierpnia.

Po zakończeniu palowania nastąpi rozebranie platformy roboczej, skucie nadmiaru pali i wyrównanie wykonu. W dalszej kolejności wykonany zostanie podkład z chudego betonu i rozpocznie się zbrojenie płyty kotłowni.

Flagowa inwestycja

Budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III to największa inwestycja Tauronu. Zgodnie z zapisami kontraktowymi, prace potrwają 59 miesięcy. Blok do eksploatacji zostanie przekazany w 2019 r.

Autor: mb / Źródło: Tauron

Źródło zdjęcia głównego: Tauron